Pretraga tekstova
Velihe zalihe hrane i očekivana obilna žetva mogu ovu zemlju preobraziti u velikog izvoznika hrane. Je li to realno očekivati?
Indijski premijer Narendra Modi u razgovoru je s američkim predsjednikom Joe Bidenom o pitanju globalne nestašice hrane istaknuo da je Indija spremna osigurati hranom ostatak svijeta nakon šokova u opskrbi i porastu cijena. Kaže, imaju je dovoljno za svojih 1,4 milijarde stanovnika i spremna je uz dozvolu Svjetske trgovinske organizacije (WTO) opskrbiti svijet svojim zalihama, piše BBC News
Globalne cijene roba bile su na desetogodišnjem vrhu prije rata u Ukrajini koji je dodatno doveo do katastrofalnog stanja na tržištu. Rusija i Ukrajina su najveći svjetski izvoznici pšenice i na njih se odnosi trećina globalne godišnje prodaje pšenice, 55 posto izvoza suncokretovog ulja te 17 posto izvoza kukuruza i ječma. Prema podacima UN-ove Organizacije za hranu i poljoprivredu (FAO) očekivalo se da će zajedno izvesti 14 milijuna tona pšenice i preko 16 mil. t kukuruza ove godine.
"Prekidi u trgovanju i prijetnja embarga s kojima se Rusija suočava znače da ne možemo računati na ove količine. Indija bi mogla povećati izvoz, posebno kada ima dovoljno zaliha pšenice", kaže Upali Galketi Aratchilage, ekonomist u UN FAO.
Indija je drugi najveći proizvođač riže i pšenice u svijetu, a početkom travnja imala je 74 tone ovih žitarica na zalihama. Vlada je zadržala 21 milijun tona za stratešku rezervu i sustav javne distribucije. Ovime se omogućava pristup jeftinoj hrani za više od 700 milijuna siromašnih ljudi. Rižu izvozi u 150 država, a pšenicu u 68.
U periodu 2020/2021 izvezla je više od sedam milijuna tona pšenice, a već su sklopljeni ugovori za izvoz više od tri mil. t ove žitarice od travnja do srpnja. Izvoz poljoprivrednih proizvoda u 2021-22 je već premašio rekordnih 50 milijardi dolara.
Brojke pokazuju da bi izvoz ove godine mogao premašiti sva očekivanja i dovesti do smanjenja svjetskih cijena hrane. No, ondje ipak postoji određena zabrinutost.
Naime, nova sezone žetve je u toku, a postoji bojazan da će prinosi biti manji zbog vremenskih nepogoda i nestašice gnojiva. Država bi se mogla suočiti s problemima u logistici, jer nema dovoljno skladišta, transportne mogućnosti i brodova.
Prepolovljena proljetna sjetva u Ukrajini dovest će do neviđene migracijske krize?
Istovremeno se stanovništvo suočava s galopirajućim cijenama koje su dovele do povećanja inflacije na šesnaestomjesečni maksimum od 7,68 posto. Cijene ulja povrća, žitarica, mlijeka, mesa i ribe su porasle.
U Indiji je više od tri milijuna djece pothranjeno i pored obilne žetve i bogatih zaliha. Političari u ovoj zemlji znaju da njihovu sudbinu određuje cijena hrane.
U posljednje dvije godine osigurani su besplatni obroci za više od 80 milijuna stanovnika, ali se čini da je to nedovoljno.
Unatoč upozorenjima o smanjenom urodu i daljem rastu cijena, posebno gnojiva i goriva, službenici predviđaju da će biti požnjevenih rekordnih 111 milijuna tona.
Stručnjaci poput Harisha Damodarana, višeg suradnika u Centru za politička istraživanja, istraživačkom centru sa sjedištem u Delhiju, nisu u to uvjereni. On smatra da će prinos biti znatno manji zbog nestašice gnojiva, obilnih kiša i velikih ranih ljetnih vrućina.
Tagovi
Indija WTO Hrana Cijene Izvoz pšenice Prehrambena kriza Opskrba hranom
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenica u ekološku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/