Pretraga tekstova
Za poštivanje tzv. GAEC 8 uvjeta priznaju se i površine zasijane postrnim i/ili usjevima koji fiksiraju dušik na četiri posto oraničnih površina inače predviđenih za neproizvodna obilježja, objavilo je Ministarstvo poljoprivrede
Objavljena je Provedbena uredba Europske komisije kojom se omogućuje odstupanje u pogledu primjene dijela standarda za dobre poljoprivredne i okolišne uvjete zemljišta (GAEC 8) za 2024., zahtjeva koji se uobičajeno poistovjećuje sa zemljištem ostavljenim na ugaru.
Kako ističe Ministarstvo poljoprivrede, nakon niza rasprava usvojen je hrvatski prijedlog, uz podršku 18 zemalja članica, čime se za poštivanje navedenih uvjeta priznaju i površine zasijane postrnim i/ili usjevima koji fiksiraju dušik na četiri posto oraničnih površina inače predviđenih za neproizvodna obilježja.
Važno je, kažu, napomenuti kako se ovom uredbom poljoprivrednicima smanjuju ograničenja u pogledu načina na koje mogu koristiti obradivo zemljište.
"Što će pozitivno utjecati na njihove prihode, a istovremeno upotrebom usjeva za fiksaciju dušika npr. leća ili grašak i postrnih usjeva omogućuje se niz koristi za zdravlje tla, očuvanje biološke raznolikosti i zadržavanje hranjivih tvari u tlu", naglašavaju.
Na četiri posto površina morat će se uzgajati leguminoze ili postrni usjevi?
Podsjećaju i da je današnja odluka donesena nakon brojnih rasprava o utjecaju pravila vezanih za uvjetovanost na proizvodnju hrane s obzirom na ekstremne meteorološke događaje i ekonomske posljedice ruske agresije na Ukrajinu.
"Prošlu godinu obilježile su suše i poplave u različitim dijelovima Unije, a visoke cijene inputa, promijenjene geopolitičke okolnosti i tržišni pritisci ugrožavaju prihode poljoprivrednika. Dodatno, ekstremne meteorološke neprilike utječu i na izvršenje i na kalendar uobičajenih proizvodnih praksi", stoji u priopćenju.
Glavni cilj standarda GAEC 8 je održavanje neproizvodnih obilježja i područja za poboljšanje biološke raznolikosti na poljoprivrednim gospodarstvima. Države članice i EK pregovaraju već neko vrijeme o mogućnosti njegova odstupanja u ovoj godini, pri čemu je Komisija nedavno iznijela prijedlog o mogućnosti uzgoja usjeva koji vežu dušik ili postrnih usjeva na tzv. neproizvodnim površinama, uz povećanje postotka ovog udjela s četiri na sedam posto.
Takav prijedlog međutim nije prihvaćen pa su pregovori nastavljeni da bi, u konačnici, bio usvojen hrvatski prijedlog.
Tagovi
Fiksacija dušika GAEC 8 Europska komisija Donesena Ureedba Prihodi poljoprivrednika Smanjivanje ograničenja
Autorica
Više [+]
Magistra agroekonomike s iskustvom u poljoprivredi. Svoje znanje i savjete dijeli i s čitateljima Agrokluba.
Naveliko se radi 🚜🌾
Damir Senjan
prije 6 dana
Goran Vizintin Ma ja sam ti takav od rođenja, uvjek nekako iako problem to prebaciti na neki šaljivi dio, pa si od problema malo i uveseliš dan. Od Više [+] tolikoga gledanja u nebo i nebo me prevarilo, pa udri Mujo u polje brže bolje da se nešto zasadi evo do današnje kiše ako ne i sutrašnje, ako nebo da pa do 1.5 bit ću gotov sa sadnjom.
Goran Vizintin
prije 1 tjedan
Damire, kod tebe uvijek veselo.....🤣🤣💪💪👍 Damire, kod tebe uvijek veselo.....🤣🤣💪💪👍
Damir Senjan
prije 3 tjedna
U mom kraju se to radi nabrzaka, pretežno naporno negledajuči koliko je naveliko, već gledajuči u nebo. Previše kiše i teško u polje. Eto i ja Više [+] nabrzaka u dva dana uspio izvoziti stajnjak uz jedno izvlačenje trakotra sprikolicom punom iz muljavoga polja i samo jedno prevtanje pune prikolice, ali ovaj put ne ja već sinček.
TinkiVinki
prije 1 godinu
Radim cca100ha poljoprivrednih površina iz posavne sam ,debelo razmišlja da prodam određenih površina,a dio dam u zakup jel je ovo su dubioze što na rade
SASA FRANIC
prije 1 godinu
zelena pogana svita opet gadi
Marta Radić
prije 1 godinu
A jooj oko čega se borimo....blago nama
Stjepan Žunac
prije 1 godinu
Nije Huso neg je Haso... to je ova novopečena farsa.