Pretraga tekstova
Za poljoprivrednu proizvodnju u Mađarskoj se najviše odštete isplaćuje zbog suše. Stoga je njihovo Ministarstvo poljoprivrede odlučilo dodatno financirati izgradnju sustava za navodnjavanje, a do 2024. planiraju povećanje takvih površina za 100.000 hektara.
Trenutno se u Mađarskoj navodnjava 87,5 tisuća hektara, što je samo 2% obradivog zemljišta, ali ipak je tri puta više od prosjeka Europske Unije.
Prema riječima Attile Szinaya, državnog tajnika uprave Ministarstva poljoprivrede u Debrecenu na japansko-mađarskoj regionalnoj konferenciji pod nazivom "Čista voda 2020.", najavljeno je da do 2024. godine namjeravaju povećati veličinu navodnjavanih površina za 100.000 hektara.
Klimatske promjene imaju značajan utjecaj na poljoprivredu te se zbog neravnomjerne raspodjele oborina najveći iznos iz fonda za odštetu ondje plaća upravo zbog suše. Szinay kaže i da se tamo do sada prijavilo više od 14.000 ljudi na natječaj za navodnjavanje, a prijavljeno je 266.000 hektara poljoprivredne površine.
Prema njihovom Zakonu o razvoju navodnjavanja koji je stupio na snagu u siječnju ove godine poljoprivrednici moraju ustrojiti zajednicu za navodnjavanje kojoj se mogu izdati dozvole za vodna prava. Za to im je potrebno najmanje 100 hektara obradivog zemljišta i 10 hektara za voće i povrće, piše kormany.
Državni tajnik napominje da se 50 milijardi mađarskih forinti (oko 1,05 milijardi kuna) može aplicirati za razvoj poljoprivrednog vodoprivrednog sektora. Do sada je dodijeljeno 18 milijardi forinti (387 milijuna kuna), od čega je isplaćeno 4,3 milijarde (90,3 milijuna kuna).
Podsjećamo, mađarski proizvođači ljutih paprika osmislili su prirodnu metodu kako bi drastično smanjili potrebe za navodnjavanjem. Kao dio projekta prilagodbe klimatskim promjenama, financiran od strane Europske unije, u Batyi je iskopana i produbljena bivša glinena jama od koje je napravljen rezervoar i prirodno močvarno područje za zadržavanje vode.
Novi projekt i metode uzgoja spas su za mađarske proizvođače ljute paprike
"Budući da oborine postaju neujednačene, poljoprivrednici se suočavaju s razdobljima intenzivnih poplava i suša. Kišnica koja je sačuvana na ovaj način pomaže dopunjavanju razine podzemne vode", rekao je načelnik tog mjesata, Csaba Fekete.
Tagovi
Mađarska Navodnjavanje Ulaganja Suša Attila Szinay
Autorica
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Krenula je berba kamilice! Svježe fotke dobili smo od Slavena Puzjaka iz Josipova :)