Pretraga tekstova
Traže i objašnjenje kako je i zašto Komisija dala 100 milijuna eura potpore poljoprivrednicima u istočnoj Europi
Francuska, Njemačka i još 10 zemalja EU, među kojima je i Hrvatska, zabrinute su zbog uvođenja privremene zabrane uvoza žitarica i poljoprivrednih proizvoda iz Ukrajine za pet istočnoeuropskih zemalja.
Kako piše Politico, one su Europskoj komisiji poslale zajedničko pismo vrlo oštrog tona, u kojem poručuju da ovakav dogovor potkopava integritet unutarnjeg tržišta EU.
Naime, krajem travnja su Poljska, Mađarska, Slovačka i Bugarska zabranile uvoz žitarica iz te ratom pogođene zemlje. Komisija je donijela odluku o 100 milijuna eura pomoći poljoprivrednicima u tim zemljama i Rumunjskoj, kao i privremenu zabranu uvoza iz Ukrajine u njih, osim za tranzit u druge zemlje.
U međuvremenu je Poljska pozvala da se višak žitarica podijeli kao humanitarna pomoć, ali su dužnosnici odgovorili da one nisu za ljudsku prehranu. S druge strane, pak, Slovačka je u petak navečer ukinula jednostranu zabranu uvoza žitarica i drugih poljoprivrednih proizvoda iz Ukrajine.
U poruci 12 zemalja traži se hitno pojašnjenje sporazuma kojega je, kako naglašavaju, EK sklopila "bez konzultacija s članicama EU".
"Pozivamo Komisiju da se vrati transparentnoj proceduri prema utvrđenim pravilima u okviru funkcioniranja EU i njezinih država članica", stoji u apelu čiji su potpisnici i Nizozemska, Irska, Grčka, Austrija, Belgija, Luksemburg, Estonija, Danska i Slovenija.
Također traže objašnjenje kako je i zašto Komisija dala 100 milijuna eura potpore poljoprivrednicima u istočnoj Europi te pozivaju EU na daljnju raspravu o ovom sporazumu.
I Hrvatska na popisu EU zemalja čiji su poljoprivrednici pogođeni uvozom iz Ukrajine?
Francuski ministar Marc Fesneau prozvao je Poljsku i ostale zbog dvostrukih standarda u pružanju podrške istočnom susjedu kada je riječ o opskrbi oružjem i nametanju sankcija Rusiji, gdje istovremeno, kako kaže, okreću leđa kada je riječ o podnošenju dijela tereta.
Tagovi
Uvoz iz Ukrajine Dvostruki standardi Pet zemalja Zabrana Ukrajinske žitarice Poljska Sporazum Europska komisija
Autorica
Više [+]
Hobi vrtlarica i zaljubljenica u prirodu s iskustvom rada u lokalnim i specijaliziranim medijima. Nekadašnja dugogodišnja urednica Agrokluba, danas u nešto slobodnijem 'freelance' modu publiciranja agrarnih tema.
Šetnja Gorskim kotarom - izvor Čabranke, energetska točka u Brodu na Kupi, Kupica i malo slapića :)
Blanka Kufner
prije 4 dana
Hvala Vedrane! Vuku te u Gorski kotar? :) Hvala Vedrane! Vuku te u Gorski kotar? :)
Đuro Japaric
prije 1 godinu
Vijest bi bila da je 12 država IV Reicha najavilo istupanje iz te tvorevine koju zovu EU , a u biti ta tvorevina ne radi u interesu ljudi ? Ta tvorevina samo je u interesu Njemačke koja ima tržište , a iz Balkanskih država doseljavanje ! Pa Ukrajina je podnijela zahtjev za članstvo u Reichu jer će tada imati tržište za svoje poljoprivredne proizvode ! Hrvatska sa svojim poljoprivrednim zemljištem i poljoprivredom koja je u velikom dijelu za ETNO muzej svakako je POGOĐENA članstvom u Reichu ! mali poljoprivredniče , nemamo mi našu vladu , to je ispod razine Pavelića i 41 , pa JUDE su za razliku od Pavelića , dali strancima cijelu Hrvatsku ! SASA nema koristi Hrvatska od bilo kojeg UVOZA , a EKONOMSKI nepismen Plenković i njegova ikebana Vučković , ne mogu shvatiti što znači UVOZ za HRVATSKI narod u ekonomskom a posebno DEMOGRAFSKOM smislu !
Marta Radić
prije 1 godinu
Predložila bih našoj Vladi ....da godinu dana stavimo zemljište na ugar...tako da odmorimo zemljište , ne koristimo pesticide , pomažemo okilišu i uvozu...nakon toga ćemo vidjeti kako dalje....
SASA FRANIC
prije 1 godinu
a zasto se uopce uvozi iz Ukraine i koja je korist za HR taj uvoz? je li nam moze objasniti Ministrica ili Plenkovic??
mali poljoprivrednik
prije 1 godinu
Nitko se ovdje ne osvrće na negativan utjeca na EU tržište,koje je izazvala odluka europske komisije o bescarinskom uvozu.Nikoga nije briga što su domaći proizvođači u nezavidnoj situaciji i na rubu bankrota.Ove zapadne zemlje imaju koristi od ove odluke,jer dobivaju jeftinu sirovinu za svoj stočni fond i zato vrše pritisak na ovih pet država koje su uvele zabranu.Zanima me zašto se Hrvatska petlja sa njima,jer mi smo direktno pogođeni slobodnim uvozom.Mi niti imamo stočni fond i uz to imamo viška žitarica,koje trenutno nemamo kome prodati.Koga zastupa naša vlada,i da li uopće ima pravo na svoje mišljenje???Da li u toj našoj vladi netko uopće razumije probleme svojih proizvođača??Nitko više i ne spominje gladne u Africi.