Očuvanje tla, ali i problemi s dodjelom državnog zemljišta bili su jedna od tema sjednice Europskog parlamenta.
U svijetu je 850 milijuna gladnih ljudi i ta brojka svakim danom raste. Važan resurs u proizvodnji hrane je tlo, a ono je u današnje vrijeme ugroženo više no ikada prije, prije svega raznim degradacijskim procesima poput erozije, zaslanjivanja, zbijanja, plavljenja i klizišta zatim smanjenja organske tvari, kao i gubitka biološke raznolikosti.
Degradacija tla se ubrzava, potpomognuta ekstremnim vremenskim prilikama koje su rezultat promjene klime, kako u Europi tako u cijelome svijetu.
Međutim, uz ove klimatske i prirodne učinke, nisu zanemarivi niti učinci čovjekova neodgovornog korištenja i iscrpljivanja tla, kao što su prenamjena zemljišta, prekrivanje tla i zemljišta te njihovo onečišćenje. Sva ta negativna kretanja utječu i na ljude, ekosustave i gospodarstvo.
U sklopu Svjetskog dana tla koji se obilježava 5. prosinca i završetka ove Međunarodne godine tla, diljem svijeta će se održati skupovi kojima je cilj podići svijest stanovnika i donositelja odluka o važnosti zaštite tla. U Europskom parlamentu održana je zajednička sjednica triju nadležnih parlamentarnih odbora, posvećena upravo toj temi, na kojoj je, osim podataka o stanju tla u svijetu, posebno naglašena i važnost da seljaci budu, što je moguće više i vlasnici poljoprivrednog zemljišta kojeg obrađuju.
"To upravo potvrđuje primjerenost europskog modela poljoprivrede. Jer, vlasnik poljoprivrednog zemljišta će taj vrijedan resurs čuvati za svoje potomstvo i generacije koje dolaze i nastojat će im ga predati u boljem stanju no što ga je primio", kazala je hrvatska eurozastupnica Marijana Petir.
No, problem vlasništva nad poljoprivrednim zemljištem brine mnoge države. Hrvatska iskustva, ali i iskustva drugih bivših komunističkih država, koje su imale i još uvijek imaju poljoprivredno zemljište u državnom vlasništvu, nisu dobra.
"Pojave otimanja zemljišta i koncentriranje u rukama malog broja pojedinaca, multinacionalnih kompanija ili investicijskih fondova, ne jamči odgovorno i brižno postupanje s tlom. Takvi na poljoprivredno zemljište gledaju kao na imovinu koja se može založiti u slučaju bankrota, a postupanje s njom isključivo je utemeljeno na izvlačenju profita prekomjernim iscrpljivanjem, bez dostatne brige za buduće generacije", dodala je Petir.
Nažalost, tih kretanja svjesni smo i u Hrvatskoj, iako još nisu dosegla razmjere kojima su izložene zemlje u razvoju, uglavnom one istočnog dijela Europe.
"Kod nas se još uvijek vlasništvo koncentrira u rukama domaćih veleposjednika kojima se pogoduje na svakom koraku. Nažalost, poljoprivrednici i njihove obitelji u ruralnim područjima, koji su jedini i pravi čuvari zemlje, okoliša i tradicije, u našoj zemlji nisu u mogućnosti doći u posjed državnog poljoprivrednog zemljišta koje se na čudan i netransparentan način dodjeljuje onima koji ga već ionako imaju previše", zaključila je Petir.
Upravo na taj problem vež duže vrijeme upozoravaju i udruge poljoprivrednika, no bez značajnijih pomaka na bolje.
Foto: pixabay.com
Tagovi
Autorica
ratarstvo stočarstvo
prije 9 godina
Žalosno ali istinito osobe kao ti razmišljanja uništavaju selo!vrati se u koje desetljeće nazad gdje su nestala većina gospodarstava sa -2-3-5-10-15 krava,krmača itd gdje su nestali nekadašnji SAJMOVI-VAŠARI u trgovačkim lancima sa napomenom JEDIMO ZDRAVO PRODAJMO HRVATSKO KUPUJMO ŠLjAMPAMETNOME DOSTA ZA PISATI I ULAZIT U DIJALOG
ratarstvo stočarstvo
prije 9 godina
A pošteno je da MALOPOSJEDNICI koji su preuzeli bivše kombinate što se drugi odricali za izgradnju silosa itd dobili za kunu dobili TISUĆE hektara u koncesiju za maksimalni iznos po hektaru od 25kn pa do 350kn prvoklasnu zemlju.pa su Rekunstruirani i subvencije od država na stotine milijuna kuna na osnovu zaposlenja radnika. i kad je sve uništeno i opustošeno otpušteno je 90% radnikai po čovjeku zaposlenom u prosjeku obrađuje 420hektara za plaću od 3500,00kna VELIKI zemljoposjednici koji su u prosjeku dobili/uzeli od države 100-200hektara po maksimalnoj cijeni zakupa od 750-1500kn po hektaru I TO JOŠ ZEMLjU KOJA JE ODBAČENA OD MALOPOSJEDNIKA! U prosjeku radi četvoročlana obitelj i u prosjeku barem za dvoje se plaćaju doprinosi.BILO BI JOŠ PUNO ZA PISATI ALI OVO JE SAMO DIO SLIKOVITE STVARNOSTI MA BORIMO SE ZA MALOPOSJEDNIKE BUDIMO SLUGE MISTERIMA JEDNE KUNEHVALA!!!