Pretraga tekstova
Predstavnici poljoprivrednih komora Češke, Mađarske, Poljske, Slovačke, Rumunjske, Bugarske, Latvije, Litve, Estonije i Hrvatske uputili su pismo eurozastupnicima.
"Molimo vas da držite oči otvorene prema trenutnoj situaciji i prijetnjama koje bi potencijalno mogle naštetiti našem prehrambenom sektoru", poruka je predstavnika Hrvatske, Češke, Mađarske, Poljske, Slovačke, Rumunjske, Bugarske, Latvije, Litve, Estonije s 11. Kongresa europskih poljoprivrednika održanog u Bukureštu. Organizirali su ga Copa i Cogeca uz potporu Rumunjske alijanse za poljoprivredu i suradnju (AAC)
"Poljoprivrednici i poljoprivredne zadruge suočeni su s neusporedivom konvergencijom gospodarskih, klimatskih i društvenih izazova: geopolitičkom nestabilnošću, ekstremnim vremenskim prilikama, nepoštenom konkurencijom, visokim troškovima inputa, nedostatkom poštene naknade i sve većim administrativnim opterećenjem", stoji u priopćenju Hrvatske poljoprivredne komore (HPK), čiji su predstavnici sudjelovali na kongresu.
Ističu kako je naglašena hitnost da se europske vlade ujedine u pružanju održive budućnosti za sektor, koji je konkurentan, otporan i s interesom farmera u srcu poljoprivredne politike. Ključna točka mnogih sudionika i predstavnika na visokoj razini bila je da bi upravljanje poljoprivredno-prehrambenim i ruralnim politikama na razini EU-a trebalo osigurati predvidljivost, ograničiti nepotrebno administrativno opterećenje i provesti temeljite procjene učinka, ključni su zaključci Kongresa.
"Svi prisutni čelnici poljoprivrednika snažno su ponovili da Europa mora podupirati konkurentnost i produktivnost farmi i poljoprivrednih zadruga", izjavio je predsjednik HPK Mladen Jakopović.
U pismu kojeg su predstavnici poljoprivrednih komora Češke, Mađarske, Poljske, Slovačke, Rumunjske, Bugarske, Latvije, Litve, Estonije i Hrvatske uputili EU zastupnicima stoji: "Moramo biti svjesni da se hrana može i koristi kao oružje, baš kao i energija, o čemu svjedoče događaji u posljednjih nekoliko godina. Također moramo poduzeti proaktivne korake kako bismo zaštitili naše građane i proizvodnju hrane".
Također, naglašavaju kako bi se budući europski proračun za obranu i sigurnost mogao koristiti za rješavanje sigurnosti hrane i stabilnosti u EU-u bez oslanjanja samo na mjere ZPP-a.
Predložene su, ističu, mjere potrebne kako bi se osiguralo da države članice EU-a održe sigurnost hrane tijekom razdoblja krize ili rata, a to su: planiranje hitnog odgovora u slučaju krize, proširenje skladišta hrane i logistička infrastruktura, strateške rezerve žitarica kojima bi upravljala zajednička organizacija poljoprivrednog tržišta EU (CMO), mreže za prijevoz i distribuciju hrane, jačanje graničnih kontrola proizvoda podrijetlom iz trećih zemalja te istraživanje i inovacije koje bi se dodijelile istraživačkim projektima usmjerenim na sigurnost hrane tijekom kriznih događaja kao što su rat, tržišni/logistički poremećaji.
"Ovi prijedlozi osmišljeni su za rješavanje sigurnosti hrane i stabilnosti u EU-u bez udvostručavanja napora ili resursa dodijeljenih kroz proračune ili strateške planove ZPP-a", zaključili su, stoji u priopćenju.
Tagovi
Hrvatska poljoprivredna komora Mladen Jakopović Kongres EU poljoprivrednika Bukurešt Sigurnost hrane u EU
Autorica
Više [+]
Magistra agroekonomike s iskustvom u poljoprivredi. Svoje znanje i savjete dijeli i s čitateljima Agrokluba.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/