Pretraga tekstova
Po ovoj temi ponovno su iznesene lažne i netočne informacije iz kojih javnost može izvući pogrešne zaključke, reagira Ministarstvo poljoprivrede.
"Ministarstvo poljoprivrede ne planira dodatnih 1,35 milijuna eura na teret zbrinjavanja trupala eutanaziranih i uginulih svinja zbog afričke svinjske kuge", stoji u njihovu reagiranju na, kako kažu, napisE u medijima vezano uz tvrtku Agroproteinka.
Ističu da su ponovno po ovoj temi iznesene lažne i netočne informacije iz kojih javnost može izvući pogrešne zaključke. "Pojedini akteri tvrdili su da su ti troškovi veći od nekoliko milijuna eura, što također nije točno", navode dalje dodajući da je Ministarstvo utrošilo više od 800 tisuća na troškove zbrinjavanja trupala zbog afričke svinjske kuge te je u slučaju potrebe planiralo do kraja godine za iste troškove osigurati dodatnih nešto više od 500 tisuća eura.
Kažu, obveza države je zbrinjavati lešine i taj trošak obuhvaća trošak prijevoza, spaljivanja, dezinfekcije i ostale troškove.
"Ne skrivamo i ne kamufliramo stavke rebalansa; navedena je pod istim imenom godinama, a više je puta navedeno tko je točno koncesionar u Hrvatskoj i kako je dobio koncesiju te da se cijene zbrinjavanja nisu mijenjale od 2013., pri čemu cijena nije mijenjana unatoč inflaciji", napominju navodeći da ukupan trošak zbrinjavanja u mandatu ove Vlade ovisi isključivo o broju zbrinutih lešina i o ničemu drugom, a točan trošak prilikom usvajanja proračuna ne može se predvidjeti.
Podsjećaju i kako je ugovor o koncesiji s tvrtkom Agroproteinka prvi puta sklopljen 2007. kada Andrej Plenković nije bio predsjednik Vlade RH, kada Marija Vučković nije bila ministrica poljoprivrede ni Gordan Grlić Radman ministar vanjskih i europskih poslova.
"Jedino što se mijenjalo u vezi s troškovima zbrinjavanja jest odluka Ministarstva iz 2015. o plaćanju troškova zbrinjavanja za sve firme, a ne samo za one koje su imale do 1000 grla, pri čemu je ta odluka, o kojoj sud sad ne dajemo nego pišemo činjenično i dokazivo stanje, glavni razlog povećanih troškova i rebalansa svake godine", zaključuju u reagiranju.
Kada je u pitanu stanje s ASK, objavili su da je od 20. do 23. listopada do 14 sati, utvrđeno osam pozitivnih slučajeva, od toga sedam u Vukovarsko-srijemskoj(općina Stari Jankovci, Cerna, Jarmina, Ivankovo i Vrbanja), jedan u Brodsko-posavskoj (općina Velika Kopanica, mjesto Kupina) te niti jedan slučaj u Osječko-baranjskoj županiji.
Prema tim podacima, u odnosu na prije potvrđene slučajeve u sljedećim općinama najmanje 20 dana nije bilo pozitivnih slučajeva: Babina Greda, Bošnjaci, Gunja, Nuštar, Županja, Gundinci, Sikirevci, Štitar i Vođinci, no nažalost jučer se pojavio jedan novi slučaj afričke svinjske kuge u Brodsko-posavskoj županiji u općini Velika Kopanica mjestu Kupina. Navode da je u toj županiji ovo četvrti slučaj od pojave bolesti, a zadnji je zabilježen 12. srpnja 2023. godine.
Tagovi
Ministarstvo poljoprivrede Agroproteinka Reagiranje Afrička svinjska kuga
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dva i pol desetljeća dugim iskustvom u novinarstvu, od lokalnih medija preko Večernjeg lista do uređivanja portala civilnih udruga. Urednica je portala Agroklub, predsjednica ogranka dopisnika HND-a, članica Društva agrarnih novinara Hrvatske (DANH) i Međunarodne udruge agrarnih novinara (IFAJ). Dobitnica je nagrade "Zlatno pero".
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/
mali poljoprivrednik
prije 1 godinu
Jako upitno postupak eutanaziranja i zbrinjavanja zaraženih svinja na ovaj način sa kamionima od Agroproteinke, da ne spominjem ostavljanje svinja uz cestu nekoliko sati do dolaska kamiona..Koliko čujem takve lešine se u Njemačkoj transportiraju u hermetičkim vrećama i voze se u hladnjačama.