Od 2015. nisu ništa učinili da spriječe širenje opasnih vrsta koje su do sada napravile štetu vrijednosti 12 milijardi eura. One su i prijetnja po ljudsko zdravlje, mogu izazvati alergije ili biti prijenosnici patogena i bolesti
Europska komisija odlučila je Sudu EU prijaviti Bugarsku, Irsku, Grčku, Italiju, Letoniju i Portugal zbog propusta u implementaciji nekoliko odredbi o spriječavanju širenja invazivnih stranih vrsta. Cilj je spriječiti štetni utjecaj na bioraznolikost.
Kako se navodi u priopćenju, propusti su napravljeni u implementaciji različitih odredbi Uredbe 1143/2014 o spriječavanju i upravljanju unošenja i širenja invazivnih stranih vrsta IAS.
To su biljke i životinje koje su slučajno ili namjerno unesene, kao rezultat ljudske intervencije, u područje gdje se inače ne nalaze, precizirala je EK. One dovode do gubitka bioraznolikosti jer predstavljaju veliku prijetnju domaćim biljkama i životinjama, uzrokujući godišnju štetu europskoj ekonomiji koja se procjenjuje na 12 milijardi eura.
Navedenih šest zemalja nisu uspostavile, implementirale ili dostavile akcijski plan za rješavanje najvažnijih puteva njihovog unošenja i širenja, stoji u priopćenju.
Grčka i Bugarska još uvijek nisu stvorile ili uključile sustav nadzora, unatoč tome što je rok za provedbu ovih mjera određen za siječanj 2018. godine.
Invazivne vrste prijetnja su poljoprivredi - koje su najštetnije?
Uredba EU o IAS-u stupila je na snagu u siječnju 2015., a na listi se sada nalazi 88 vrsta, kao što su vodeni zumbul, azijski stršljen i rakun. Uredba obvezuje zemlje članice EU da provode mjere koje spriječavaju njihovo unošenje u zajednicu, ali ih i otkrivaju te brzo poduzmu mjere iskorjenjivanja.
Invazivne strane vrste mogu dovesti do izumiranja lokalnih, kroz nadmetanje za ograničene resurse poput hrane i staništa, međusobnog razmnožavanja ili širenja bolesti. Također, mogu predstavljati vrlo značajnu prijetnju po ljudsko zdravlje, izazvati alergije ili biti prijenosnici patogena i bolesti kao što je to slučaj s rakunom. Mogu promijeniti funkcioniranje cijelog ekosustava, ugroziti regulaciju tokova vode, spriječiti kontrolu poplave ili čak umanjiti brojnost oprašivača.
Tagovi
Autorica
Đuro Japaric
prije 2 mjeseca
Vezano za biljne vrste ; zlatošipka je medonosna biljka i došla je i na moju zemlju u brdskoj Slavoniji , bagrem je šumska vrsta odlično drvo a posebno medonosna , amorfa grmolika biljka ima puno meda i peludi ,a na podvodnom zemljištu može se uzgajati i kao bio bio masa za spaljivanje , neki japanski - neznam ime gadan je korov visok preko 3 metra isto medonosan , cvjeta u jesen , isto je donešen u selo , vrlo teško ga je uništiti ima dubok korijen itd !
Đuro Japaric
prije 2 mjeseca
SLAZEM SE SASA , samo i HRVATI su migranti , jer u stoljeću SEDMOM došli su na Balkan prilikom MIGRACIJE , a na poziv bizanstkog cara Heraklije , da protjeraju Bizantu nepovoljne AVARE i nasele se u DALMACIJU , zemlju sunca , mora , kamena i zmija ! A onda su migrirali u Bosnu između Save , Drave i Dunava , a početkom 18 stoljeća u Australiju , zemlje AMERIKE ! A , Europa zvana ; Španjolska , Portugal , Engleska , Njemačka - što su napravili kolonizacijama i OKUPACIJOM ; Amerike , Australije , dijela AZIJE , AFRIKE ?
SASA FRANIC
prije 2 mjeseca
najgora i najstetnija strana vrsta u Europi su migranti. nema gorih stetocinja od njih a nista se nije ucinilo da se spreci prihod i razmnazhanje tih invazivnih stetocinja