Pretraga tekstova
Europa smanjuje proizvodnju amonijaka, a Kina fosfornih gnojiva. Sve to dovest će do velikih problema na globalnoj razini, čak većih nego u ovoj godini, upozorio je direktor za poljoprivredne politike i istraživanja u Ministarstvu poljoprivrede i šumarstva Turske.
"Turska je, po jačini, deveta ekonomija svijeta, i može se izboriti s nadolazećim problemima u vezi s proizvodnjom hrane", izjavio je Nevzat Birisik, direktor za poljoprivredne politike i istraživanja u Ministarstvu poljoprivrede i šumarstva Turske medijima iz 13 zemalja svijeta, a čiji je dolazak organiziralo Udruženje poljoprivrednih novinara Turske (TAGYAD) u sklopu sajma "Growtech", održanog u Antaliji.
Cijena radne snage u toj je zemlji niža u odnosu na europske što je i može ostati prednost u narednom razdoblju.
"Turska trenutno proizvodi više hrane u odnosu na period prije izbijanja pandemije koronavirusa, ali će u 2022. godini problem biti to što farmeri neće imati novca za kupovinu gnojiva pa se očekuje smanjenje proizvodnje", smatra Birisik dodajući da će to dovesti do manjih prinosa i rasta cijena hrane. "Europa smanjuje proizvodnju amonijaka, a Kina fosfornih gnojiva. Sve to dovest će do velikih problema na globalnoj razini, čak većih nego u ovoj godini".
Ova država zauzima površinu od 780.000 km2 te ima puno agroekoloških zona. Samo povrće uzgajaju na 779.000 hektara, a voće na tri i pol milijuna. Suša zna praviti probleme, naročito posljednjih godina. Problem u narednoj, kao što je navedeno, može biti i eventualni manjak repromaterijala.
Po proizvodnji pšenice Turska je na 18-om mjestu u svijetu zbog čega uvozi veće količine ove žitarice, kao i kukuruza za peradarsku industriju te junetinu, odnosno crveno meso. Ipak, saznajemo da će pojačati napore da što manje osjeti posljedice buduće krize.
"Uveliko realiziramo planove za borbu protiv negativnih posljedica suše na našu proizvodnju Sve više farmera prelazi na "no till" sustav obrade zemljišta, potiče se upotreba obnovljivih izvora energije i smanjenje upotrebe ugljičnog dioksida", ističe Birisik otkrivši da se u svakom distriktu te zemlje nalaze uredi savjetodavnih službi koji pomažu farmerima u usvajanju novih tehnologija.
Naglašava da su samoodrživi u proizvodnji brojnih kultura, npr. šećerne repe, čaja, lješnjaka, krušaka, trešanja, jabuka, smokava, citrusa, mlijeka, povrća. Imaju oko 18 milijuna krava i oko 54 milijuna ovaca i koza. Godišnje proizvedu oko 23 milijuna tona mlijeka.
Također, snažno se podržava poljoprivredna proizvodnja izdvajanjem novca za subvencije u vrijednosti od oko 22 milijarde turskih lira, odnosno, oko 1.6 milijardi eura. Inače, vrijednost tamošnje poljoprivredne proizvodnje iznosi oko 48 milijardi dolara, a udio poljoprivrede u nacionalnom BDP-u je 6,7 posto.
Birisik se dotaknuo i političkih tema kao što je uvijek aktualno pitanje članstva Turske u Europskoj uniji. Prema njegovim riječima, Europa se pribojava Turske i njene moći u agro sektoru jer, ukoliko se priključi EU, u sektoru proizvodnje povrća i citrusa postat će veliki konkurent Španjolskoj, Italiji i Grčkoj, a u proizvodnji mesa, Njemačkoj i Nizozemskoj.
Tagovi
Nevzat Birisik Poljoprivreda u Turskoj Growtech Antalija Tagyad BDP
Autor
Više [+]
Diplomirani inženjer poljoprivrede, specijaliziran za integralnu i ekološku proizvodnju i zaštitu voća i povrća. Također se bavi voćarstvom, uzgaja kruške, šljive i crveni ribizl.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/