Za razliku od GMO-a, koji prenose gene između vrsta, NGT inducira promjene unutar iste vrste. EK smatra da to dvoje ne trebalo biti pod istom direktivom. Aktivisti i seljaci negoduju.
Nove genomske tehnike (NGT) dobile su podršku Europske komisije, a nevladine organizacije najavljuju intenzivnu kampanju protiv ove odluke u narednim godinama, piše euractiv.
Naime, drugo godišnje izvješće o strateškom predviđanju predstavljeno proteklog tjedna implicira uređivanje gena u poljoprivrednom sektoru. "Biotehnologija, uključujući nove genomske tehnike mogla bi odigrati ključnu ulogu u razvoju inovativnih i održivih načina zaštite bilja od štetnika, bolesti i utjecaja klimatskih promjena", navodi se u dokumentu izvršne vlast Europske unije.
Izraz NGT opisuje brojne znanstvene metode korištenja genoma za promjenu s ciljem genetskog inženjeringa određenih osobina u biljkama poput tolerancije na sušu i otpornosti na štetnike. Za razliku od GMO-a, koji prenose gene između vrsta, NGT induciraju promjene unutar iste vrste.
Međutim, Europski sud pravde (ESP) je 2018. stavio GMO i NGT kao istovjetne navodeći da bi potonji u načelu trebao biti pod direktivom o GMO-u što je, kako navodi Euractiv iznenadilo i znanost i EK.
Nakon kontroverzne presude, Vijeće je od Komisije zatražilo studiju koja bi sve pojasnila, a objavljena je u travnju. Iako ta studija ne dovodi u pitanje pravnu presudu, zaključuje da razvoj biotehnologije, zajedno s nedostatkom definicija ključnih pojmova, još uvijek izaziva nejasnoće u tumačenju nekih pojmova, što potencijalno dovodi do regulatorne nesigurnosti.
Studija posebno navodi da postoje "jaki pokazatelji" da sadašnje zakonodavstvo ne odgovara svrsi nekim NGT-ovima i proizvodima koji od njih nastaju te da ga je potrebno prilagoditi znanstvenom i tehnološkom napretku.
Kao njezin nastavak, Komisija namjerava provesti procjenu učinka s obzirom na nove prijedloge usmjerene na odabrane NGT-ove.
"To ne bi trebalo biti zamišljeno kao poziv na preispitivanje cijelog postojećeg okvira GMO-a", naglasio je dužnosnik EU-a, dodajući da će fokus biti samo na određenim tehnikama s određenim profilom rizika.
Prema specijaliziranom mediju Agrafacts, za izuzimanje tehnika ciljane mutageneze i tehnika cisgeneze iz Direktive o GMO-u dovoljan je četverogodišnji okvir, dok bi za reguliranje svih ostalih NGT-a u slučaju procjene rizika bilo potrebno deset godina.
Nekoliko nevladinih organizacija, aktivnih u kampanji protiv GMO-a ovaj je plan doživjelo kao pokušaj deregulacije tog pitanja.
Početkom rujna, koalicija nevladinih udruga, udruga seljaka i poslovnih udruženja poslala je pismo Komisiji u kritizirajući pristup tom istraživanju. Osporavaju proces savjetovanja koji je doveo do konačnog dokumenta tvrdeći kako tri četvrtine inputa dolazi iz poljoprivredne industrije.
Također su kritizirali tvrdnju da bi NGT-i mogli pridonijeti održivosti bez ikakvih potkrjepljujućih dokaza, dodajući da se EK previše oslanja na neprovjerljiva obećanja prehrambene industrije.
Nakon tri godine zastoja i presude Europskog suda, očekuje se da će biotehnologija biti stavljena u središte poljoprivredno-prehrambenog programa EU-a.
Ovaj je mjesec nizozemsko sveučilište Wageningen odlučilo besplatno dati licence za intelektualno vlasništvo za CRISPR, tehnologiju koja stoji iza uređivanja gena, kako bi olakšali istraživanje u ovom području. Prema riječima profesorice s tog sveučilišta Louise Fresco, ovo će pitanje zauzeti središnje mjesto tijekom sastanka na vrhu UN-a o prehrambenim sustavima, a koji će se održati 23. rujna.
Tagovi
Autorica