Ujutro u 5 sati vadili su krumpir, luk, mrkvu i brali paprike, a isti taj dan oko podne na OPG Ivane Debelić stigli su dostavljači online tržnice i pokupili njihove proizvode koje su dostavili kupcima. Kako funkcionira platforma Plodovi.hr?
Prije četiri godine Ivana Debelić iz Antunovca otvorila je svoje obiteljsko poljoprivredno gospodarstvo. Tako uz posao u Medicinskoj školi u Osijeku s obitelji uživa u plodovima svoga rada, a prodaje ih i drugima.
"Proizvodimo sezonsko povrće na površini od jednog hektara. Navikli smo na domaće, uvijek smo imali bašču koju su radili moja pokojna majka i djed. Sada to radimo sami, a željeli smo i drugima ponuditi kvalitetnu hranu", kazala nam je.
Za njezin OPG ovo je bila loša godina. "U svibnju je tuča uništila urod na otvorenom. Stradali su grašak, mahune, popucala je mrkva, batat, krumpir, luk", kaže nam naša sugovornica vodeći nas kroz polje pokazujući papriku koja se ipak uspjela malo oporaviti.
"U plastenicima je stanje dobro. Tamo imamo rajčicu, krastavce i nešto malo mrkve", dodala je.
Naime, osim prodaje putem svoje Facebook stranice surađuju i s platformom Plodovi.hr. U utorak ujutro u 5 sati vadili su krumpir, luk, mrkvu i brali paprike, a isti taj dan oko podne stigli su dostavljači ove online tržnice i pokupili njihove proizvode koje su potom dostavili kupcima.
Razgovarali smo i s osnivačem ove, hvalevrijedne platforme, Ivanom Laucem iz Osijeka. "Naš cilj je doprinijeti jačanju kratkih opskrbnih lanaca u odnosu na konvencionalne", istaknuo je na samom početku razgovora.
Naime, surađuju sa 100-tinjak lokalnih proizvođača i dostavljaju njihovu robu kupcima. "Preko nas oni mogu naručiti od svih proizvođača što god žele, a mi im na kućni prag dostavljamo sve u jednom paketu. Dostavu vršimo utorkom i subotom", pojasnio je Lauc.
Osim što svojim dostavim vozilom robu dostavljaju u krugu od 25 km oko Osijeka, također pakete šalju i diljem Lijepe naše, Austrije i Njemačke. Međutim, to mora biti roba koja nije osjetljiva i s dužim rokom trajanja.
Od proizvoda, kaže, najtraženiji su oni mliječni, svježe povrće te slatkiši. Međutim, nedostaje im voća. Pa i ovim putem apelira na zainteresirane voćare da im se jave. Također, dobrodošli su svi proizvođači, a njihov kontakt možete naći ovdje.
Kako kaže Lauc, platforma funkcionira po načelu transparentnosti - kupci mogu pratiti cijeli proces dostave, od kretanja dostavljača do primanja obavijesti o vremenu dostave. Svi svježi proizvodi se beru na dan isporuke te su informacije o proizvodima, sastojcima i proizvođaču jasno izložene i vidljive.
Riječ je o mladim programerima koji su u ovu priču ušli sa željom da razviju tehnologiju za kratke opskrbne lance i glavna ideja im je da to mogu ponuditi i drugima. Podržava ih i Osječko-baranjska županija, a dobili su i nagradu na Javnom natječaju za izradu projektnih ideja "Pametna sela".
Također, omogućili su im sudjelovanje na sajmu u Pragu gdje su predstavili 40-ak proizvođača s područja te županije. "Dosad su nam se kao najbolji oblik marketinga pokazali sajmovi. Zato što ondje ljudi mogu probati te proizvode i uvjeriti se u njihovu kvalitetu", dodao je Lauc rekavši da su zahvalni Županiji na pomoći te da se nadaju da će ih podupirati i dalje.
Trenutno ih na ovom projektu radi šest. Mahom su to mladi ljudi, željni promjene u društvu u kojem živimo, pogotovo kada je u pitanju domaća proizvodnja i hrana. "Za sada nemamo zaradu. Da se ne bavimo drugim stvarima poput programiranja ne bi mogli opstati na tržištu", napomenuo je naš sugovornik.
Osim što imaju vlastitu online tržnicu, oni svoju tehnologiju iznajmljuju i drugima. Lauc najavljuje da će uskoro "svoja vrata" otvoriti i još jedna u Puli te da surađuju i s proizvođačima iz okolice Zagreba.
S njihovim dostavljačima paket smo dostavili i mladoj majci Ivoni Vrbešić koja je sa svojim sinčićem čekala naručene domaće proizvode.
"Od Covida kupujem na ovaj način. Domaća hrana mi puno znači. Imam dvoje male djece i nemam vremena odlaziti na tržnicu", kazala nam je dodavši da joj je ovo garancija da njezina obitelj jede kvalitetno, sezonski i uz to podržavaju lokalne proizvođače.
Fotoprilog
Tagovi
Autorica
Partner
Osječko-baranjska županija - Upravni odjel za poljoprivredu
Trg Ante Starčevića 1,
31000 Osijek,
Hrvatska
tel: +385 (0) 31 200 588,
e-mail: poljoprivreda@obz.hr
web: http://www.obz.hr/
Andrej Žalec
prije 1 godinu
Evo vam primjera višegodišnje uspješne prodaje preko interneta u Sloveniji: https://gajbica.si/ https://sadjevpisarni.si/ Nadam se, da če i u Hrvatskoj ukoro postojat slična firma za dostavu po cjeloj državi.