Potrovan je toliki broj ptica grabljivica da je to strašno. Otprilike 30-50 posto škanjaca i vjetruša, kao i jedan još veći broj sova koje su najbolji prirodni predatori i uništavači glodavaca, upozorava prof.dr.sc. Ivica Bošković.
Pretjerano trovanje glodavaca odnosno otrov bačen na njivama doveo je do velikog broja uginulih ptica, prvenstveno škanjaca.
Profesor na Zavodu za animalnu proizvodnju i biotehnologiju Fakulteta agrobiotehničkih znanosti Osijek Ivica Bošković rekao je za Osječku televiziju kako je ovo što se sada događa ne ekološka, već katastrofa za čovjeka kao jedno kulturno civilizacijsko biće.
"U zadnjih mjesec i pol na području tri istočne županije, Vukovarsko-srijemske, Osječko-baranjske i Brodsko-posavske, potrovan je toliki broj ptica grabljivica da je to strašno. Otprilike 30-50 posto škanjaca i vjetruša, kao i jedan još veći broj sova koje su najbolji prirodni predatori i uništavači glodavaca u slobodnoj prirodi", istaknuo je.
Dodaje kako se usuđuje reći da je krivac čovjek te da je svojim nestručnim odlaganjem i needuciranošću postavio prevelike količine otrova na poljoprivrednim površinama, prvenstveno lucerni i ječmu, ozimim kulturama na nestručan način.
Glodavci na polju? Primamite ptice grabljivice ili štetnike odbijte biljkama i mamcima
"Treba ih postavljati isključivo u aktivne rupe miševa i te rupe zatrpati. On kada ugine tada ostaje pod zemljom i ne bude dostupan ostalim vrstama. Međutim, otrovi se razbacuju oko rupa, pa su dostupni svim vrstama životinja", rekao je te napomenuo kako je u svijetu uobičajeno da se rješavaju biološkim metodama, a mi isključivo trovanjem.
Prije nekoliko godina, kaže, na FAZOS-u je postavljen pokus biološkog uklanjanja glodavaca s nasada lucerne. Postavili su stalke za ptice koji su njima služili kao izvidnice i omogućavale su lakši lov. Ulov je bio oko 180 posto veći od uobičajenog.
"Na jednom hektaru trebate nekih 20-ak letava dužine tri metra na koje škanjci stanu i osmatraju. Mi ne da nismo postavili te stalke nego smo i drveće koje je nekada bilo u prirodi, urušili", zaključuje.
Više pogledajte u videoprilogu Osječke televizije:
Tagovi
Autorica
Partner
Sv.L.B.Mandića bb,
Osijek,
Hrvatska
tel: (031) 400 - 000,
e-mail: marketing@ostv.hr
web: http://www.osjecka.com
mali poljoprivrednik
prije 1 godinu
Kod nas ždralovi prave haos po ozimim usjevima.Ima ih na tisuće,pa kada sletr na njivu ne vidi se usjev od njih.Evo čekam nekog stručnjaka za bioraznilikost da nam savjetuje što učiniti,jer du strogo zaštićena vrsta.Ssmo su poljoprivrednici na slobodnom odstrelu za svakog kome smetaju.
Makeba
prije 1 godinu
Niko ne komentira nove genomske tehnike, žar se za ljude niko ne brine?
Đuro Japaric
prije 1 godinu
Osječka županija ima velike površine bez blizini šume , pa za ptice trajno rješenje je ukop bagremovih stupova UZ KANALE koji traju i preko 20 godina ! Inače i stupovi DALEKOVODA služe za ptice u smislu gnježđenja i osmatranja ! U božićnim drvcima stavljao sam otrovne mamke , ali ispod crijepa ! Na njivama i u voćnjacima u dijelu brdske Slavonije nisam vidio jesenas najezdu miševa ! U svakom slučaju ŠTETA PTICA !
mali poljoprivrednik
prije 1 godinu
Nije Istočna Slavonija nekoliko općina okolo Osijeka koje opisuje dotični i koje uistinu odgovaraju opisu koji iznosi.Ostalo nije niti blizu tome,a pogotovo u Brodsko-posavskoj,gdje postoje nebrojene šume i svi odvodni kanali su zarasli u šikaru,a ponegdje je već i šuma po kanalima,tako da ta njegova priča o osmatračnicama nema nikakve veze.Miševa je jednostavno previše,prava najezda i to se zna događati periodično svakih nekoliko godina kada im se poslože prirodni uvjeti,a sada im pogoduje i reducirana obrada,jer su mnoge njive nepoorane i tu su im odlični uvjeti za razmnožavanje i daljnje širenje.Priča o prekomjernom trovanju nema veze sa vezom,jer je seljacima i ovo što su kupli preskupo.Priče o gaženju aktivnih rupa nemaju veze,jer svaka rupa ima nekoliko izlaza.Pričao sam danas sa lovcima i nitko nema pojma o ovoj priči koju dotični iznosi.Meni se čini da g. Ivica ima određenih saznanja,ali ne smije u javnosti reći punu istinu,jer se boji velikih sustava,pa je opleo po svim seljacima Istočne Hrvatske.Danas je popularno blatiti seljake...
Marta Radić
prije 1 godinu
E ovo nije dobro....
SASA FRANIC
prije 1 godinu
ovo je naravno lose. ali gdje su ti profesori i ostali pametni, pa da primjete da se pojavila prava posast glodavaca. i da donesu plan borbe s njima. e tu nema pametnih niti su ista o tome culi
Stana Nikolić
prije 1 godinu
Sve ih treba kaznit! Umjesto da čuvaju ptice koje love miševe oni ih truju. Sramota ljudksa!