Zadnje aktivnosti

Zadnje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Antraks
  • 21.07.2025. 14:20

Određeni bedrenički distrikti u dvije županije, evo o kojim općinama je riječ

Rješenje o određivanju zona ograničenja tzv. bedreničnih distrikata stupilo je na snagu danas, 21. srpnja, a na ugroženim područjima već se provodi cijepljenje životinja od strane ovlaštenih veterinara, navode iz Ministarstva.

Određeni bedrenički distrikti u dvije županije, evo o kojim općinama je riječ
Foto: V. Stapić (ilustracija)
350
0
0

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva, donijelo je Rješenje o određivanju zona ograničenja tzv. bedreničnih distrikata zbog izbijanja ove zarazne bolesti.

Prema istom, zone ograničenja na području Splitsko-dalmatinske županije su sva naselja na području općina: Hrvace, Muć i Vrlika.

Na području Šibensko-kninske županije sva naselja na području općina: Biskupija, Civljane, Drniš, Kijevo, Knin, Ružić i Unešić.

Rješenje je stupilo na snagu danas, 21. srpnja, a na ugroženim područjima već se provodi cijepljenje životinja od strane ovlaštenih veterinara, navode.

Podsjećaju pritom i da je bedrenica zarazna bolest koju uzrokuje bakterija Bacillus anthracis, poznata po stvaranju otpornijih spora koje mogu preživjeti u tlu desetljećima. Bolest se javlja kod domaćih i divljih životinja (goveda, ovce, koze, konji, svinje i divljač), ali može se prenijeti i na ljude.

Stočari vrličkog kraja o bedrenici: Tko je zakazao, oni najbolje znaju

Kod preživača bolest ima vrlo brz i smrtonosan tijek, često bez jasnih simptoma. Moguće je primijetiti teturanje, drhtanje, otežano disanje, probavne smetnje i nakon smrti: nadutost trupla i krvavi iscjedak iz tjelesnih otvora. Zaražene životinje se ne liječe. Provode se mjere kontrole: zabrana kretanja, zbrinjavanje lešina, čišćenje i dezinfekcija, kontrola glodavaca i obvezno cijepljenje.

Kod ljudi se javlja u tri oblika:

  • Kožni antraks - najčešći oblik; tamne, bezbolne ranice na koži,
  • Plućni (inhalacijski) antraks - rijedak, ali s visokom smrtnošću,
  • Crijevni antraks - javlja se nakon konzumacije zaraženog mesa.

Infekcija se prenosi kontaktom s kožom, udisanjem spora ili konzumacijom zaraženog mesa. Liječenje je moguće antibioticima, isključivo prema preporuci liječnika.

"Redovito cijepljenje životinja te pravodobno obavještavanje veterinara ključne su mjere za sprječavanje širenja bolesti. Pozivamo sve građane, osobito posjednike stoke, na oprez, odgovorno ponašanje i suradnju s veterinarskom službom", apeliraju iz Ministarstva.

Cjelovito Rješenje pročitajte u dokumentu ispod teksta.


Fotoprilog


Dokumenti


Tagovi

Bedrenica Antraks Bedrenički distrikti Rješenje Ministarstvo


Autorica

Željka Rački-Kristić

Više [+]

Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dva i pol desetljeća dugim iskustvom u novinarstvu, od lokalnih medija preko Večernjeg lista do uređivanja portala civilnih udruga. Urednica je portala Agroklub, predsjednica ogranka dopisnika HND-a, članica Društva agrarnih novinara Hrvatske (DANH) i Međunarodne udruge agrarnih novinara (IFAJ). Dobitnica je nagrade "Zlatno pero".

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB

#RuralFoto #Životinje
Šišanje ovaca za nas dok smo bili djeca izgledalo je bolno ,dok nismo shvatili da je to potreba i da treba da im nije prevruće ispod tog runa preko ljeta.