Predstavnici poljoprivrednih komora Češke, Mađarske, Poljske, Slovačke, Rumunjske, Bugarske, Latvije, Litve, Estonije i Hrvatske uputili su pismo eurozastupnicima.
"Molimo vas da držite oči otvorene prema trenutnoj situaciji i prijetnjama koje bi potencijalno mogle naštetiti našem prehrambenom sektoru", poruka je predstavnika Hrvatske, Češke, Mađarske, Poljske, Slovačke, Rumunjske, Bugarske, Latvije, Litve, Estonije s 11. Kongresa europskih poljoprivrednika održanog u Bukureštu. Organizirali su ga Copa i Cogeca uz potporu Rumunjske alijanse za poljoprivredu i suradnju (AAC)
"Poljoprivrednici i poljoprivredne zadruge suočeni su s neusporedivom konvergencijom gospodarskih, klimatskih i društvenih izazova: geopolitičkom nestabilnošću, ekstremnim vremenskim prilikama, nepoštenom konkurencijom, visokim troškovima inputa, nedostatkom poštene naknade i sve većim administrativnim opterećenjem", stoji u priopćenju Hrvatske poljoprivredne komore (HPK), čiji su predstavnici sudjelovali na kongresu.
Ističu kako je naglašena hitnost da se europske vlade ujedine u pružanju održive budućnosti za sektor, koji je konkurentan, otporan i s interesom farmera u srcu poljoprivredne politike. Ključna točka mnogih sudionika i predstavnika na visokoj razini bila je da bi upravljanje poljoprivredno-prehrambenim i ruralnim politikama na razini EU-a trebalo osigurati predvidljivost, ograničiti nepotrebno administrativno opterećenje i provesti temeljite procjene učinka, ključni su zaključci Kongresa.
"Svi prisutni čelnici poljoprivrednika snažno su ponovili da Europa mora podupirati konkurentnost i produktivnost farmi i poljoprivrednih zadruga", izjavio je predsjednik HPK Mladen Jakopović.
U pismu kojeg su predstavnici poljoprivrednih komora Češke, Mađarske, Poljske, Slovačke, Rumunjske, Bugarske, Latvije, Litve, Estonije i Hrvatske uputili EU zastupnicima stoji: "Moramo biti svjesni da se hrana može i koristi kao oružje, baš kao i energija, o čemu svjedoče događaji u posljednjih nekoliko godina. Također moramo poduzeti proaktivne korake kako bismo zaštitili naše građane i proizvodnju hrane".
Također, naglašavaju kako bi se budući europski proračun za obranu i sigurnost mogao koristiti za rješavanje sigurnosti hrane i stabilnosti u EU-u bez oslanjanja samo na mjere ZPP-a.
Predložene su, ističu, mjere potrebne kako bi se osiguralo da države članice EU-a održe sigurnost hrane tijekom razdoblja krize ili rata, a to su: planiranje hitnog odgovora u slučaju krize, proširenje skladišta hrane i logistička infrastruktura, strateške rezerve žitarica kojima bi upravljala zajednička organizacija poljoprivrednog tržišta EU (CMO), mreže za prijevoz i distribuciju hrane, jačanje graničnih kontrola proizvoda podrijetlom iz trećih zemalja te istraživanje i inovacije koje bi se dodijelile istraživačkim projektima usmjerenim na sigurnost hrane tijekom kriznih događaja kao što su rat, tržišni/logistički poremećaji.
"Ovi prijedlozi osmišljeni su za rješavanje sigurnosti hrane i stabilnosti u EU-u bez udvostručavanja napora ili resursa dodijeljenih kroz proračune ili strateške planove ZPP-a", zaključili su, stoji u priopćenju.
Tagovi
Autorica