Pretraga tekstova
Najnoviji podaci su pokazali drastično smanjenje poljoprivrednih gospodarstava.
Europski ured za statistiku Eurostat je u svom izvješću objavio drastičan pad broja poljoprivrednih gospodarstava u Europskoj uniji. U 2020. godini zabilježen je broj od 9,1 milijuna. Procjenjuje se da je u odnosu na 2005. njihova brojnost smanjena za 5,3 milijuna, odnosno 37 posto.
Mogu se klasificirati prema djelatnostima koje dominiraju prihodima. Neka gospodarstva ostvaruju prihod od različitih aktivnosti i radi se o mješovitoj poljoprivredi, dok specijalizirana ostvaruju prihod od usjeva ili stoke. Specijalizacija poljoprivrede se odnosi na to kada jedna aktivnost čini najmanje dvije trećine ukupne standardne proizvodnje farme.
Najveći pad broja zabilježen je kod mješovitih. Njih je bilo manje 2,6 milijuna, dok je pad za stočarska bio 1,6 mil. i za manje specijalizirana imanja 0,9 mil.. U 2020. bilo je skoro tri petine ili 58 posto gospodarstava kategoriziranih kao specijalizirana.
Od toga su 34 posto činila ratarska, 22 posto trajni usjevi i dva posto hortikultura. Nešto više od jedne petine ili 22 posto su stočarska. Na mljekarska otpada pet posto od svih imanja. Slijede uzgoj goveda i tov, perad, ovce, koze i ostala stoka na ispaši, svako po 4 posto.
Na mješovita je u 2020. otpadalo nešto manje od jedne petine svih farmi ili 19 posto. To znači da su imale više usjeva i/ili stoke bez jedne aktivnosti koja je činila najmanje dvije trećine standardne proizvodnje. Do jedan posto se ne mogu klasificirati jer su po svojoj prirodi samostalna ili zato što proizvode robu za koju se ne može izračunati standardni učinak.
Polovica korištene poljoprivredne površine EU ili 52 posto, nalazilo se na poljoprivrednim farmama specijaliziranim za usjeve. Jedna trećina ili 33 posto pripadala je stočarskim, a ostatak od 15 posto mješovitim. U mnogim istočnoeuropskim zemljama uočen je visok broj ratarskih imanja.
Za Bugarsku to je 73, Mađarsku 72 i za Rumunjsku 67 posto.
Slična situacija je u mediteranskim državama poput Grčke gdje ih je 74, Malte 63 i Hrvatske 61 posto. To je često odražavalo povoljne uvjete za uzgoj pojedinih vrsta žitarica, voća i/ili maslina.
Stočarske farme bile su zastupljenije u nekoliko zemalja sjeverozapadne Europe. Najviše u Luksemburgu i to 82 posto od svih farmi, u Irskoj 79 i Nizozemskoj 58 posto.
Tagovi
Eurostat Broj farmi Manje farmi Farme u Europi Broj gospodarstava
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenica u ekološku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
U hladnjači kod Osijeka
Đuro Japaric
prije 2 godine
Srbi i posrbljeni hrvatski političari agrarnom reformom 1918 odlučili su se na model poljoprivrednih poduzeća na zemlji veleposjednika te MODEL malih izumirućih seljačkih imanja koji se pretvorio u IZUMIRANJEH cijelih sela ! Brozovi komunisti 1945 forsiraju da kombinati imaju još više zemlje sa ZEMLJIŠNIM maksimumom za OPG od 10 ha koju VEĆINA obitelji od otoka pa do kopna 1945 NIJE imala ! Zemljišni MAKSIMUM od 10 ha ukida HDZ , ali PREKASNO jer se sa IZUMIRANJEM malih imanja NIJE išlo radi ZEMLJIŠNOG MAKSIMUMA da se OTKUPI PRIVATNA zemlja i formiraju dohodovniji OPG ! 1991 Tuđman i ekipa vrše početak podržavljenja zemlje i PROMAŠENO raspolaganje sa tom zemljom na ŠTETU OPG ! Ovo SRANJE koje nazvaše rh ima 2 IZBORA ; 1 . ZADRŽATI POSTOJEĆE ZAKONE , ili 2 . ići u AGRARNU REFORMU , koju sam političkoj BAGRI 95 javno predložio ! Sadašnja BAGRA ; poslanici posrbljenog sabora 1918 , POSRBLJENA JADA , predvođena Plenkovićem , LAKRDIJAŠ Milanović i JADINA HPK , ŠUTE o AGRARNOJ reformi ! HRVATSKOJ slijedi nastavak DEMOGRAFSKE KATASTROFE a pogotovo u SELIMA !
SASA FRANIC
prije 2 godine
sto je najgore uvoz raste.
mali poljoprivrednik
prije 2 godine
Taj trend će se još i ubrzati,jer nestaje radno sposobno stanovništvo u ruralnim krajevima.Pogotovo nedostaje mladih ljudi koji bi nastavili bavljenje poljoprivredom,jer vide koja je to muka i kuda nas poltika gura.Kod nas u selima možeš na prste jedne ruke nabrojati koji se bave poljoprivredom i to su većinom oni koji imaju mlađe nasljednike.Ostali su već odustali,što milom ,što silom.
Marta Radić
prije 2 godine
Ako će se stimulirati izlazak iz poljoprivrede , biti će toga mnogo više
Đuro Japaric
prije 2 godine
Problem je komunističke Hrvatske što se nama POVEĆAVA broj IZUMRLIH sela , kojih je prema POPISU 2021 bilo 195 plus preko 80 sa jednim stanovnikom ! Razlog je što je na seoskom prostoru zasnovan prevelik broj obitelji sa prihodom od obrade zemlje ! KOMUNISTIČKI maksimum za OPG od 10 ha ukinuo je HDZ 91 , PREKASNO ! Od 91 prave CIRKUS sa državnom zemljom ,a o cirkusu sa privatnom politička bagra ŠUTI ! REALNOST je Hrvatske da će opadati i broj OPG sa mješovitim izvorom prihoda , mi stari odlaziti ćemo u raj , a mlađi u inozemstvo ! Za 32 godine koliko postoji ovo komunističko udbaško sranje zvano rh , vlasti NEZNAJU ni koliko lokalnih vlasti NEMA državnu zemlju ! Neznaju jer od 2001 NAMEĆU neobvezujući zakon za raspolaganje sa državnom zemljom ! To znači da načelnici i gradonačelnici NE moraju prošetati u katastar i gruntovnice i gledati da li se neka parcela vodi na rh ! KAZNI za kršenje zakona od strane lokalnih vlasti NEMA !