Pretraga tekstova
Prve jesenske kiše smanjile su aktivnosti oko poljoprivrednih poslova na parcelama, berba se privodi kraju, silaža već spremna, a ono što preostaje je duboka obrada i gnojidba zemljišta. Upravo ovakvo Miholjsko ljeto tome pogoduje.
Ako je vjerovati narodnom kalendaru, odgovor kakva će biti zima ove godine u našim krajevima dobit ćemo večeras. Ljudi su određene vremenske prilike i pojave oduvijek vezali za blagdane i narodne običaje, opisujući uglavnom nadolazeće prirodne pojave. Noć uoči blagdana svetog Mihovila koji se slavi 29. rujna je i nagovještaj kakva će biti zima te početak ulaska u razdoblje suhog i toplog vremena u našim krajevima poznatog i kao Miholjsko ili bablje ljeto.
Prve jesenske kiše smanjile su aktivnosti oko poljoprivrednih poslova na parcelama, berba se privodi kraju, silaža već spremna, a ono što preostaje je duboka obrada i gnojidba zemljišta. Upravo ovakvo Miholjsko ljeto tome pogoduje. Nakon sušnog rujna i prvih padalina, postotak vlage u tlu idealan je za oranje i obradu. Ako duže razdoblje suhog i stabilnog sunčanog vremena potraje, stočarima će omogućiti i dodatnu kosidbu svježe voluminozne krme.
Svakako će i ispaša na otvorenom biti produžena, uz preporuku ispusta krava tek nakon jutarnje rose i magle. Povoljnim agroklimatskim prilikama mogu se radovati i voćari, prilikom ovosezonske redovne rezidbe voća. Produljena sezona najviše pogoduje plasteničkoj proizvodnji, a periodi s više sunčanih dana odgovaraju snažnom porastu tek zasijanih usjeva u plastenicima i staklenicima.
I dok mnogi uživaju u produženom ljetu, iskusni uzgajivači voća s pravom strahuju od "lijepog vremena". Vegetacijski ciklus biljke ovisi o vremenskim uvjetima. Ukoliko prevladavaju visoke temperature i više sunčanih dana, izazvat će pojavu jesenske cvatnje ili retrovegetacije kada se javljaju novi pupovi i cvjetovi. Biljke ne prepoznaju da je trenutno jesen i da dolazi zima.
Ova pojava može u voćnjacima izazvati ogromne gubitke. Naime, nakon što se pojave novi cvjetovi, isti prvim sljedećim mrazom budu uništeni i otpadaju, a na tom mjestu u proljeće neće se pojaviti novi pupovi. Retrovegetacija zahtijeva i određene agrotehničke mjere kao preventivu, a to znači da bi pored rezidbe trebalo obaviti i orezivanje novih jesenskih cvjetova. Voćke kod kojih se to ne učini, u sljedeću sezonu ulaze oslabljene, daju niži prinos i osjetljivije su na napade bolesti i štetnika.
Procvale voćke kao u proljeće - kako spriječiti ovu štetnu pojavu?
Ako oko prve izreke ima nedoumica, kakvo nas vrijeme čeka, sveti Mihovil i u narednoj izreci pojavljuje se kao odlika razdoblja koji nam slijedi, gdje su narodi u prošlosti često govorili: "Ako na Miholje sjever vuče, veliku zimu i snijeg dovuče".
Tagovi
Jesenske kiše Jesenska rezidba Prirodne pojave Miholjsko ljeto Bablje ljeto Poljoprivredni radovi Pojava retrovegetacije
Autor
Više [+]
Magistar Poljoprivredno - prehrambenog fakulteta u Sarajevu sa specijalizacijom na odsjeku Tehnologija uzgoja životinja. Autor je dva samostalna razvojna projekta i jednog istraživačkog rada iz područja mljekarstva. Najviše ga zanimaju teme iz područja uzgojno selekcijskog rada i farmerskog poslovanja.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Krenula je berba kamilice! Svježe fotke dobili smo od Slavena Puzjaka iz Josipova :)