Greenpeace je otkrio farmu svinja gdje su uvjeti za životinje katastrofalni, a zagađenje područja oko farme je ogromno zbog otjecanja gnojnice u podzemne vode.
Organizacija za zaštitu okoliša Greenpeace objavila je fotografije i videprilog prizora zanemarenih životinja i loših higijenskih uvjeta na velikim farmama u Španjolskoj, točnije na farmi svinja tvrtke Cefusa.
Iz ove su organizacije istaknuli da taj gigantski pogon ima najveće emisije metana i amonijaka u zemlji, a u njemu se godišnje proizvede oko 651.000 prasadi.
Zaključili su da se na toj farmi prilikom prasenja krmačama ne pruža nikakva pomoć i da se ne stignu oporaviti između odbijanja prasadi od sisanja i sljedeće oplodnje. Praščići se često rađaju mrtvi te tako ostaju u kavezima punim izmeta, a uginule i ostavljene pronašli su i na hodnicima ove farme. Smještaji za životinje su prenatrpani, puni prljavštine, a po podovima mile glodavci.
"Sve je to u suprotnosti sa slikom koju prikazuje tvrtka reklamirajući se", napominju iz Greenpeacea. Prema njima, u opasnosti su i ljudi koji žive u okolici ove svinjogojske farme zbog kontaminacije podzemnih voda curenjem gnojnice, a mnogima smeta i neugodan miris koji se širi tim krajem.
Ističu da je ono što su otkrili na farmi Grupe Fuertes, glavnog proizvođača mesa u Španjolskoj, poznatog po svom brendu El Pozo sramotno. "Ne želimo ni zamišljati koliko se još objekata ovog tipa može naći u ostatku države", kazao je Luís Ferreirim, menadžer španjolskog Greenpeacea poručivši da vlada mora poduzeti mjere po tom pitanju i stati na kraj onečišćenju zraka i vode.
Članovi su dostavili ukupno 237 tisuća potpisa Ministarstvu za ekološku tranziciju i demografiju tražeći od Vlade da zaustavi širenje makro farmi, kao i zakon o nitratima koji će omogućiti bolju kvalitetu vode u toj zemlji.
Ova je organizacija provodila istraživanje od travnja do rujna i došla do zaključaka da je gotovo 29 posto podzemnih voda u državi imalo veće od dozvoljenih količina nitrata. Za to je osudila vladu poručivši da ne čini dovoljno da to spriječi.
Farme za intenzivan uzgoj svinja u Španjolskoj su prema posljednjim informacijama proglašene odgovornima i za katastrofu u jednoj od najvećih europskih morskih laguna, Mar Menoru na jugoistoku ove zemlje.
Prizori nekoliko tona uginulih riba danima su se potezale po španjolskim i svjetskim medijima, o čemu smo pisali na Agroklubu.
Znanstvenici su u početku za masovno uginuće krivili ilegalno navodnjavanje poljoprivrednih površina, a koje zbog korištenja visoke razine kemikalija uzrokuje zagađenje vode. No, tada nisu spomenuli farme svinja. "Očito je da je glavni izvor onečišćenja intenzivna poljoprivreda u laguni Mar Menor, ali u slivu postoji oko 450 farmi svinja o kojima nitko ne govori", napomenula je María Giménez Casalduero, profesorica na Sveučilištu Murcia i regionalna koordinatorica političke stranke Más País za The Guardian.
Naime, broj tih životinja u regiji Murcia skočio je na rekordne razine, odražavajući porast farmi i klaonica diljem Španjolske. Prošle je godine u toj zemlji zaklano više od 56 milijuna svinja, što je tri milijuna više nego 2019., a zbog rastuće potražnje za izvozom ta bi zemlja mogla ove godine prestići Njemačku koja je inače najveći proizvođač svinjskog mesa u Europskoj uniji.
Prizori s farme Cefusa su uznemirujući:
Povezana stočna vrsta
Svinjogojstvo predstavlja granu stočarstva kojoj je cilj proizvodnja i snabdijevanje tržišta svinjskim mesom i prerađevinama. Posebna se pozornost posvećuje kvaliteti mesa, a pod... Više [+]
Tagovi
Autorica