Primjenom kapsule nije potrebna upotreba gnojiva i pesticida, njome se smanjuje onečišćenje okoliša, ublažavaju klimatske promjene i povećava biopotencijal proizvedene hrane, priča nam ovaj mladi znanstvenik.
Nakon što je završio diplomski studij na PMF-u u Zagrebu te se zaposlio na Agronomskom fakultetu, Marko Vinceković na godinu dana odlazi na postdoktorat u Meksiko gdje je stekao dragocjeno iskustvo. Po završetku se vraća u Lijepu našu jer, kako kaže ovaj danas izvanredni profesor i predstojnik Zavoda za kemiju pri AFZ, to mu je oduvijek bila jedina opcija. "Što god da napraviš vani, koliko god to značajno bilo i dalje ostaješ stranac u stranoj zemlji", priča za Agroklub.
Jedno od svojih najznačajnijih istraživanja u okviru start-up-a Makabi Agritech započinje 2015. godine. Riječ je o istoimenoj mikrokapsuli veličine od 160 mikrometra do 4 milimetra, a njezina je svrha pružiti biljci sve što joj je potrebno od klijanja do berbe, od zaštite do ishrane. "Pod hitno nam je potrebna revolucija u poljoprivredi. Hrana je sve lošija, a upotreba pesticida sve veća, što je na dugoročnoj razini neodrživo", naglašava.
Princip djelovanja kapsule temelji se na postupku otpuštanja inkapsulirane bioaktivne komponente u određenim vremenskim intervalima što je izuzetno bitno jer biljka treba mikro i makroelemente u točno određenim periodima kao što su razdoblja vegetacije, cvjetanja ili sazrijevanja ploda.
"Ono najvažnije, primjenom kapsule nije potrebna upotreba gnojiva i pesticida, njome se smanjuje onečišćenje okoliša, ublažavaju klimatske promjene i povećava biopotencijal proizvedene hrane", priča nam ovaj mladi znanstvenik dodajući da ona ima jedinstveno 3 u 1 djelovanje koje istovremenu štiti biljku i vrši ishranu, a sve u spomenutim vremenskim intervalima. Naravno, cijela je kapsula u potpunosti biorazgradiva.
Ona je testirana na nizu kultura, a neke od njih su salata, rajčica, vinova loza i jagoda. "Primjenom Makabi formulacije rasla je količina sekundarnih biljnih metabolita. Kod salate i vinove loze povećala se razina klorofila za 96%, a kod rajčice je povećanje likopena iznosilo 36%. Također je rasla količina polifenola, ali i antioksidativna aktivnost", nabraja. Dakle, može se zaključiti kako je navedenim vrijednostima pripravljena zdravija i funkcionalnija hrana koja ima pozitivan utjecaj na ljudsko zdravlje.
Proces inkapsulacije je relativno nova tehnologija koja se sve više koristi u ishrani i zaštiti biljnih kultura. Sam proces proizvodnje je nešto složeniji i zahtjeva nešto veća ulaganja u postrojenja ako se žele proizvoditi veće količine. Stoga je potrebna suradnja s industrijskim partnerima. Vinceković kaže kako će cijena, naravno, ovisiti o tipu formulacije i o tome radi li se na većoj ili manjoj proizvodnji.
Važno je napomenuti da se za svaku kulturu dizajnira posebna kapsula prilagođena točno njenoj ishrani i zaštiti.
Troje najbližih suradnika profesora Vincekovića su doc.dr.sc. Luna Maslov Bandić, mag.nutr. Slaven Jurić te dr.sc. Kristina Vlahoviček-Kahlina, no tu je i cijeli tim koji je pokrivao razna područja bez kojih "sve ovo ne bi bilo moguće", napominje otkrivajući kako su i iza, ali i pred njima brojne suradnje. Jedna od najnovijih je s legendarnim Fraunhofer-Gesellschaftom, In silicom (Robert Keser), Wikki Ltd. i Ascaliom (Dejan Strbad) u optimizaciji procesa proizvodnje kapsula pod okvirom projekta Cloudi Facturing, sastavnog dijela znanstvene agende EU Horizon 2020. Tek nakon konkretnih dogovora može uslijediti i serijska proizvodnja.
Za kraj poručuje kako je važno osvijestiti se te proizvoditi zdraviju i kvalitetniju hranu, koja ne samo da ima pozitivan utjecaj na ljudsko zdravlje, već se i samim pristupom uzgoja snizuje upotreba ostalih organskih kemikalija koje imaju negativan utjecaj na prirodu. "Sve to uzrokuje porast onečišćenja i ubrzavanje klimatskih promjena. Svi se moramo zapitati što jedemo i koliko je to kvalitetno", zaključuje.
Fotoprilog
Tagovi
Autor
DIANA MILINOVIĆ
prije 4 godine
Vrlo interesantno i pohvalno. Zainteresirana sam za "eksperimentiranje" u primorju, naravno u svojoj maloj poljoprivredi za obiteljske potrebe. Sve što uzgojim na ekološki je način ( bez otrova, pesticida ....) pa me ovo baš zaintersiralo. Da li postoji mogućnost nabave male količine istih i na koji način.