Zadnje aktivnosti

Zadnje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Poljoprivreda
  • 15.03.2009.

Pčelarstvo - šansa za otočane

Prilike Hrvatskog pčelarstva

  • 2.191
  • 108
  • 0

Cijela Hrvatska ima velike prednosti u proizvodnji meda, osobito njezin dalmatinski eko-pojas. Otočni pčelari proizvode zaista kvalitetan i raznovrstan med, počevši od kadulje, vrijeska, ruzmarina do lavande i dr. biljaka u tom podneblju. Oni, dakle, definitivno imaju svoju šansu iz jednostavnog razloga što je biljni pokrov na škojima prikladan za pčelarstvo, dok s druge strane sve to moramo promatrati u kontekstu cjelokupnog hrvatskog pčelarstva, jer se ne smije zaboraviti da EU traži približno 200 tisuća tona meda godišnje - kazao je Zlatko Tomljanović, dr. vet. med., inače profesionalni pčelar i stručni savjetnik za bolesti pčela u HPS-u, trenutačno predavač na pčelarskoj školi u Starom Gradu na Hvaru.

Ova pčelarska škola u drevnom Farosu prva je na hrvatskim otocima, koju organizira PD Levanda iz Vrbanja i Pučko otvoreno učilište u Splitu, a pohađa je čak 38 sadašnjih i budućih pčelara. Oni će nakon 120 sati nastave steći zanimanje pčelar, što će im biti upisano u radnu knjižicu.

S tom činjenicom je vrlo zadovoljan Boris Buratović, predsjednik hvarskih pčelara, koji tvrdi da se u otočnom pčelarstvu zadnjih godina angažira sve više mladih ljudi, pa su u Udruzi već sada 54 člana. I broj od 2.500 košnica je određena konstanta, unatoč nepovoljnim kretanjima u poljodjelstvu - borova šuma osvaja sve veće površine, dogodila se propast lavande i nekih dr. kultura, djelomice zbog loših prilika na tržištu, ali i šumskih požara.

Mjesta za napredak ipak ima jer puno se toga da unaprijediti, primjerice kod uzgoja selektivnih matica i apiterapije, tj. primjene pčelinjih proizvoda u zaštiti ljudskog zdravlja. I HPS je potaknuo utvrđivanje geografskog podrijetla meda, a također brine o zaštititi pčelinjih zajednica od raznih bolesti.

Tomljanović kao član UO europske radne skupine Collos za prevenciju pčelinjih gubitaka upozorava i na pretjeranu uporabu pesticida, smatrajući da se i to područje mora kvalitetnije regulirati. Zasad otkup i prodaja meda relativno dobro funkcioniraju, pčelari nisu nezadovoljni ni državnim poticajima, ali teže osnivanju Županijskog saveza pčelara koji bi zastupao njihove interese, jer i jedinice lokalne samouprave imaju puno razloga poticati pčelarstvo na svojim područjima.

Autor: Mirko CRNČEVIĆ / EPEHA


Izvori

Slobodna Dalmacija

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB

Hrvatska rosé vina osvojila 17 medalja Na najvećem specijaliziranom natjecanju za rosé vina na svijetu Concours Mondial de Bruxelles hrvatski vinari osvojili su17 medalja - 8 zlatnih i 9 srebrnih. Četiri zlatne medalje osvojile su dalmatins... Više [+]