Pretraga tekstova
Nizozemsko udruženje poljoprivrednika kritizira ovakav prijedlog. Smatraju da bi eksproprijacija mogla trajati desetljećima i jako skupo koštati nizozemsku vladu.
Kako bi smanjili emisije dušičnih spojeva vlada Nizozemske planira eksproprijacijom otkupiti zemlju od poljoprivrednika. Riječ je o administrativnoj proceduri kojom organ vlasti oduzima imovinu od vlasnika (najčešće privatnog) uz odgovarajuću naknadu, radi nekog javnog interesa.
Prema tamošnjem zakonu postoji mogućnost da država preuzme zemljište te na njemu zaustavi poljoprivrednu proizvodnju. No, kako piše nrc, riječ je o politički osjetljivom modelu i državu bi mogla koštati 2 do 3 milijarde eura.
Kako je do ovoga došlo? Još je 2019. godine najviši nizozemski sud donio odluku prema kojoj je krivo izračunata emisija plinova koji zagađuju okoliš. Na vrhu zagađivača uz poljoprivredu je i građevinarstvo. Već je tada zaustavljeno stotine građevinskih projekata, a osim toga, postavljena su i nova ograničenja brzine na autocestama na 100 km/ha tijekom dana. Te su jeseni u znak prosvjeda nizozemski poljoprivrednici traktorima izašli na ceste diljem zemlje.
Prosvjed nizozemskih poljoprivrednika: Kolaps na ulicama, angažirana i vojska
Iako je država poljoprivrednicima namijenila određenu naknadu za prestanak bavljenja poljoprivredom, do sada se na taj korak odlučilo 280 uzgajivača svinja umjesto očekivanih 500. Za ostale sektore još uvijek nema informacija.
Nizozemsko udruženje poljoprivrednika (LTO) kritizira ovakve prijedloge opisujući ih kontradiktornim te misle kako će stvoriti otpor među tom populacijom. Smatraju da bi eksproprijacija mogla trajati desetljećima i jako skupo koštati nizozemsku vladu.
"Eksproprijacija utječe na obiteljsku imovinu. Poljoprivrednici se osjećaju loše ako im se oduzme njihova zemlja", rekao je predsjednik LTO-a Sjaak van der Tak za nrc.
Novi zakon o dušiku na snazi je od 1. srpnja, a propisuje da se do 2030. polovica prirodnog okoliša "osjetljivog na dušik" mora oporaviti. Pet godina kasnije, unos bi se trebao smanjiti za gotovo tri četvrtine u odnosu na 2019. godinu.
Smatra se kako bi eksproprijacija poljoprivrednog zemljišta mogla riješiti probleme s dušikom i prije 2025.
Tagovi
Sjaak van der Tak Eksproprijacija Oduzimanje zemljišta Poljoprivreda zagađivač Zagađenje dušikom
Autorica
Više [+]
Hobi vrtlarica i zaljubljenica u prirodu s iskustvom rada u lokalnim i specijaliziranim medijima. Nekadašnja dugogodišnja urednica Agrokluba, danas u nešto slobodnijem 'freelance' modu publiciranja agrarnih tema.
Što jest, jest.
Karolina Rastija
prije 5 dana
Mene boli od sekiracije, od rakije nije nikad 😄 Mene boli od sekiracije, od rakije nije nikad 😄
Damir Senjan
prije 5 dana
Karolina Rastija Ajme majko mila koja rakija, pij vodu od rakije boli glava, za ostale nus pojave neznam kakve su od rakije 🤔 Karolina Rastija Ajme majko mila koja rakija, pij vodu od rakije boli glava, za ostale nus pojave neznam kakve su od rakije 🤔
Đuro Japaric
prije 3 godine
Članak 50 , stavak 1 Ustava RH ; Zakonom je moguće u interesu RH ograničiti ili oduzeti vlasništvo , uz naknadu tržišne vrijednosti ! Slijedom ovoga POSEBNI Članci moraju se napisati u Zakonu o poljoprivrednom zemljištu za IZURLA SELA , ali i sela u kojima neki ne mogu , neće obrađivati zemlju ili ju ponuditi u zakup !
Đuro Japaric
prije 3 godine
I režim u Zagre bu ima ustavnu osnovu za ODUZIMANJE zemlje , ali u CILJU da VRATI ŽIVOT u 119 izurlih sela , kao i za razvoj OPG ! Ali oni za 30 NISU sposobni ni podržavljenu zemlju staviti u funkciju obrade ! Bio sam u Nizozemskoj i tupavim državljanima RH , predlažem da preuzmemo NIZOZEMSKI ZAkon o nasljeđivanju !