Prednost smanjenja emisija metana je i poljoprivredna produktivnost. Postigne li se cilj, do 2030. bi se spriječio gubitak od 20 milijuna tona usjeva godišnje.
Europska unija i Sjedinjene Države najavile su Globalni dogovor o smanjenju emisija metana što je inicijativa koja će biti pokrenuta na UN-ovoj konferenciji o klimatskim promjenama (COP 26) u studenom u Glasgowu.
Metan je snažan staklenički plin i prema posljednjem izvješću Međuvladinog panela o klimatskim promjenama čini oko polovicu neto porasta globalne prosječne temperature od 1,0 stupnja Celzijusa od predindustrijskog doba, stoji u priopćenju Europske komisije. Glavni izvori emisija uključuju naftu i plin, ugljen, odlagališta otpada, ali i poljoprivredu.
Naime, prema podacima iz 2017. energetski sektor činio je oko 16 posto ukupne emisije, 28 posto dolazi iz sektora otpada, a preostalih čak 54 posto proizvodi poljoprivreda, posebno stočarstvo. Podrigivanje i nadimanje preživača čini oko 81 posto, a upravljanje i korištenje stajskog gnoja 17 posto.
Zemlje koje će se pridružiti ovom globalnom dogovoru, obvezat će se na zajednički cilj smanjenja emisija tog plina do 2030. godine za najmanje 30 posto u odnosu na razinu 2020. Na taj bi se način smanjilo zagrijavanje za najmanje 0,2 stupnja Celzija do 2050.
Prednost smanjenja ovih emisija uz poboljšano javno zdravlje je i poljoprivredna produktivnost. Naime, prema istraživanjima, postizanje ovoga cilja može spriječiti više od 200.000 preuranjenih smrti, stotine tisuća posjeta hitnoj pomoći u vezi s astmom, ali i gubitak od 20 milijuna tona usjeva godišnje. Uzrok tih gubitaka je upravo zagađenje ozonskog omotača, za što je djelomično kriv i ovaj plin, a što posljedično dovodi do klimatskih promjena.
Europska unija i osam zemalja već su izrazili podršku Globalnom dogovoru o metanu. Ove zemlje uključuju šest od 15 najvećih emitera tog štetnog plina na svijetu, a zajedno čine više od jedne petine globalnih emisija metana i gotovo polovicu globalnog gospodarstva.
Smanjenje njegovih emisija dio je Zelenog plana EK, a ove će godine to izvršno tijelo EU ustrojiti zakonodavstvo za mjerenje, izvješćivanje i provjeru emisija. Pored toga, Zajednička poljoprivredna politika (ZPP) promiče proizvodnju biometana iz otpada i ostataka u poljoprivredi, ali i skladištenje, odnosno proizvodnju ugljika.
Sjedinjene Države teže njegovom značajnom smanjenju na više frontova. Kada je riječ o poljoprivredi, na poticaj predsjednika Joea Bidena i u partnerstvu s tamošnjim poljoprivrednicima i stočarima, američko ministarstvo poljoprivrede radi na značajnom proširenju dobrovoljnog usvajanja poljoprivredno-klimatskih praksi koje će smanjiti emisije tog plina iz ključnih poljoprivrednih izvora poticanjem primjene poboljšanih sustava gospodarenja gnojem, anaerobnih digestora, nove stočne hrane, kompostiranja i drugih postupaka.
Tagovi
Autorica
SASA FRANIC
prije 3 godine
svjetski banditi i lazovi i dalje tepu svoje lazi da je izmisljeni stakljenicki plin kriv za bilo sta. to je obicna laz naravno. a klima se mjenja jer se ujek i mjenjala, malo toplije pa malo na hladnije. i tu nema bas nista cudno