Pretraga tekstova
Prema godišnjem Izvještaju Europske komisije o zaštiti financijskih interesa EU, gledajući u cijelini, prijevare u poljoprivredi predstavljaju manje od 0,2 posto svih EU fondova u 2013. godini, a šteta je 248 milijuna eura.
Europska komisija je 17. srpnja 2014. godine objavila Godišnje izvješće o zaštiti financijskih interesa Europske unije – borba protiv prijevara 2013., koje je podiglo uzbunu zbog nepravilnosti u trošenju EU sredstava.
Izvještaj je pokazao da su države članice pokazale različite krajnosti kada je u pitanju izvještavanje o nepravilnostima trošenja sredstava EU fondova namijenjenih poljoprivredi i regionalnoj politici. I tako, dok je Italija "prerevna" u tom izvještavanju, postoje i oni koji teško da će prijaviti bilo kakvu prijevaru.
Gledajući u cjelini, štete od prijevara u poljoprivredi predstavljaju manje od 0,2 % svih sredstava EU fondova u 2013. godini te su oštetile proračun EU za 248 milijuna eura, što je ipak pad u usporedbi sa iznosom od 315 milijuna iz 2012. godine. Smanjuje se i ukupni iznos prijevare u prihodima, pa je sa 77,6 milijuna koliko je iznosio prošle godine, ove godine pao na 61 milijun eura.
Europska Komisija je upozorila države članice da pojačaju svoja nastojanja u sprečavanju, otkrivanju i prijavi prijevara koje utječu na distribuciju sredstava iz EU fondova jer odgovornost za otkrivanje prijevara jednaka je na svim članicama, samo neke ne čine dovoljno po tom pitanju.
Primjerice, Irska je izvijestila kako u 2013. godini nema niti jedan slučaj prijevare, a Nizozemska i Luxemburg su za istu godinu prijavili tek jedan slučaj. Ostale zemlje poput Belgije, Hrvatske, Litve, Mađarske, Finske i Švedske Komisiji su prijavile samo dvije nepravilnosti. Francuska je prijavila 15 slučajeva u poljoprivrednim fondovima, a samo jedan za fondove kohezijske politike, što predstavlja 37,5 % EU proračuna za razdoblje 2014 - 2020. Komisija je poručila Francuskoj, Španjolskoj, Irskoj, Mađarskoj, Danskoj i Nizozemskoj da poboljšaju otkrivanje prijevara u fondovima kohezijske politike koji idu siromašnijim regijama EU. Po pitanju otkrivanja prijevara u poljoprivrednim fondovima upozoreni su Litva, Nizozemska, Portugal i Finska.
Italija, Rumunjska, Bugarska, Poljska, Danska i Grčaka školski su primjer tužibaba jer prijavljuju između 55 i 302 slučaja nepravilnosti. U smislu financijskih iznosa, najvišu razinu prijevare bilježe Italija, Rumunjska i Poljska.
Prema Izvještaju, razina prijevara u talijanskoj poljoprivredi dijelom se može objasniti i "prerevnim" prijavljivanjem lažnih klasifikacija. Općenito govoreći, u nepravilnostima koje članice prijavljuju, vrlo su rijetki slučajevi korupcije. U 2013. godini samo su tri prijavljena slučaja uključivala korupciju i to u Češkoj, Latviji i Nizozemskoj.
Algirdas Šemeta, povjerenik EU za oporezivanje, statistiku, reviziju i borbu protiv prijevara istaknuo je, "U posljednjih pet godina Komisija je borbu protiv prijevara podigla na višu razinu. Naša obveza da zaštitimo novac građana od prevaranata jasna je iz novih ambicioznih pravila, incijativa i okvira koje smo si postavili. Sada je na državama članicama da budu učinkovitije u provođenju. Trebaju pojačati prevenciju, otkrivanje i procesuiranje onih koji pokušavaju prevariti EU proračun."
Izvor: EurActiv.com, Foto: depositphotos.com
Tagovi
Europska komisjija Financijski interesi Prijevara Nepravilnosti Poljoprivreda Regionalna politika Prevare u prihodima Matteo Renzi Korupcija Algirdas Šemeta EU proračun
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/