Najskuplje gnojivo je ono koje nije primijenjeno na vrijeme, poručili su stručnjaci tvrtke Genezis Trade Croatia. Pojasnili su zašto ne kalkulirati s gnojidbom i do kakvih posljedica to može dovesti.
Cijene poljoprivrednih inputa, time i gnojiva, nakon dosezanja povijesnih visina i dalje su jako nestabilne, zbog čega se poljoprivrednici suočavaju s ozbiljnim pitanjima.
"Trebaju li ostati pri postojećim, već isprobanim i učinkovitim strategijama gnojidbe ili su prisiljeni prilagoditi se novim uvjetima?", nedoumice su koje se stavljaju pred proizvođače, ističu iz tvrtke Genezis Trade Croatia, podružnice mađarskog poduzeća Nitrogenmuvek Zrt te članice Bige Holding grupe.
Netko, kažu, planira smanjiti primjenu, dok drugi razmišljaju o alternativnim rješenjima koja bi mogla zamijeniti konvencionalna gnojiva. Naravno, postoje i oni koji će nastaviti primjenjivati dosad uspješne, održive i znanstveno utemeljene primjene gnojiva kako bi postigli ciljeve u prinosima i uspješnosti.
Odluka, smatraju, nije jednostavna, ali nije ni previše komplicirana.
"Smanjenje doza gnojiva ne može biti učinkovito ako smo prethodno smanjivali primjenu", upozoravaju te dodaju da također nije profitabilna opcija ako smo davali više hranjivih tvari nego što je bilo potrebno, jer tlo ga nije moglo pohraniti, niti su ga biljke mogle iskoristiti.
Općenito, svake godine treba nadoknaditi količinu hranjivih tvari koju usjevi izvuku iz tla. Inače će se tlo iscrpiti, smanjiti njegova plodnost i sposobnost proizvodnje. Dušik bi trebalo primjenjivati u skladu s potrebama biljaka, umjesto da ga se primjenjuje u određenom velikom unosu. Važno je napomenuti da i sam oblik dušika igra ključnu ulogu u učinkovitosti isporučenih dušičnih hranjivih tvari.
"KAN je najefikasniji oblik dušika u srednjoj i istočnoj Europi, dok UREA može dovesti do najvećih gubitaka na primjeni dušika ukoliko nije nije pravilno primijenjena", kažu iz ove tvrtke.
Dalje ističu da su, ako razmišljamo o alternativama, mogućnosti vrlo raznolike. Neki se okreću kalcifikaciji, drugi folijarnoj gnojidbi, dok treći naginju primjeni organskih gnojiva. Međutim, ako se razmotre sve opcije, postaje jasno da nijedna od njih ne može u potpunosti zamijeniti pravilnu gnojidbu mineralnim gnojivima. Tvrde kako sve ove opcije mogu biti korisne, ali samo kao nadopuna.
Svaka od spomenutih metoda ima svoje prednosti. Primjerice, pojasnili su kako će primjena kalcifikacije (oko 2 t/ha) uz smanjenje doze dušika aktivirati hranjive tvari, no dugoročno će dovesti do smanjenja prinosa. Kalcifikacija doista pomaže u podizanju pH vrijednosti kiselih tala (što je njezin osnovni cilj) i poboljšava mobilizaciju fosfora, ali za potpunu opskrbu makroelementima, poput dušika, fosfora, kalija, magnezija i sumpora, nije dovoljna.
Folijarna gnojidba pak, koja je izvrsna za nadoknadu mikronutrijenata kao što su cink, bakar, mangan, bor, nije učinkovita za nadoknadu makronutrijenata (dušik, fosfor, kalij). Dok mikroelementi bolje apsorbiraju kroz listove nego kroz tlo, makroelemente, posebno dušik, nemoguće je u dovoljnoj mjeri nadoknaditi folijarnom gnojidbom.
S druge strane, kažu kako organska, poput stajskog gnojiva, imaju svoje prednosti poput poboljšanja strukture tla, povećanja puferske sposobnosti, nadopune organske tvari, no zbog niske koncentracije NPK (oko 0,12-1,5%) zahtijevaju vrlo velike doze. Osim toga, u hladnim proljećima proces mineralizacije dušika iz organskog gnojiva je spor, dok u toplim i vlažnim uvjetima može doći do iznenadnog i prekomjernog otpuštanja dušika.
Između 2012. i 2019. godine mađarska tvrtka Nitrogénművek Zrt. provela je opsežno istraživanje u suradnji s 500 poljoprivrednika s površinama većim od 300 ha, obuhvaćajući 933 pokusa na velikim parcelama (2 x 5 ha). U tih osam godina provedeni su pokusi na usjevima poput pšenice, uljane repice, kukuruza i suncokreta.
Usporedili su učinkovitost gnojidbe na uobičajenim farmama s preporukama Genezis tehnologije. Preporuke Genezis tehnologije temeljene su na ProPlanta programu koji je razvila Mađarska akademija znanosti (MTA).
Rezultati su pokazali da smanjenje doza dušičnog gnojiva za oko 20 posto uzrokuje značajan pad prinosa. Tako je na parcelama koje su koristile preporučene doze gnojiva, u prosjeku ostvareno do 28 kg/ha više dušika, 16 kg/ha više fosfora i 2 kg/ha više kalija, što je dovelo do povećanja prinosa za 710 kg/ha u pšenici.
Iako smanjenje doze dušičnog gnojiva može izgledati kao štednja, upozoravaju da to može dovesti do značajnog smanjenja prinosa. Rezultati istraživanja pokazuju da je smanjenje doze dušika u prosjeku dovelo do gubitka od 10-13 posto u prinosima, što predstavlja znatnu financijsku štetu.
Smanjenje dušičnog gnojiva na 21 posto manje nego što je preporučeno rezultiralo je uštedom od 57,62 EUR/ha (pri cijeni KAN-a iz veljače 2022.), ali uz gubitak od 11 posto u prinosima, što je donijelo gubitak od 227,83 EUR/t. Tako su poljoprivrednici koji su smanjili upotrebu dušičnog gnojiva za 21 posto zapravo ostvarili gubitak od gotovo 170,70 EUR/ha godišnje.
"Ne štedite na dušiku, jer to može biti preskupo. Najskuplje gnojivo je ono koje nije primijenjeno na vrijeme", poručili su iz ove tvrtke koja je uz standardnu ponudu kvalitetnih dušičnih mineralnih gnojiva (KAN, UREA) u mogućnosti ponuditi i određene NPK/PK formulacije, kao i poboljšivače tla te paletu svojih folijarnih gnojiva
Za više informacija o njihovim proizvodima, obratite se tvrtki Genezis Trade Croatia na jedan od niže navedenih kontakata.
Tagovi
Autorica
Partner
Ulica Republike Hrvatske 14,
31000 Osijek,
Hrvatska
tel: +385 99 800 6716,
e-mail: domagoj.petricevic@genezispartner.hr
web: https://www.genezispartner.hr/
137