Sastanci su bili fokusirani na pomoć proizvođačima šećerne repe pogođenim nepogodama i stabilizaciju sektora mljekarstva kroz strateške reforme i financijsku potporu
Smanjenje proizvodnje šećerne repe uslijed elementarnih nepogoda te stabilizacija sektora mljekarstva kroz prilagodbu zakona i financijsku pomoć, ključne su teme o kojima su razgovarali ministar poljoprivrede, šumarstva i ribarstva Josip Dabro i predstavnici Hrvatske industrije šećera te Odbora za mljekarstvo Hrvatske poljoprivredne komore.
"Cilj nam je očuvati proizvodnju i preradu šećerne repe u RH. U okvirima naših nadležnosti, kao i zahtjevom za aktiviranjem EU kriznog fonda, učinit ćemo sve što možemo da spriječimo daljnje propadanje industrije šećera", rekao je Dabro.
Kako je objavilo Ministarstvo, zajedno s državnim tajnicima Marinkom Beljom i Tugomirom Majdakom, sastao se s predstavnicima HIŠ-a kako bi adresirali učinke katastrofalne elementarne nepogode koja je pogodila proizvođače šećerne repe u Vukovarsko-srijemskoj i Osječko-baranjskoj županiji.
Prema podacima Hrvatske industrije šećera, privremena proizvodnja kraljice ratarskih kultura u 2023./2024. pala je za 27,6 posto u odnosu na prethodnu godinu, dok je prošla bila najlošija u posljednjih 20 godina.
"Proizvođači šećera doživjeli su velike gubitke uslijed suše, trenutno svjedočimo jako lošoj situaciji. Pokušat ćemo naći kratkoročna rješenja kako bi spasili našu proizvodnju, a kroz određen vremenski period i konačna rješenja za proizvođače ove kulture", zaključio je ministar Dabro.
Ministarstvo poljoprivrede razvilo je Program potpore za proizvođače šećerne repe za razdoblje od 2023. do 2027. godine, s isplaćenih 1.299.848 eura za 319 korisnika u 2023. godini.
Također, razmatraju se dodatne mjere poput oslobađanja od obveze referentnog prinosa za 2024. godinu i korištenja preparata Safari u 2025., čiji je zahtjev formalno podnesen Ministarstvu 29. svibnja ove godine.
"Krizna rezerva iz zajedničkog proračuna EU predstavlja idealan okvir za hitnu pomoć proizvođačima šećerne repe pogođenim elementarnom nepogodom. Potrebno je odmah izraditi formalni zahtjev za sredstva i razmotriti dodatne mehanizme pomoći", izjavili su predstavnici Hrvatske industrije šećera.
Istog dana, ministar Dabro razgovarao je s predstavnicima Odbora za mljekarstvo Hrvatske poljoprivredne komore o izazovima u govedarskom sektoru, pogođenom različitim krizama, uključujući Covid-19 i rat u Ukrajini.
Krize su dovele do rasta cijena energenata, pšenice, kukuruza i gnojiva. Dok je cijena mlijeka glavni problem, ministar je naglasio da Ministarstvo ne može izravno utjecati na tržišne cijene, ali se fokusira na izmjenu Zakona o poljoprivrednom zemljištu, što je prioritet.
"S obzirom na poremećaje na tržištu, važno je prepoznati značaj lokalno proizvedene hrane. Iako potrošači često biraju prema cijeni, trendovi pokazuju rastuću važnost lokalnih proizvoda. Ulaganja u proizvodnju mlijeka ključna su za opstanak ruralnih područja i zapošljavanje", naglasio je Dabro.
Predstavljen je, stoji u objavi o sastanku, i Program razvoja sektora mljekarstva do 2030. godine, vrijedan više od 592 milijuna eura, uključujući 10 milijuna eura za obnovu proizvodnog potencijala i sufinanciranje kupovine rasplodnih grla.
Fotoprilog
Tagovi
Autor
Makeba
prije 2 tjedna
Slobodan ne mogu im ništa.
slobodan rajić
prije 2 tjedna
Svanuće Podravci, Žitu, Osatini, PP Orahovici, PP Valpovu, Brlošicu,Pankretiću,Grivičiću......sad će se poticati mljekari i stočari kad je ostala mala grupa velikih stočara. Njima treba dati sve fondove, pomoći, potpore ,posebno državnu zemlju koja je uvijek glavni cilj. A mali seljaci su glupi i to "kao" neće shvatiti.
Makeba
prije 3 tjedna
Svim mljekarima živućima ,tj oni koji još to rade kapa do poda. Pozdravlja Vas stočar sustava krava tele. Kad Dabro pobaca one koji nemaju proizvodnju u odnosu na primljene poticaje, kad se promjene kupovne navike ,kao i kupovna moć.. potrošaća ... MOŽDA SVANE!
Josip Ostojčić
prije 3 tjedna
Ja bih osobno volio upoznati svakog ko bu htjeo kupiti taj pod navodnicima rasplodni materijal i ući u mljkarsku proizvodnju koja je na rubu propasti i ovo malo što nas ima kada su ulazni troškovi porasli a cijena i dalje blago rečeno mizerna cijena premixa,sačme veterinarskuh usluga porasla a cijena mlijeja tako mala nemora ministar prisiljavati tržište a i ne može neka iznađe sredstva pa neka nas barem jednokratno nagradi a sa nekim novim nametima snosimo teret kazne da se taj rasplodni materijal dijeli đabe ko bakalar smateam da nebu bilo kandidata prvo urediti tržište i cijenu pa možda i bude zainteresirani.