Pretraga tekstova
Najpogubniji su gradonosni procesi koji se formiraju nad rijekom Savom, a na njih će se djelovati s obje strane rijeke.
Vladimir Hiti, voditelj Radarskog centra u Goricama i Tihomir Dejanović, direktor "Protivgradne preventive RS" u susjednoj BiH, dogovorili su suradnju u sektoru protugradne obrane u narednoj godini.
I ovogodišnja aktivna sezona protugradne zaštite smatra se uspješnom. Vladimir Hiti kaže da je na području koje pokriva Radarski centar Gorice ove sezone ispaljeno 120 protivgradnih raketa, a na branjenom području Hrvatske 1.800 komada. Za pet mjeseci sezone strijelci od Novog Grada do Bijeljine i Drine u BiH ispalili su 640 raketa u gradonosne oblake, spriječivši na taj način značajnije štete na poljoprivrednim usjevima i infrastrukturi.
I Hiti i Dejanović definirali su rizično područje od gradonosnih oblaka. To je pojas rijeke Save. Vladimir Hiti, stručnjak s dugogodišnjim iskustvom tvrdi da su najpogubniji gradonosni procesi koji se formiraju nad rijekom Savom.
"U tom slučaju ni jedna strana ne može djelovati protugradnim raketama. Gdje taj proces skrene tamo nastaje problem. Dosadašnja iskustva nam govore da je desni razvoj jezgre češći. Zbog toga smo se orijentirali na alternativnu zaštitu, u vidu prizemnih generatora", kaže Hiti, koji je ujedno i autor najmodernijeg prizemnog generatora koji isijava srebrni jodid u atmosferu, a uključuje se sustavom daljinskog upravljanja.
Do kraja aktivne protivgradne sezone ostalo je još mjesec dana. I Hiti i Dejanović smatraju da će u tom periodu gradonosni procesi biti slabiji, ali da će padaline biti sve češće. To je vijest koja će posebno obradovati ratare, jer će zemljište nakon sušne sezone biti povoljno za obradu za jesensku sjetvu.
Iako u nekim drugim državama, kao na primjer u Austriji, protugradna zatita služi prvenstveno za smanjenje štete od grada na protugradnim mrežama, kod nas je uvriježeno sasvim drugačije mišljenje. Poljoprivrednici, pa i veći dio javnosti smatraju da protugradna zaštita treba u potpunosti eliminirati grad, dok se na drugoj strani individualne obaveze i obaveze koje lokalne zajednice imaju po ugovorima u dobroj mjeri zanemaruju. Ipak milijunske investicije u ovu djelatnost su daleko manje od eventualnih šteta, koje se spriječavaju efikasnim djelovanjem čitavog sustava.
Foto: Boško Grgić
Autor
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Ravnatelj Agencije za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju bit će gost u studiju Agrokluba. Imaš pitanje za njega - postavi ga ovdje na KLUBu uz heshtag #PitajAPPRRR
Damjano-Dado Ivaniš
prije 2 tjedna
#PitajAPPRRR Moje pitanje za ravnatelja: Zašto agencija tereti mene za sredstva koje sam isplatio izvođaču za objekat,a isti je zbog svog nemara Više [+] objekat uradio tako loše da ga ne mogu staviti u upotrebu. Sredstva sam prebacio izvođaču,istog sam morao prijaviti u agenciju da bi on mogao početi s radovima. Sve sam dokaze predočio u žalbi ( na koju čekam odgovor) .Zašto agencija ne tereti direktno izvođača kod kojeg su novci završili. Ja nemam ni novaca ni štale.lijep pozdrav
malimarko123
prije 3 tjedna
#PitajAPPRRR Moje pitanje za ravnatelja Agencije jest zašto moj OPG do dana današnjeg nije na Agronet zaprimio Odluku za 2024.? Niti Avans za 2025.? Više [+] Sve sam obveze izvršio na vrijeme i nisam pod nikakvim sankcijama? Od srpnja 2025. poslao sam najmanje 10 mailova Agenciji sa istim pitanjem te sam dobio odgovor da se strpim (već pola godine) ili financijske tablice sa uplatama na kojima je jasno vidljivo da neke isplate nisam uopće zaprimio na račun, a nemam se na temelju čega žaliti? Opg Stjepan Šuntić.
Đuro Japaric
prije 3 tjedna
Dovedite Vi iz AGROKLUBA ministra pravosuđa Zapadne Srbije , koju nazvaše rh ! U tom NE SPOSBOM resoru su ; Zakon o nasljeđivanju - PLAGIRANI Više [+] BEOGRADSKI , dvostruka evidencija KOJU NAM NAMETNUŠE Austrijanci , Zakon o vlasništvu i drugim stvarima - SMEĆE od zakona , Zakon o izvlaštenju ! U GRUNTOVNICI NA Radiću , ista u katastru na kralju Petru I , a Leticija upisala bez ugovora ! Pa gospođo Leticija sa kime od pokojna dva da sklopite ugovor , pitajte ravnatelja ?
Mile Špehar
prije 3 tjedna
#PitajAPPRRR Moje pitanje je za ravnatelja je pošto će Agenicija izbrisati sve korisnike koji nemaju ugovor o korištenju privatnog poljoprivrednog Više [+] zemljišta zanima me zašto to ne učini i sa državnim poljoprivrednim zemljištem na temelju kojeg članaka i kojeg zakona priznaju potvrde o privremenom korištenju koje izdaju jedinice lokalne samouprave i na temelju kojeg članka i kojeg zakona jedinice lokalne samouprave izdaju te iste potvrde. Hvala