Pretraga tekstova
Predstavljena su četiri zahtjeva kojima njemačka Savezna agencija za okoliš (UBA) predlaže poboljšanje planova EU za zaštitu bilja.
Njemačka Savezna agencija za okoliš (UBA) predlaže poboljšanje planova EU za zaštitu bilja u sklopu plana smanjenja uporabe pesticida, piše Agrarheute.
Predstavljena su četiri prijedloga te Agencija vjeruje da su oni neophodni kako bi smjernice iz Bruxellesa funkcionirale u praksi, doprinijele očuvanju vrsta i stvorile otporne ekosustave u poljoprivrednim pejzažima.
Stručnjaci UBA smatraju da je hitno potrebno standardizirati prodajne količine sredstava za zaštitu bilja s njihovim srednjim količinama primjene za izračunavanje indikatora rizika. U sadašnjoj verziji u dovoljnoj mjeri se ne uzimaju u obzir njihove ozbiljne razlike u potencijalu rizika za ljude i okoliš.
Ciljevi smanjenja upotrebe pesticida u državama članicama mogli bi se osigurati ako bi bila dostupna dovoljna financijska sredstva za podršku farmama u implementaciji opcija za integrirano upravljanje štetnicima i za kompenzaciju ekonomskog nedostatka.
Članice bi bile u obavezi da u svojim godišnjim planovima proračuna utvrde odgovarajući financijski budžet u obliku državnog fonda. Nastali troškovi mogli bi se refinancirati putem poreza na pesticide za cijelu EU.
UBA predlaže stvaranje i održavanje uzgojnih površina bez sredstava za zaštitu bilja kako bi se stvorila posebna zaštita određenim životinjskim i biljnim vrstama. Njihov udio trebalo bi povećati na regionalnoj razini na najmanje 10 posto ukupnih obrađenih površina bez travnjaka do 2030. godine. Da bi pratile uspjeh, države članice trebale bi redovno evidentirati ove sektore u svojim nacionalnim akcijskim planovima.
Osjetljiva područja i vodene površine bi se zaštitili na ciljan način uz omogućen prijelazni period. Predviđeni su izuzeci koji koriste proizvode niskog profila rizika i preparate dozvoljene u ekološkoj poljoprivredi, a koji imaju smisla za određene vrste područja.
U dokumentu se navodi da je za postizanje ciljeva zaštićenog područja potrebna tampon zona od najmanje 5 m za intenzivno obrađivane površine kako bi se efikasno zaštitile površinske vode. Na područjima koja direktno graniče sa zaštićenim područjima treba upravljati samo na ekološki kompatibilan način.
Tagovi
Europska unija Pesticidi Porez na pesticide Novi nameti
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenica u ekološku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/