Pretraga tekstova
Nakon 16 godina moratorija na prodaju poljoprivrednog zemljišta strancima, poljska Vlada i dalje planira zadržati takav oblik upravljanja.
Poljska vlada planira produžiti prodaju poljoprivrednog zemljišta iz svoje tzv. Državne riznice što će, kako piše gieldarolna.pl, imati značajan utjecaj na cijene ovoga resursa u toj zemlji.
Naime, nakon što je 2004. godine ušla u Europsku uniju, ova je država uvela 12-godišnji moratorij na prodaju te vrste zemljišta strancima. Prije nego što je istekao, usvojen je novi zakon koji ga je produljio na još pet godina, a kako bi zaštitili i taj resurs i obiteljska gospodarstva od špekulativne kupnje stranih investitora.
Ovih je pet godina prošlo, a Vlada i dalje planira zadržati takav oblik upravljanja.
Osnovna metoda upravljanja zemljištem u državnom vlasništvu je zakup što je vrlo popularno među poljskim farmerima budući da ne moraju ulagati značajna financijska sredstva.
Kada je riječ o privatnom, ono se može kupiti, ali pod određenim uvjetima. Osoba koja nije poljoprivrednik, a želi kupiti takvu parcelu veću od 1 ha, mora se obvezati da će na njoj obavljati poljoprivrednu djelatnost najmanje pet godina. Osim toga, mora dobiti pristanak generalnog direktora Nacionalnog centra za potporu u poljoprivredi (KOWR).
Takvu nekretninu može prodati drugom poljoprivredniku koji nije s njim u srodstvu. No, potonji tijekom prvih 5 godina stečenu nekretninu ne smije prodati ili dati drugim subjektima.
Pitanje vlasništva nad ovim resursom u Poljskoj je osjetljiva tema, a rezultat je povijesnih i kulturnih zbivanja. Država je ondje posjedovala puno zemlje, no reforme u 19. i 20. stoljeću ukinule su velika državna imanja, piše agroberichtenbuitenland.nl. Trenutno je čak 90 posto takve površine u rukama privatnika, obrađuje ga oko milijun i pol poljoprivrednika, a prosječna veličina farme je 10 hektara.
Prema posljednjim podacima Europskog zavoda za statistiku (Eurostat) za 2019. godinu, prosječna cijena jednog hektara u toj EU članici je gotovo 11.000 eura (10.991€). Najvišu cijenu od 14.500 eura postiže u zapadnoj regiji Velikopoljska, a najnižu od gotovo 6.500 u Podkarpatskoj regiji.
Cijena slavonske crnice prošle godine porasla za trećinu. Što nakon moratorija?
Tamošnji se farmeri boje da kada je u pitanju kupnja preostalog državnog zemljišta na otvorenom natječaju, neće moći konkurirati strancima i velikim investitorima, jer nemaju dovoljno kapitala.
Tagovi
Državno zemljište Poljska Moratorij Cijena zemljišta
Autorica
Više [+]
Hobi vrtlarica i zaljubljenica u prirodu s iskustvom rada u lokalnim i specijaliziranim medijima. Nekadašnja dugogodišnja urednica Agrokluba, danas u nešto slobodnijem 'freelance' modu publiciranja agrarnih tema.
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/
Đuro Japaric
prije 4 godine
Zaostali su Poljaci u odnosu na režim u Zagrebu koji je 2001 uveo embarga za prodaju podržavljene zemlje seljacima sa svojim SMEĆEM zvanim Zakon o poljoprivrednom zemljištu !