Pretraga tekstova
U Hrvatskoj je zabilježen najviši pad cijena inputa koji nisu povezani s ulaganjima, i to za 14 posto, objavio je Eurostat
U drugom tromjesečju cijene poljoprivrednih proizvoda u Europskoj su uniji pale i za outpute i za inpute koji nisu povezani s ulaganjima, objavio je Eurostat, dodajući kako su one u prosjeku pale za 3 posto u odnosu na isto razdoblje lani.
Tijekom tog razdoblja prosječna cijena dobara i usluga koje se trenutno troše u poljoprivredi (inputi koji nisu povezani s ulaganjima, poput energije, gnojiva ili stočne hrane) smanjili su se za 7 posto. Ti su padovi, pojašnjavaju, bili ipak nešto manje izraženi nego u prethodna dva tromjesečja.
"Veliki padovi zabilježeni su u cijenama jaja (-15%), žitarica (-14%) i krmnog bilja (-13%). Nasuprot tome, nestašice na strani ponude dovele su do kontinuiranog rasta cijena maslinovog ulja (+41%) i krumpira (+10%)", stoji u izvješću.
Općenito, cijene voća i povrća su se neznanto mijenjale (+3% za voće i -1% za povrće), iako je bilo većih razlika za pojedine proizvode. Unutar kategorije voća, najveći pad u usporedbi s istim razdobljem 2023. imali su limuni i limete (-48%), dok je najveći porast zabilježen kod voća iz suptropske i tropske klime (+51%). Što se tiče povrća, došlo je do naglog pada cijena luka (-46%) i rajčice (-27%), što je u suprotnosti s oštrim rastom cijena svježih mahunarki (+39%) i cvjetače (+35%).
Veliki pad cijena zabilježen je kod gnojiva i poboljšivača tla (-19%) te stočne hrane (-13%).
Iz Eurostata naglašavaju kako na nacionalnoj razini, većina zemalja EU (17 od 25 s dostupnim podacima) bilježi pad cijena poljoprivrednih proizvoda u drugom tromjesečju u odnosu na isto razdoblje lani. Najveći pad cijena zabilježen je u Mađarskoj (-13%), Poljskoj (-12%) i Češkoj (-10%).
Nasuprot tome, najveći porast zabilježen je u Grčkoj (+8%), Latviji (+4%), Cipru i Irskoj (+3%).
Što se tiče inputa koji nisu povezani s ulaganjima, sve zemlje EU za koje su dostupni podaci zabilježile su pad u drugom kvartalu u odnosu na isto razdoblje lani, pa su najveće stope pada bile u Hrvatskoj (-14%), Mađarskoj, Španjolskoj i Slovačkoj (-11% svaka).
Tagovi
Eurostat Cijene poljoprivrednih proizvoda Cijene gnojiva Cijene voća Cijene povrća
Autorica
Više [+]
Magistra agroekonomike s iskustvom u poljoprivredi. Svoje znanje i savjete dijeli i s čitateljima Agrokluba.
Agroklub® koristi internet kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva. Korištenjem stranica prihvaćate pravila privatnosti o kojima možete više saznati ovdje
Makeba
prije 1 tjedan
Mislim da se ne razumijemo.
Marta Radić
prije 1 tjedan
Nas vrijeme već desetlječima gazi..jer mi smo sa tehnologijom proizvodnje još u jugi...malo se toga pomaknulo od tada. Čitamo knjige i poučne članke od ljudi koji su zagazili u 70 desetlječe ,a nažalost mnogih i nema. Naši mladi znanstvenici samo prepisuju , ništa novo.... To što će nas vrijeme pregaziti , samo smo si krivi. Živimo u zajednici u kojoj je sve prošlost , a hrabrosti i poduzetništva za nove tehnologije nema..jer mi izmislimo sto razloga da to nevalja...nažalost takvi smo...tko to shvača i brzo djeluje opstaje , svi drugi aut.
Makeba
prije 1 tjedan
Nebi mješao stanove ,automobile , mehanizaciju....zajedno jer sa prvo dvoje se ne proizvodi , dok je mehanizacija neka druga priča. I smatram da te traktore na elekto ili .... moći će si samo priuštiti korporacije. Oblik naše poljoprivrede proizvodnje nestati će preko noći. Vrijeme neće čekati da se mi prilagodimo tome o čemu pišeš, nego će nas nemilosrdno pregaziti .
Makeba
prije 1 tjedan
Sve to stoji , ali imaš i druge faktore ratovi Izrael , Ukrajina,a nedaj Bože i otvaranje drugih ratova. Utjecaj Kine sa svojim jeftinim proizvodima, kao najvećim zagaďivačem . . Zatim Indijom kao zagađivačem i najmnogoljudnijom zemljom. To što pišeš ide u nekom tom smjeru ,ali EU nije ni stabilna iznutra i nije otok.
Marta Radić
prije 1 tjedan
Mehanizacija , automobili , stanovi , brodovi i dr..su neka druga prića...mi govorimo o proizvodima široke potrošnje. Mehanizacija po mom sudu neće pojeftiniti , već većina današnje nestati , te će doći druga , ona koja ide u korak sa vremenom. Ako neku mehanozaciju ne kupujemo , te dođe do pada prodaje , koja značajnije šteti profitabilnosti tvrtke koja ju proizvodi..tada se tvrtka zatvara ili restruktuira u druge srodne proizvodnje. Najbolji primjer je Njemačka autoindustrija..koja će se prepoloviti u narednom desetljeću , jer su im auti preskupi , sve nepouzdaniji , te imaju visoke troškove održavanja , a k tome još uvjek idu na fosilna goriva. Tako i u industriji traktora..Fend pomalo smanjuje proizvodnju , Stayer će nestati i dr. Ostati će oni koji imaju cijelu lepezu proizvoda za poljoprivredu od traktora , kombajna pa sve do suvremenih strojeva koji mogu obrađivati , održavati tlo , bez pesticida i drugih kemikalija. . A naši pekari će i dalje dobro zarađivat , jer pekare su zamjenile kuhinje , a hrvati po potrošnji tih proizvoda su drugi u EU.
Makeba
prije 1 tjedan
Marta misliš , ako je pala prodaja mehanizacije da će cijene ići dolje.
Marta Radić
prije 1 tjedan
Nitko u RH , neće puštati cijene , kad potrošnja iz godine u godinu raste. Tako da trgovci i pekari i dalje trljaju ruke. Onog trenutka kad potrošnja ..počne padati te roba ostajati na policama..tada će cijene ići dolje. No, poznavajući hrvate..oni će i dalje dizati potrošaćke kredite i trošiti....Nažalost takav smo narod , tako da nisu krivi trgovci za visoke cijene , već mi sami.
osijek 2012
prije 1 tjedan
hoce li sada pekari spustiti cijene dolje,brasno nikad jeftinije jaja isto gorivo ispod 10 nekadasnjih kuna pdv 5%? ili smo i dalje mi majmuncine koje nasjedaju na te trikove