Zadnje aktivnosti

Zadnje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Analiza
  • 18.02.2025. 15:30

Negativni trendovi u poljoprivredi prijete hrvatskoj prehrambenoj sigurnosti

Poljoprivreda mora biti prepoznata kao strateška industrija, a ne socijalna politika, ističu iz Hrvatske udruge poslodavaca.

Negativni trendovi u poljoprivredi prijete hrvatskoj prehrambenoj sigurnosti
Foto: Željka Rački-Kristić
  • 732
  • 87
  • 0

Hrvatska udruga poslodavaca (HUP) upozorila je da će Hrvatska, ako se nastave negativni trendovi u poljoprivredi, izgubiti kontrolu nad vlastitom prehrambenom sigurnošću.

U izvještaju ističu da je bruto dodana vrijednost u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu u prvih devet mjeseci 2024. godine porasla samo 0,4%, što je osam puta sporije od rasta ukupnog BDV-a ekonomije. To je četvrta godina zaredom u kojoj poljoprivreda zaostaje za ostatkom gospodarstva.

Kažu, realni dohodak poljoprivrede u 2024. pao je 6,3% na 1,6 milijardi eura, a vrijednost proizvodnje smanjila se za 0,3% na 28 milijardi eura.

Također, udio izvoza u prihodima poljoprivrednih tvrtki pao je na 14,6%, što je najniža razina od 2019., a deficit u međunarodnoj trgovini hranom i živim životinjama skočio je na visokih 2,2 milijarde eura.

Strateška industrija, a ne socijalna politika

Hrvatska je zbog toga sve više izložena rastu uvoznih cijena hrane, poput mlijeka, mesa, ulja, kave i kakaovca.

"Iako je u razdoblju od 2013. do 2025. u poljoprivredi isplaćeno 8,3 milijarde eura potpora, nastave li se negativni trendovi, Hrvatska će izgubiti kontrolu nad vlastitom prehrambenom sigurnošću“, ističe se u najnovijoj HUP-ovoj publikaciji Fokus tjedna, čiji su autori Josipa Filaković i Hrvoje Stojić.

Podsjetili su kako je HUP-ova Udruga prehrambene industrije i poljoprivrede već upozorila na niz strukturnih problema, koji ograničavaju rast domaće proizvodnje hrane.

Kao ključne izazove izdvojili su male, neuređene i nekomasirane parcele, neiskorišteno državno zemljište, administrativne prepreke u zakupu i dodjeli zemljišta te sustav bodovanja koji ne favorizira primarne proizvođače.

Ističu da je nužno osigurati jasne i transparentne uvjete za dodjelu potpora te pozivaju Ministarstvo poljoprivrede da izradi dvogodišnji plan objave natječaja iz resora.

"Poljoprivreda mora biti prepoznata kao strateška industrija, a ne socijalna politika. Hrvatska mora osigurati dodjelu državnog zemljišta proizvođačima koji mogu povećati domaću proizvodnju“, ističu iz HUP-a.

Prioritet: Sustavna promjena u upravljanju zemljištem

Podaci pokazuju da trenutno više od 132.000 hektara državnog poljoprivrednog zemljišta nije u funkciji, dok sustav dodjele zemljišta teče presporo i ne favorizira proizvodne kriterije.

HUP također ukazuje na problem koji stvara Zakon o poljoprivrednom zemljištu, prema kojem natječaji za zakup često ne osiguravaju dodjelu zemljišta stvarnim proizvođačima. Također, ograničenja poput maksimalne površine u zakupu i problem privremenih ugovora stvaraju nesigurnost među poljoprivrednicima.

Smatraju da je rješavanje ove problematike nužno za dugoročnu sigurnost i gospodarski razvoj Hrvatske.

"Hrvatska poljoprivreda ne može si priuštiti daljnje oklijevanje ili odluke koje će zadovoljiti kratkoročne interese, a dugoročno ugroziti prehrambenu sigurnost“, poručuju iz HUP-a.

Dodaju da novi zakon treba osigurati da državno zemljište koriste oni koji zaista proizvode hranu, a ne oni koji zadovoljavaju samo administrativne uvjete.

Poslodavci ističu da sustavna promjena u upravljanju zemljištem mora biti prioritet kako bi se osigurala dugoročna proizvodnja hrane i smanjila ovisnost Hrvatske o uvozu.


Tagovi

HUP Hrvatska poljoprivreda Negativni trendovi Fokus tjedna Josipa Filaković Hrvoje Stojić


Autor

Ivica Korman

Više [+]

Diplomirani novinar, biciklist, hedonist (ne nužno tim redom). Dugogodišnji novinar i urednik u dnevnim tiskanim medijima, a posljednjih nekoliko godina radio je kao glavni urednik dvotjednog časopisa za poljoprivredu Agroglas.