Zadnje aktivnosti

Zadnje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • 11.07.2013.

Počela utrka za što bržu prodaju Petrokemije

Od ljudi bliskih Petrokemiji saznajemo da dioničari nisu zadovoljni poslovnim rezultatima te traže Jaguštovu smjenu

  • 268
  • 13
  • 0

Pojedini dioničari Petrokemije, prije svih obvezni mirovinski fondovi, protive se ostanku Josipa Jagušta na mjestu predsjednika Uprave kutinskog proizvođača gnojiva i traže njegov odlazak prije nego se provede dokapitalizacija o kojoj bi Glavna skupština trebala odlučivati 15. srpnja.

Dioničari nisu zadovoljni poslovnim rezultatima te smjerom u kojem Jagušt vodi konsolidaciju tvrtke. Po svemu sudeći, i koalicijski partneri u Vladi su se složili da bi trebalo doći do promjena u vrhu Petrokemije prije nego Vlada proda za sada nepoznat broj dionica strateškom partneru. Koplja se lome i oko najavljene dokapitalizacije koja je do prije nekoliko mjeseci predložena u manjem iznosu nego je to na kraju dogovoreno među članovima Uprave i Nadzornog odbora. U prethodnoj raspravi su pojedini dioničari smatrali da je početna suma dokapitalizacije od oko 50 milijuna kuna koliko je trebala dati država određena prema drukčijem tumačenju bilance od strane Uprave te da će za dokapitalizaciju trebati najmanje 200 milijuna kuna. Isticali su loše poslovne rezultate Petrokemije i gubitke koji se moraju pokrivati. Petrokemija je u tri ovogodišnja mjeseca ostvarila prihod od 601,95 milijuna kuna, 126 milijuna kuna manje nego u istom razdoblju lani. Istodobno se gubitak s lanjskih 2,2 milijuna kuna povećao na 56,3 milijuna.

Ukupni gubitak od 324,1 milijun kuna sanirat će se pojednostavljenim smanjenjem kapitala za 334,1 milijun kuna, a onda odmah slijedi povećanje temeljnog kapitala. U pozivu na Glavnu skupštinu stoji da će se dokapitalizacija provesti za najviše 178 milijuna kuna. Dioničarima se, osim toga, ne sviđa im se način na koji Jagušt pristupa traženju strateškog partnera pri čemu su mu zamjerili autonomno djelovanje u razgovorima s potencijalnim kupcima. Sadašnji plan dioničara sastoji se u tome da se Petrokemiji nađe kupac nakon obavljene dokapitalizacije, a među zainteresiranim tvtkama spominju se austrijska, češka i ruska poduzeća. Tvrtka bi se svježim novcem od dokapitalizacije restrukturirala i modernizirala, što bi prema planu, trebalo povećati njezinu cijenu prilikom prodaje. Za sada nije poznato koliki će udio država, u čijem je vlasništvu 50,63 posto Petrokemijinih dionica, prodati strateškom partneru.

Londonske nekretnine

Za sada među suvlasnicima kao glavni favorit za partnera i koji ujedno pokazuje i najviše interesa, stoji austrijski Borealis. Riječ je o tvrtki koja je u suvlasništvu Petroleum Investment Company iz Abu Dhabija i austrijskog OMV-a, te pojedini dioničari smatraju da je riječ o kompaniji koja na temelju svojega iskustva u proizvodnji sličnih proizvoda može biti dovoljno kvalitetan partner Petrokemiji koji će podržati razvoj važne tvrtke za kutinsku regiju. Pritisak na Jagušta da ode traje već neko vrijeme, a vrhunac je dosegnut nakon što je Poslovni dnevnik otkrio da u imovinskoj kartici nije prijavio stan u Londonu koji je kupio za 1,8 milijuna funti. Iako je Vlada nakon tog saznanja bila spremna za njegovu smjenu, a i sam Jagušt je ponudio svoj mandat, sindikat Petrokemije ustao je protiv potencijalne smjene i tražio da Jagušt ostane, što je na kraju i uvaženo. Pritisak za smjenom ovaj je put dovoljno snažan i čini se da će uroditi plodom.

Mesarićev nasljednik

Vrijeme za prodaju brzo istječe pa suvlasnici imaju dovoljno prostora i snage u uvjeravanju ostalih dioničara da promijene Upravu prije važnih odluka za budućnost kompanije. Jagušt je na čelo Petrokemije zasjeo u svibnju 2010. godine, nakon što je s istog mjesta smijenjen Boris Mesarić jer je te godine radnicima isplatio regres i tako prekršio tadašnju Vladinu preporuku da se zbog krize u poduzećima u većinski državnom vlasništvu ne isplaćuju regres, božićnice i darovi za djecu. Suvlasnici Petrokemije ovaj put žele opreznije pristupiti sindikatima te se s njima dogovoriti ne samo o Jaguštovoj smjeni, nego i o prodaji tvrtke strateškom partneru koji bi, prema njihovom razmišljanju, trebao poboljšati poslovanje tvornice i izvući je iz financijskih problema.

Autor: Ante Pavić


Izvori

poslovni.hr


Tagovi

Petrokemija Borealis Dioničari

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB

Bila je zvijezda kampanje, a sad Milova postaje predmet inspekcije?

Krava Milova nije krava već bik, a zbog izostanka ušnih markica pa i izgleda farme na kojoj su ju zatekli, zvijezda političkog sraza ministra Olega Butkovića s predsjedni...

Više [+]