Dobro nam je krenulo. Treba nastaviti, kaže Ante Vulin o početku svjetskog ocjenjivanja kvalitete maslinovih ulja u New Yorku. Ispred nas je samo Italija. Turnir se nastavlja, Možemo li biti svjetski prvaci?
Hrvatski maslinari mogu biti zadovoljni startom na najvećem svjetskom ocjenjivanju kvalitete maslinovih ulja New York International Olive Oil Competition – NYIOOC 2024. Prema prvim, jučer objavljenim rezultatima sa 7 osvojenih zlatnih odličja na drugom su mjestu. Ispred naših su samo Talijani s 9 nagrada (7 zlata i dva srebra), dok je SAD-e na trećem mjestu osvojila 5 medalja.
Zanimljivo je da su prve i to četiri zlatne medalje za Hrvatsku osvojili maslinari iz Pakoštana: Ante Vulin, Tomislav Čudina, Sebastijan Adžić i Slavo Stojanov.
"Drago nam je da doprinosimo uspjehu naše zemlje“, kaže Ante Vulin kojemu je ovo već četvrta godina zaredom da za svoje ekstra djevičanski maslinovo ulje "Antino“ dobiva zlata na najprestižnijem svjetskom natjecanju. Sa članovima svoje obitelji on uzgaja oko 1.100 stabala maslina od kojih od kojih su njih 550 u punom rodu.
Ovogodišnje pojedničko ulje od autohtonih sorti Oblica i Drobnica, prema ocjeni svjetskog panela, srednje je intenzivnog okusa i dobro usklađeno ulje ugodne pikantnosti i manje gorčine. Ima vrlo dobar voćni miris i okus lista masline.
Zadovoljstvo ne krije ni Tomislav Čudina, jedan od mlađih pakoštanskih maslinara. "Ovaj uspjeh mi puno znači. Motivira me da se još ozbiljnije bavim maslinarstvom“, kaže Tomislav kojemu je ovo drugo po redu odličje iz New Yorka za ekstra djevičansko maslinovo ulje "Olea Viola“. Maslinarstvom se počeo baviti 2002 godine. "Od djeda sam naslijedio zemlju i posadio prvih 60-ak stabala, kaže. Potom je nastavio kupovati zemlju i posadio još 240 maslina. U budućnosti, dodaje, namjerava posaditi još 500 stabala sorti Oblica, levantinka, Plavica, Pendolino, Leccino, Frantoio.
Treći pakoštanski maslinar koji se ove godine po prvi okitio zlatom u New Yorku je Sebastijan Adžić vlasnik Leut Grupe d.o.o, koja je uz ugostiteljstvo posvećana proizvodnji ekstra djevičanskog maslinovog ulja. Sebastijan je, inače, invalid Domovinskog rata, ostao je bez noge, ali unatoč hendikepu, uporno i uspješno radi kao ugostitelj i maslinar.
Četvrti u pokeru pakoštanskih asova je Slavo Stojanov, vlasnik OPG-a Didini dvori – Agroturizam Plavica. "Svaka kap našeg ulja odražava ljubav prema mslinarstvu i predanost kvaliteti. Ponosni smo na naše šampionske proizvode“, kaže Stojanov. Uz četiri zlata vrijednih Pakoštanace uspjehu Hrvatske svoja tri zlata dodala je i tvrtke Avistria koja posjeduje maslinike u Svetom Lovreču u Istri gdje uzgajaju ukupno 4800 maslina. Da sve bude zanimljivije vlasnici Avistrie su supružnici Beetrix i Rudolf Nemetsche iz Austrije.
"Dobro nam je krenulo. Treba ovako nastaviti“, kaže Ante Vulin. On podsjeća da su preklani hrvatski maslinari osvojili ukupno 105 nagrada i zauzeli treće mjesto, odmah iza maslinarskih velesila Italije i Španjolske. Lani su nas u "sudačkoj nadoknadi“ pretekle SAD i Španjolska koji su na natjecanje poslali znatno više uzoraka od nas.
Maslinari, čestitamo! U sudačkoj nadoknadi ostali bez srebra, ali svjetska bronca obranjena
Kako će se naši maslinari i njihova ulja plasirati na ovogodišnjem natjecanju u New Yorku pratit će se svakodnevno. Naime, za razliku od ostalih maslinarskih manifestacija, na NYIOOC-u prakticiraju, sportski kazano, turnirski način natjecanja.
Tako su, počevši od jučer (3. ožujka) u 13 sati, krenuli objavljivati prve rezultate i nastavit će svaki dan po 40 njih sve dok krajem travnja svi pristigli uzorci ne budu ocijenjeni i certificirani. Tek tada će se saznati tko je koliko odličja osvojio i kakav plasman će ostvariti naši i maslinari iz svih ostalih zemalja s područja sjeverne hemisfere koje sudjeluju na ovom natjecanju. Što još reći nego: Naprid naši!
*Naslovna fotografija: Shutterstock/shutterupeire, Vedran Stapić
Tagovi
Autor