Pretraga tekstova
Poljoprivreda ne miruje. I ovaj mjesec obiluje mnogim radovima koje treba obaviti
Prosinac je mjesec kada veliki broj poljoprivrednika može odahnuti od radova. Niske temperature, mraz, snijeg, prevlažna zemlja ne dozvoljavaju mnogo toga. Međutim, to ne važi za sve. U područjima gdje je klima povoljnija, na jugu, ili gdje uvjeti dozvoljavaju završava se oranje zemlje, rezidba voćaka, gnojidba, sjetva.
Sada je vrijeme kad treba mnogo toga promatrati. U poljima je potrebno obići ozime usjeve i provjeriti u kakvom su stanju. Na ozimoj pšenici, ječmu i raži koji imaju više od četiri lista ili su izbusali obavlja se prihrana, ako to već niste učinili i ako se može ući u polje. Planira se sjetva jarih žitarica i drugih ratarskih kultura na proljeće. Sada se nabavlja sjemenski i ostali materijal. Prema potrebi vrši se servis i popravka poljoprivredne mehanizacije.
I dalje se beru kupusnjače. Njihov okus je još bolji poslije prvih mrazeva, posebno kod raštike. Biljne vrste koje sada rastu se štite od izmrzavanja, prekrivanjem, malčiranjem ili grijanjem. Obavljaju se pripreme za sjetvu ranog povrća ili njegovog rasada, kao i sjetva rasada raznog cvijeća. Vrijeme je za edukaciju. Sada poljoprivrednici mogu posjećivati razna savjetovanja, radionice i tribine.
Provjerava se u kakvom stanju se nalaze uskladišteni poljoprivredni proizvodi. Svi plodovi koji pokazuju znake truljenja i drugih oboljenja se uklanjaju. Obratiti pažnju na štenike. Miševi i štakori su sada u objektima gdje im je toplo i ima hrane.
Obiđite voćnjake i provjerite da nema oštećenja od glodavaca i srna, naročito na mladim stablima.
Kojim voćkama najviše smeta hladnoća i kako ih zaštititi zimi?
Stoka ne pravi pauzu. Svi farmeri znaju da bez obzira na mjesece, životinje moraju nahranit,i napojiti, zaštititi od hladnoće, liječiti. Za mnoge vrste životinja mijenja se hrana. Svježa trava sijenom, silažom, sjenažom i koncetriranom hranom. To im omogućava da se lakše izbore s promjenama temperature i hladnoćom.
Tagovi
Poljoprivredni radovi Plan sjetve Berba kupusnjača Sjetva rasada Prosinac Radovi u prosincu
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenica u ekološku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Pajdakuša 11.04.2025. Priprema za sadnju krumpira.
Damir Senjan
prije 1 godinu
Ranka Vojnović Znam sve mi jasno, to i ko danas idem za Bjelovar, kod mene pada snijeg i kiša a na pola puta prema gradu samo kiša. Onaj ko može taj će obaviti u polju što treba a mi ćemo malo odnarati do proljča. U principu vraga mogu odmarati, livada mi utonula i sada ko bazen, sutra moram iskopati tunel prema kanalu da voda ode sa livade.
RankaV
prije 1 godinu
Damir ŠČ piše gdje je klima povoljnija, na jugu ili gdje uvjeti dozvoljavaju. :) I kod mene je slična situacija. Mi do kraja veljače ne možemo u polja ni prići. Sve zavisi od uvjeta u određenim područjima. 100 % sam kontinentalac, u polju poplavnom uz rijeku, ali ne mogu u jednom općem malom tekstu pisati samo o svom polju, moram misliti i na one koji mogu raditi u polju.
Damir Senjan
prije 1 godinu
Ranka Vojnović Da se nebi ljutila na napisani članak. Kod mene BJ Županija jedino možeš sa čamcom i veslima nešto prihraniti sve pliva na vodi i snijegu. Evo malo prije stigao iz grada polja pusta,ima dosta kukuruza nepobranih posijanog jako malo i čudne boje.