Hrvatska poljoprivredna komora održala je u Zemuniku Donjem radionicu u sklopu projekta Soteria
Europska komisija, kako smo i pisali, predložila je smanjenje statusa zaštite vukova u Europi.
Trenutno klasificirani kao "strogo zaštićeni", bili bi preklasificirani u "zaštićene" prema Bernskoj konvenciji, što bi omogućilo veću fleksibilnost u upravljanju njihovim brojem. Prijedlog Komisije za ciljanu izmjenu Direktive o staništima u vezi sa statusom zaštite vuka sada će morati usvojiti Europski parlament i Vijeće.
"Hrvatska poljoprivredna komora je zjedno s kolegama iz drugih država članica radila pritisak na Komisiju i na nacionalne institucije zbog stalnih napada vukova s kojima se suočavaju poljoprivrednici, osobito u krškim krajevima", istaknuli su iz HPk.
Navode pritom da mapa populacije vuka u EU pokazuje veliku gustoću na području Hrvatske, što predstavlja veliki problem za poslovanje stočarima.
Nedavno je HPK na tu temu održala radionicu Soteria u Zemuniku Donjem. Kako je istaknuto, klimatske promjene i napadi vukova čine ogromne štete u Zadarskoj županiji.
Ova pionirska inicijativa koju financira Europska unija, posvećena je unapređenju rješenja osiguranja za prilagodbu klimatskim promjenama u različitim europskim regijama i zajednicama. kažu, testiranje rješenja putem osiguranja za prilagodbu klimatskim promjenama (Soteria) utjelovljuje sveobuhvatan i zajednički kreativan pristup usmjeren na rješavanje hitnih izazova kroz inovativne strategije osiguranja.
"Poljoprivrednici uslijed klimatskih promjena gube prihode, a kroz ovaj projekt se nastoji vidjeti zbog čega postoji nezainteresiranost osiguravajućih društava da kreiraju nove modele osiguranja, budući da se klima mijenja i bavljenje agrarom je postalo nepredvidljivo“, istaknuo je Daniel Segarić, pročelnik za poljoprivredu zadarske županije.
Svaka regija, dodao je, ima svoje specifičnosti te postoji ozbiljna bojazan i otpor proizvođača za osiguranje svoje proizvodnje i stoke po sadašnjim dominantnim modelima osiguranja koji vrlo često ne pokrivaju štete, zbog čega poljoprivrednici vrlo često i odustaju od proizvodnje.
Najveći dio gospodarstava u županiji ima SO manji od 3.000 (oko 6.000 gospodarstava), pa većina proizvođača nema osiguranje usjeva.
Putem upitnika prikupljeno je oko 1.000 mišljenja i stavova farmera, kroz koje su detektirani najveće opasnosti vezano uz klimatske nepogode.
"U Zadarskoj županiji, suša i toplinski udari predstavljaju najveće izazove, dok većina poljoprivrednika nema osiguranje usjeva zbog male veličine gospodarstava. Često se osiguranje kupuju tek nakon gubitaka, a problemi s napadima vukova na stoku dovode mnoge stočare do prodaje stada jer se ne mogu adekvatno osigurati“, kažu iz HPK.
Predstavnica HPK Tajana Radić prezentirala je sudionicima radionice mogućnosti postojećih mjere iz Strateškog plana ZPP-a koje financiraju rizike poljoprivredne proizvodnje a te mjere su: Mjera 76.01 Osiguranje poljoprivredne proizvodnje i 73.02 Ulaganja u obnovu poljoprivrednog potencijala.
Interes sudionika radionice pobudila je tema vezana uz novi prijedlog i inicijativu HPK oko osnivanja Uzajamnog fonda, odnosno da proizvođači sami financiraju te fondove, dok bi Ministarstvo sudjelovalo sa 20 posto. Na ovaj bi se način brže i značajnije pokrivale i financirale štete u agraru.
Tagovi
Autor