Plavim manifestom plan je da najmanje 30% oceana do 2030. bude visoko ili u potpunosti zaštićeno, prijelaz na ribolov sa slabim negativnim utjecajem, osiguravanje oceana bez zagađenja te planiranje ljudskih aktivnosti koje podupiru obnovu morskih ekosustava.
Čak 102 nevladine organizacije za zaštitu okoliša predvođene organizacijama Seas At Risk, BirdLife Europe, ClientEarth, Oceana, Surfrider Foundation Europe i WWF potpisale su Plavi manifest za spašavanje mora i oceana do 2030. godine. Plan spašavanja predviđa konkretne radnje koje se moraju izvršiti u zadanim datumima kako bi se smanjilo stalno degradiranje i zagađenje mora i obala.
Oceani čine 70% Zemljine površine i glavni su čimbenik održavanja prirodne ravnoteže, a klimatske promjene i onečišćenja istiskuju kisik iz oceana i sve više prijete opstanku brojnih ribljih vrsta. Za uspjeh su potrebne promjene i na kopnu i na moru stoga nevladine organizacije traže da najmanje 30% oceana do 2030. bude visoko ili u potpunosti zaštićeno, prijelaz na ribolov sa slabim negativnim utjecajem, osiguravanje oceana bez zagađenja te planiranje ljudskih aktivnosti koje podupiru obnovu morskih ekosustava.
Situacija u morskim ekosustavima diljem svijeta je teška, što pokazuju i nedavna izvješća UN-ovog međuvladinog odbora za klimatske promjene i UN-ove međuvladine platforme znanstvene politike o biološkoj raznolikosti i uslugama ekosustava.
Nevladine organizacije traže da najmanje 30% oceana do 2030. bude visoko ili u potpunosti zaštićeno, prijelaz na ribolov sa slabim negativnim utjecajem, osiguravanje oceana bez zagađenja te planiranje ljudskih aktivnosti koje podupiru obnovu morskih ekosustava.
“U morima je sve više smeća, a sve manje ribe. Nemamo više vremena za odgodu rokova, sve zemlje Europske unije, pa tako i Hrvatska moraju odlučnije krenuti u provedbu potpisanih sporazuma i direktiva za očuvanje morskog ekosustava”, rekla je Zrinka Jakl, predsjednica Upravnog odbora splitske Udruge za prirodu, okoliš i održivi razvoj Sunce, također potpisnice Manifesta. Potrebne su, dodaju, hitne akcije i Europa može igrati vodeću ulogu u suočavanju s ovim izazovom.
Izvješće o globalnoj procjeni biološke raznolikosti i uslugama ekosustava, pokazuje da se globalni gubitak biološke raznolikosti povećava alarmantnim tempom, ističući opasan pad prirode i ubrzane stope izumiranja vrsta.
Europa će do 2050. postati prvi klimatski neutralan kontinent?
Oceani, stoji u Manifestu, pokrivaju 70% svjetske površine, djeluju kao spremište ugljika, ublažavaju klimatske promjene, reguliraju vremenske uvjete i proizvode kisik. Europski Zeleni dogovor, podsjećaju, je vizija Europske komisije da učini Europu klimatski neutralnom do 2050. godine. Pruža akcije za jačanje učinkovite uporabe resursa prelaskom na čisto, kružno gospodarstvo i zaustavljanje klimatskih promjena, zaustavljanje gubitka biološke raznolikosti i smanjenje zagađenja.
Više o planu spašavanja mora i oceana možete pročitati ovdje.
Od 3. do 9. veljače 2020. skupina nevladinih organizacija za zaštitu okoliša i prirode organizira "Tjedan oceana“. Tijekom ovog tjedna, u nizu događanja, raspravljat će, razmjenjivati iskustva i rješenja o izazovima s kojima su mora i oceani suočeni.
Cjelovit Plavi manifest možete pročitati u dokumentu ispod teksta.
Dokumenti
Tagovi
Autorica