Pretraga tekstova
Spor dva vodeća svjetska gospodarstva traje već dulje od godinu dana, sad je potpisan inicijalni trgovinski sporazum, ali Europska unije dodatno će ga provjeriti.
Europska unija provjerit će je li preliminarni američko-kineski trgovinski sporazum u skladu s međunarodnim trgovinskim propisima, najavio je u četvrtak povjerenik EU-a za trgovinu Phil Hogan.
Washington i Peking u srijedu su potpisali inicijalni trgovinski sporazum prema kojem će Kina povećati kupnju američkih proizvoda i usluga za 200 milijardi dolara u sljedeće dvije godine a SAD zauzvrat ukinuti određene carine na kineski uvoz.
Spor dva vodeća svjetska gospodarstva traje već dulje od godinu dana, kočeći gospodarski rast i izazivajući nervozu na financijskim tržištima. Europski povjerenik za trgovinu poručio je danas da će u Bruxellesu pomno proučiti netom potpisani sporazum.
Detalji su pomalo nejasni, kazao je Hogan putem video-linka iz Washingtona sudionicima konferenciji u Londonu. "A mi znamo da se vrag krije baš u detaljima", dodao je.
"Izašli su iz uobičajenog okvira unutar kojeg se inače dogovori sklapaju... i pregovaraju izravno, na bilateralnoj osnovi pa ćemo morati provjeriti je li (sporazum) u skladu s propisima Svjetske trgovinske organizacije (WTO)", dodao je europski dužnosnik.
Sporazum ne otvara pitanje "strukturnih reformi” u Kini koje su tražili EU i SAD, napominje Hogan, i Bruxelles želi vidjeti što će biti ponuđeno u drugoj fazi pregovora SAD-a i Kine.
Upitan da komentira sukob Francuske i SAD-a oko digitalnog poreza, zbog kojeg je Washington zaprijetio 100-postotnim carinama na uvoz šampanjca, ručnih torbica i drugih francuskih proizvoda u vrijednosti od 2,4 milijardi dolara, Hogan je odgovorio da će po njegovoj procjeni u konačnici biti pronađeno rješenje za primjenu globalnog poreza na tehnološke divove poput Amazona i Googlea.
"Mislim da su se u konačnici svi, uključujući i SAD, pomirili s time da će se tehnološke kompanije oporezivati na globalnoj razini. Pitanje je kako ćemo ga definirati i kakvi će u konačnici biti kriteriji", izjavio je Hogan.
Možda će za produbljivanje razgovora trebati pričekati do 2021. ili 2022. godine, dodao je.
Komentirajući dugo odgađanu reformu WTO-a, Hogan je rekao da će po njegovoj procjeni SAD povući određene poteze tek 2021. godine, nakon predsjedničkih izbora u SAD-u. Ponovio je ujedno mišljenje predsjednice Europske komisije Ursule von der Leyen da Velika Britanija neće moći pregovorima do kraja ove godine utanačiti sve aspekte budućih odnosa s EU-om, kao što je zacrtao britanski premijer Boris Johnson.
Dvije strane moraju odrediti prioritete, smatra on.
Izvori
Hrvatska izvještajna novinska agencija - HINA
Tagovi
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Ja i moj, najbolji prijatelj Milo 🐾💙
Đuro Japaric
prije 1 tjedan
Fotografija je lijepa i djeluje kao na na drugom planetu , mogao sam napisati HRVAT sa psom na Marsu ! Fotografija je lijepa i djeluje kao na na drugom planetu , mogao sam napisati HRVAT sa psom na Marsu !
Mladen Stojanovic
prije 1 tjedan
Ovo je Marlera u Medulinu, daleko smo od Slavonije, to je nekakva neobična zemlja sa istočne strane Marlere. A sa ove druge gdje sunce zalazi su Više [+] stijene i juzina kad zapuse bolje bjezi 😅😅 ja i moj Milo 🐾💙
Đuro Japaric
prije 1 tjedan
To je Slavonac sa psom na MARSU , još samo fale hrvatski političari da procijene da li je moguća poljoprivredna proizvodnja ? To je Slavonac sa psom na MARSU , još samo fale hrvatski političari da procijene da li je moguća poljoprivredna proizvodnja ?
Vedran Stapić
prije 3 tjedna
Pripremljena je zemlja za nešto novo? Pripremljena je zemlja za nešto novo?