Pretraga tekstova
Rasprava u Parlamentu se fokusirala na moguće strategije prilagođavanja sve češćim toplinskim valovima, suši, ali i štetnicima na usjevima
Na nedavno održanoj plenarnoj sjednici Europskog parlamenta u Strasbourgu talijanski zastupnici su tijekom razgovora s povjerenikom EU za inovacije i međuinstitucionalne odnose, Marošem Šefčovičem izrazili svoju podršku genetski modificiranim usjevima, navodi Euractiv.
Rasprava je imala u fokusu moguće strategije prilagođavanja klimatskim promjenama, prvenstveno na toplinske valove i sušu koji postaju sve češći, a njihov utjecaj sve razorniji.
Toplinski val koji pogađa Italiju donio je mnogo problema. Osim manjka vlage u zemljištu, nema vode za navodnjavanje, a proglašeno je i vanredno stanje u pet regija.
U pet talijanskih regija proglašeno vanredno stanje zbog suše
Rijeka Po je na rekordno niskoj razini, a more prodire duboko u kopno. U mnogim općinama se od građana zahtijeva racionalizacija potrošnje.
"Europa će morati biti u stanju da se osim hitnih, pozabavi i ovim mjerama", rekao je talijanski zastupnik Antonio Tajani. Zatražio je dugoročni plan koji bi jamčio opskrbu vodom i liberalizaciju upotrebe novih tehnologija tzv. potpomognute evolucije tako što će ih odvojiti od GMO pravila. To uključuje nove tehnike uzgoja biljaka (New Plant Breeding Techniques - NPBT), koje predstavljaju genetski inženjering kako bi se poboljšale osobine biljaka poput otpornosti na sušu i štetnike.
U Italiji GMO i nove tehnike uzgoja vide kao moguće rješenje na probleme koji su rezultat klimatskih promjena. Nedavno je Stefano Patuanelli, ministar poljoprivrede, hrane i šumarstva, pozvao na ukidanje zabrane upotrebe GMO-a za stočnu hranu zbog nestašice na talijanskom tržištu. Zastupnici su istaknuli potrebu za usjevima koji su otporni na sušu.
Povjerenik Šefrovič je rekao da Europa mora djelovati kada su u pitanju prilagođavanja klimi, smanjenje rizika od katastrofa i spremnosti na njih. Istaknuo je potrebu za boljim upravljanjem vodom i zemljištem.
EK je istaknula i potencijal novih genomskih tehnika NGT koje mogu doprinijeti ostvarenju ciljeva Zelenog plana, a koji uključuje ciljeve smanjenja upotrebe i rizika od pesticida za polovinu. Očekuje se rastuća digitalizacija u poljoprivredi koja bi uz bioinformatiku i genomiku biljaka smanjila upotrebu pesticida i gnojiva.
Tagovi
Italija Suša Genomska tehnika Klimatska kriza Maroš Šefovič
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenica u ekološku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
„Erektilni med“ s viagrom preplavio Francusku
Francuski su carinici u studenom prošle godine u Marseilleu zaplijenili rekordne količine ilegalno uvezenog "meda za erekciju" prožetog Viagrom i drugim lijekovima, piše...
Agroklub® koristi internet kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva. Korištenjem stranica prihvaćate pravila privatnosti o kojima možete više saznati ovdje