Zadnje aktivnosti

Zadnje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Slinavka i šap
  • 08.04.2025. 19:50

Na snazi nova naredba o mjerama sprječavanja pojave slinavke i šapa te kuge malih preživača!

Nova Naredba donesena je danas zbog, kako ističu iz Ministarstva poljoprivrede, visokog rizika za stočarstvo i gospodarstvo

Na snazi nova naredba o mjerama sprječavanja pojave slinavke i šapa te kuge malih preživača!
Foto: Shutterstock/BearFotos
  • 2.489
  • 223
  • 0

Zbog visokog rizika za stočarstvo i gospodarstvo, danas, 8. travnja 2025., Ministarstvo poljoprivrede objavilo je kako na snagu stupa nova Naredba o mjerama sprječavanja pojave i ranog otkrivanja slinavke i šapa te kuge malih preživača u Hrvatskoj.

Ovom Naredbom privremeno se zabranjuje unos u Republiku Hrvatsku prijemljivih vrsta životinja (goveda, svinje, ovce, koze) držanih u Mađarskoj i Slovačkoj od 1. ožujka 2025., zametnih proizvoda dobivenih nakon 1. ožujka 2025. godine od prijemljivih vrsta životinja držanih na području Mađarske i Slovačke, sljedećih proizvoda dobivenih od prijemljivih vrsta životinja koje su držane na području Mađarske i Slovačke od 1. ožujka 2025. godine: svježe meso, jestivi nusproizvodi klanja, proizvodi od mesa i ovici, sirovo mlijeko i kolostrum, nusproizvodi životinjskog podrijetla koji nisu namijenjeni za prehranu ljudi uključujući kožu, vunu, čekinje, sirutku, stajski gnoj i gnojevku, lovački trofeji te krmiva biljnog podrijetla i slame iz Mađarske i Slovačke.

Cjelovitu Naredbu pročitajte ovdje.

Ističu kako je u Hrvatsku dozvoljen ulazak vozila koja su bila u provozu kroz Mađarsku i Slovačku, ali isključivo uz službenu potvrdu o provedenoj dezinfekciji.

Kod bilo kakve sumnje obavijestiti veterinare

"Pravovremeno djelovanje je ključno i u slučaju bilo kakvih sumnjivih simptoma, molimo da se odmah obavijesti ovlašteni veterinar", stoji u Naredbi.

Apeliraju na sve subjekte u lancu od uzgajivača do prijevoznika da provode sve biosigurnosne mjere i odgovorno se ponašaju u svrhu zaštite zdravlja naših životinja i sigurnosti prehrambenog sustava.

Podsjećamo, slinavka i šap vrlo je kontagiozna, virusna bolest domaćih i divljih papkara te se vrlo lako može širiti na veće udaljenosti, pošiljkama zaraženih životinja, kontaminiranim vozilima, predmetima, hranom, a moguće je i širenje zrakom na veće udaljenosti.

Kako prepoznati zaraznu bolest papkara slinavka i šap?

Ujedno, ovce i koze, osim od slinavke i šapa, mogu oboljeti i od kuge malih preživača.


Tagovi

Ministarstvo poljoprivrede Goveda Naredba Slinavka i šap


Autorica

Karolina Rastija

Više [+]

Magistra agroekonomike s iskustvom u poljoprivredi. Svoje znanje i savjete dijeli i s čitateljima Agrokluba.

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB

Za one koji žele mirisati kao prava delicija! Novi parfem s notama dima, paprike i ljubavi prema Baranji