Grof Nikolaus Peter Draskovich godinama se bori za imovinu svoje plemićke obitelji koju je nacionalizirala jugoslavenska komunistička vlast. U Općini Sopje zatražen je povrat 4.723 hektara koju obrađuju lokalni OPG-ovi.
Ostaje li više od 300 OPG-ova bez poljoprivrednog zemljišta čiji su zakupci godinama, goruće je pitanje slavonske općine u kojoj je grof Nikolaus Peter Draskovich zatražio povrat imovine, nacionalizirane nakon 2. svjetskog rata.
Naime, samo u Virovitičko-podravskoj županiji zatražio je povrat preko 16 tisuća hektara, od čega najvećim dijelom na području Općine Sopje - 4.723 hektara.
"Na području naše općine djeluje oko 350 OPG-ova koji se bave poljoprivrednim proizvodnjom, žive od nje i obrađuju navedeno zemljište, odnosno oko 90% stanovništva bavi se tom primarnom djelatnošću", kaže nam načelnik Berislav Androš s kojim smo razgovarali na poziv lokalnih poljoprivrednika koji su u strahu da će ostati bez zemlje.
Dodaje kako mu je Upravni odjel za graditeljstvo, zaštitu okoliša i imovinsko-pravne poslove Virovitičko-podravske županije 29. studenog 2022. godine dostavio podatak da je nerješenim zahtjevima, sukladno Zakonu o naknadi za imovinu oduzetu za vrijeme jugoslavenske komunističke vladavine, obuhvaćeno ukupno 5.564 ha na području Općine Sopje, od čega se 5.146 ha odnosi na zahtjeve grofa Draskovicha.
Za 4.723 ha, nakon provedene identifikacije nekretnina, neosporno je utvrđeno da se radi o poljoprivrednom zemljištu.
Načelnik upozorava da, ako se to ostvari, velika većina, a pogotovo mladi žitelji općine, će otići tražiti i osigurati sebi i svojim obiteljima egzistenciju negdje gdje će im to netko drugi omogućiti, a to neće biti u Republici Hrvatskoj.
Također, napominje, općina će izgubiti 70 posto prihoda kojeg ostvaruje od zakupa poljoprivrednog zemljišta u vlasništvu RH, koje zakupci uplaćuju temeljem sklopljenih ugovora. Početna cijena na posljednjem natječaju iznosila je 41,54 eura po hektaru, ali većina prijavitelja ponudi dvostruku cijenu od početne, što je ujedno i maksimalna cijena za zakup poljoprivrednog zemljišta.
"Zemljište se obrađuje desetljećima i uložena su znatna sredstva. Između ostalog izgrađen je jedan od najvećih sustava navodnjavanja u državi. Poljoprivrednicima za navodnjavanu proizvodnju treba sigurnost u vidu dugoročnih ugovora, stoga je bitno ovaj problem uzeti za ozbiljno i uzeti ga za nacionalni problem jer naša općina nije jedina u tome", rekao je načelnik te napomenuo da i nakon više sastanaka s resornim ministarstvima nisu dobili adekvatne odgovore, a još manje rješenja ovog gorućeg problema.
Sva zemlja, koja je po identifikaciji čestica u povratu, trenutno je vlasništvo Republike Hrvatske, a općina Sopje kao jedinica lokalne samouprave samo upravlja njome, te slijedom toga nema nikakvu pravnu nadležnost "boriti se" za istu.
Posljednji povrat u općini dogodio se, ističe, u rujnu ove godine, a kako će situacija teći dalje se ne zna. Također, naglašava kako će moguće opstati samo oni koji će imati mogućnosti plaćati zakup novom vlasniku, ukoliko to bude omogućeno.
Nada se da će država pokušati postići dogovor te ponuditi naknadu za tražene hektare, kako bi oni i dalje ostali u vlasništvu države.
"Smatram da sam kao načelnik iscrpio apsolutno sve mogućnosti u pokušajima rješavanja problema koji tišti našu sredinu, a potencijalno županiju, Slavoniju te u konačnici i državu", rekao je te dodao kako je ova zemlja stvorila generacije marljivih poljoprivrednika i njihovih obitelji, uložena je suvremena mehanizacija, ponajprije putem dugogodišnjih kreditnih zaduženja za koja se boji da neće imati tko niti od čega vraćati u slučaju povrata spomenutih hektara.
Poljoprivrednici su zabrinuti, što kaže ne čudi, s obzirom da se zaista radi o njihovom opstanku na koji se kao posljedica veže i opstanak društva. Brojni su prošli na fondovima Europske unije, kupljena je mehanizacija, stoka, a i čekaju se rezultati Natječaja za zakup koji je otvoren 1. lipnja ove godine.
"Gubitkom zemljišta Općina bi doživjela apsolutni financijski slom, a vrtić, redovne obveze, projekte i razvojne programe u toj situaciji možemo zaboraviti", rekao je načelnik za kraj vapeći za rješenjem, kako za prijašnje vlasnike, tako i za domicilno stanovništvo.
"Nitko nije izgubio zemlju, niti će ju izgubiti. Grofova je politika da se zakupnike zadrži, ali se mora plaćati cijena kakva bi bila i da zemljište zakupe od bilo kojih drugih privatnih vlasnika", kaže za Agroklub upravitelj posjeda obitelji Draskovich, Ivan Domislović.
Štoviše, na dijelu poljoprivrednih površina u ovoj županiji, a koje je obitelji vraćeno, već je sklopljeno 20-ak ugovora, sve su isti posjednici te rade i dalje.
Cijena je, napominje, ista kao i kod drugih zakupnika i kreće se od 250 do 300 eura po hektaru.
"S druge je strane pitanje zašto nitko od 2009. nije mijenjao cijenu zakupa zemljišta koje se vodi kao državno poljoprivredno? Manipulira se ljudima, diže lažna panika i zbunjuje, a s druge strane lobira za velike firme, rođake. No, sad sam već previše rekao", napominje upravitelj ističući da poljoprivrednici nemaju razloga za strah od gubitka zemlje koju obrađuju.
Otkriva nam i da svakako u planu imaju odrediti bonitet zemljišta prema čemu bi se onda formirala cijena jer neka vrijede najmanje 500 eura/ha zakupa, a druga pak ni 100.
Dodaje i da si obitelj neće dozvoliti da bude uključena u politizaciju umjetno izazvane problematike. Postupak povrata imovine traje 27 godina i na djelu je otvorena opstrukcija tijela koja odlučuju o tome, potaknuta intervencijama lokalne politike.
"Tko će odgovarati za oštećenje proračuna što se cijene nisu mijenjale 15 godina? Ti isti koji su digli na noge lokalnu i državnu politiku do premijera plaćaju privatni zakup u visini poticaja, a to vam je upravo najmanje 300 eura", zaključuje upravitelj.
Inače, nakon osamostaljenja Hrvatske te donošenja Zakona o povratu imovine oduzete za vrijeme jugoslavenske komunističke vladavine, dio obitelji iz Austrije na čelu s grofom Karlom Draškovićem i njegovim sinom Nikolausom zatražio je povrat oduzetog. Imovina je u međuvremenu ostala u rukama hrvatskih općina i gradova, no dio je završio i kod privatnih vlasnika.
Grof Draskovich: Poljoprivredni proizvod danas mora imati dodanu vrijednost
Radi se o tri dvorca, više kuća i mnogim umjetničkim vrijednostima te više tisuća hektara zemljišta i šuma, od čega su neki posjedi vraćeni, a oko drugih se još spore s hrvatskim vlastima. Priča o povratu može se pratiti od početka 90-ih diljem Hrvatske, od Varaždinske županije i Slavonije do Like i Opatijske rivijere. Gospodare i hrastovim šumama kod Slatine, gdje je u tijeku pošumljavanje jer je dio šuma devastiran.
Tagovi
Autorica
Đuro Japaric
prije 1 godinu
Damire i ostali , Jelačić je 1848 PROGLASOM potvrdio ukidanje kmetstva i crkvene desetine , ALI nije se diralo status vlasništva VELEPOSJEDNIKA ! Raspadom Austro - Ugarske , Hrvati stupaju u savez sa Slovenijom i Srbijom i onda SRPSKO - hrvatskom AGRARNOM reformom , vrši se NACIONALIZACIJA ( uz naknadu ) zemlje i šuma VELEPOSJEDNICIMA ! U tom dijelu KOLONIZIRANI su i Srbi iz Srbije , pa gospođa Karolina neka si da malo truda i vidi SLIJED zemlje od 1918 !
Damir Senjan
prije 1 godinu
1918 završio je prvi svjetski rat, i krenulo sranje kao i poslije drugoga svijetskoga rata, krađe i otimačine.
Đuro Japaric
prije 1 godinu
Raspadom Austro - Ugarske izvršena je NACIONALIZACIJA zemlje veleposjednicima osnovanih dok smo bili OKUPIRANI od strane Carske Austrije i podjela Solunskim borcima , bezemljašima , a na dijelu su Srbi i Hrvati formirali poljoprivredna poduzeća ! POVRAT se mogao tražiti u kratkom roku samo za imovinu oduzetu 1945 u organizaciji Brozovih vlasti ! GOSPOĐO Karolina , prošećite u gruntovnicu pa vidite što je bilo poslije 1918 !
Stjepan Jelenčić
prije 1 godinu
E moj gospodine Ostojčić, pa valjda je sada svima jasno zašto je Vatikan među prvima priznao RH, iz vlastitih interesa a ne narodnog interesa! Sada će još dobrane poticaje uzimati od države po svim mogućim mjerama i bit među prvima korisnicima! Poticaje treba za sve ukinuti na više od prijavljenih 50 hektara, da se na neki način pomogne slabijim a ne da gradovi i općine se prikačili na Poticajna sredstva a zemlja im dana na raspolaganje obrasla šikarama, da se ne govori o nekim rubnim pojasevima uza zemljane ili makadamske puteve!
SASA FRANIC
prije 1 godinu
kakvo vracanje. kakva je ovo kvazi drzava. vratiti mu 10 Ha i gotovo. nikome ne vracati. posebno ne institucijama
Đuro Japaric
prije 1 godinu
Pa i u TUĐMANSLAVIJI otimaju zemlju pri čemu ZLOUPOTREBLJAVAJU dvostruku evidenciju zemlje iz Carska Austrije u kojoj su i nastali VELEPOSJEDI nakon PRTJERIVANJA TURAKA ! U gruntovnici Japarić i zadruga , parcela prilikom podjele nije prenešena na pojedinačno ime , 1964 nezakonito upisuju DRUŠTVENO vlasništvo koje u TUĐMANSALVIJI upisuju RH idu sa ispravkom pogrešnog upisa , reagiraju pravni nasljednici Japarić i zadruge , Odvjetništvo ostaje kod prijedloga da se u gruntovnici briše Japarić i zadruga i upisuje RH , sud je došao do > zaključka > da je Japarić i zadruga samo formalno vlasnik pa ako nismo zadovoljni moramo TUŽITI TUĐMANSLAVIJU ! Broza je nadmašio njegov učenik TUĐMAN u otimanju pogotovo pod šifrom > privatizacija ! Drugu parcelu otac kupio i meni darovao , isto OTELI kažu da je u gruntovnici pisalo općenarodna imovina ! Isto su mi dali mogućnost da tužim TUĐMANSLAVIJU ! Nisam to učinio jer je ekonomski neisplativo ! Imam tu red voća kojeg sam posadio i koje održavam i berem ! NEKA TUĐMANSLAVIJA TUŽI MENE !
Josip Ostojčić
prije 1 godinu
I mi stalno jadni i napaćeni mislimo kako živimo u svojoj državi i više od 30g. nas se ubjeđuje kako je pravda i pravo na prvom mjestu koliko se sjećam kada je izvršen povrat imovine Đakovačkoj biskupiji koja je završila svi znamo kako sada je problem u grofovima a mi patnici koji sam i sam koji sa svojim OPG-om isključivo živim ,radim i plaćam sve doprinose svojoj državi niko se nije udostojio i našao riješenje da se i meni vrati 10.5HA moje djedovine koja mu je oduzeta kao višak jer je posjedovao u ono vrijeme 1953g. 2 maximuma i dajući na znanje i svojim naćelnicima koji su do sada bili i županima pa i ministrima poljoprivrede ka i sadašnjoj ministrisi Mariji Vučković koja mi nije ni dan danas odgovorila a svi znaju naplaćivati zakup,rentu za nešto što zapravo i ne pripada državi po zakonu o denacionalizaciji oduzete imovine za vrijeme SFRJ i govori nam se kako smo pravna država nit je bilo pravde niti će je ikada biti jer dugi put do pravde prijeđe u nepravdu kada je taj zakon donešen ja sam imao 18g. a moj sin koji je najmlađi od moje dijece danad ima uskoro 21g. imam i dvoje unučadi i da li se o i mogu nadati pravdi nek se vrati svakom svoje pa državi nek ostane što ostane.
Damir Senjan
prije 1 godinu
Pa po trenutnoj situaciji kako nam poljoprivreda stoji, neka mu vrate zemlju pa će grof Draskovich sam držati prosvjede na cesti
Andrej Žalec
prije 1 godinu
Privatni vlastnik nema interesa, da ga se podmiti, da bi dobio novac. Tržištna cijena zakupa je napravednija. Paniku dižu oni kojima neče pasti u njihove pribatne džepove novac, koji nije njihov. Poljuoprivredniku je svejedno, kome plača.
mali poljoprivrednik
prije 1 godinu
Sada kad se jave Mlečani,pa Turci,folksdojčeri i svi mogući drugi nećemo imati dovoljno zemlje da ispunimo njihove prohtjeve.Dobro je Đuro primjetio i treba postaviti pitanje koliko si pridonio da ova naša država uopće postane suverena,pa da imaš privilegije tražiti nešto od nje.Bolje ne spominjati kako su ti plemenitaši dolazili do tih silnih hektara i sada nakon godina i godina oni opet polažu pravo na nešto steknuto izrabljivačkim i prisilnim načinima.Zakoni se striktno donose i primjenjuju kada treba zaštititi i obeštetiti plemenitaše i to nikada ne zasterjeva.Nekada su plemenitaši koristili pravo prve bračne noći,pa bi po toj logici nasljeđivanja netko mogao ovoga grofa prijaviti za silovanje,jer je i to njegovo pravno naslijeđe.
Đuro Japaric
prije 1 godinu
1918 IZVRŠENA JE NACIONALIZACI ZEMLJE i Srpsko - hrvatskom agrarnom reformom data Solunskim borcima i bezemljašima , na dijelu su napravljena poljoprivredna poduzeća ! NACIONALIZACIJA znači da su bili OBEŠTEĆENI VELEPOSJEDNICI ! Pa gospođo Karolina pogledajte u zemljišne knjige poslije 1918 !
Đuro Japaric
prije 1 godinu
Nisu Slavoniju 91 branili grofovi i njihova djeca već većinom radnici i seljaci ! NEMA NIKAKVIH PROBLEMA ZA OPG , PROBLEM JE ŠTO HRVATSKA NIJE DRŽAVA ! Ako će Hrvatska postati država onda ima Članak 50 stavak 1 Ustava ; Zakonom je moguće u interesu Republike Hrvatske ograničiti ili ODUZETI vlasništvo , uz naknadu tržišne vrijednosti ! Zakonom o povratu otete imovine za vrijeme Broza , omogućeno je da se u RH u kratkom roku ( mislim 30 ) dana ZATRAŽI povrat ! To su Draskovići znali i iskoristili tu mogućnost ! NADAM se da se razumije ! NE VRATITI zemlju već NOVČANO obeštetiti i onda ići na PRODAJU OPG ili koncesiju od 50 godina sa mogućnosti produženja koncesije !