Zadnje aktivnosti

Zadnje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Proizvodnja rakije
  • 21.08.2021. 12:00

Kako registrirati destileriju na poljoprivrednom gospodarstvu?

Morate se upisati u registre triju ministarstva i godišnje dostavljati evidenciju o proizvodnji, prometu i kvaliteti destilata, te vrsti i količinama sirovine

Kako registrirati destileriju na poljoprivrednom gospodarstvu?
Foto: Renata Prusina
  • 10.182
  • 440
  • 0

Ako želite proizvoditi rakiju, likere i slične proizvode na bazi alkohola na poljoprivrednom gospodarstvu, morate znati da proizvodnja i stavljanje na tržište jakih alkoholnih pića podliježe strogim zakonskim propisima. U postupku registracije morate obići čak tri ministarstva i Agenciju za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju.

Što poljoprivrednik sve treba napraviti da bi mogao proizvoditi i prodavati proizvode na bazi alkohola, saznali smo od diplomiranog inžinjera prehrembene tehnologije Ozrena Hrste iz Uprave za stručnu podršku razvoju poljoprivrede i ribarstva u Ministarstvu poljoprivrede.

"Poljoprivrednik mora, prije svega, imati registriran OPG, a onda i dopunsku djelatnost, zatim se mora registrirati kao subjekt u poslovanju s hranom, zbog čega je potrebno zadovoljiti određene minimalne uvjete, te se na koncu upisati u u registar trošarinskih obveza“ navodi Hrsto.

Potrebno je obići tri različita ministarstva

Prvi korak je upis u Registar destilatera u Ministarstvu poljoprivrede, u koji su se dužni upisati svi poljoprivrednici koji proizvode rakije, likere i sve druge proizvode na bazi alkohola. Upisuje se pravna ili fizička osoba koja posjeduje uređaje i postrojenja za provođenje destilacije, provodi destilaciju i proizvodi godišnje više od 20 litara apsolutnog alkohola. Uz obrazac, potrebno je priložiti i druge dokumente ovisno o statusu (pravne ili fizičke osobe): Izvod iz sudskog registra, Obrtnicu, Rješenje o upisu u Upisnik OPG-ova, Izvod iz Upisnika proizvođača grožđa, vina i voćnih vina, te dokaz da je legalna građevina u kojoj je instalirana destilerija (lokacijska dozvola ili građevinska dozvola).

Drugi korak je upis u Upisnik dopunskih djelatnosti, a zahtjev se podnosi u APPRRR. Ako je prosječni godišnji dohodak od destilerije manji od polovice ukupnog godišnjeg dohotka OPG-a, tada ta djelatnost pripada kategoriji dopunske djelatnosti. Nositelj dopunske djelatnosti može biti član OPG-a, koji se bavi preradom poljoprivrednih proizvoda u etilni alkohol.

Treći korak je registracija objekta (destilerije) u kojem se obavlja djelatnost s hranom, u Ministarstvu zdravstva, jer je hrana svaka tvar ili proizvod prerađen, djelomično prerađen ili neprerađen, a namijenjen konzumaciji, sukladno Zakonu o hrani.

Četvrti korak je upis u Registar trošarinskih obveznika u Ministarstvu financija, odnosno Carinskoj upravi. Svaka pravna ili fizička osoba, koja proizvodi etilni alkohol mora podnijeti prijavu za upis teritorijalno nadležnom carinskom uredu, i to najkasnije osam dana prije početka obavljanja registrirane djelatnosti te prijaviti svaku izmjenu podataka navedenu prilikom prijave, kao i prestanak djelatnosti.

Ali to nije sve...

Proizvodnja alkohola za vlastite potrebe

Registrirani destilater mora voditi evidenciju o proizvodnji, prometu i kvaliteti destilata te vrsti i količinama sirovine, a jednom godišnje treba dostaviti Ministarstvu poljoprivrede podatke o proizvodnji, nabavkama, prodaji i zalihama za prethodnu kalendarsku godinu.

U proizvodnji alkohola, poljoprivrednik treba koristiti većinom vlastitu sirovinu, odnosno osnovni sastojak prerađenog proizvoda mora potjecati s poljoprivrednog gospodarstva, a dio može biti od tuđe sirovine. Prija stavljanja prerađenog proizvoda na tržište, mora napraviti analizu na Zavodu za javno zdravstvo, objašnjavaju u Upravi za stručnu podršku razvoju poljoprivrede i ribarstva.

Ministarstvo poljoprivrede vodi evidenciju i malih proizvođača koji proizvode za vlastite potrebe, a koji se također moraju prijaviti preko Obrasca UPD. Oni koji proizvode do 20 litara stopostotnog alkohola godišnje također su trošarinski obveznici i moraju se prijaviti nadležnoj carinskoj ispostavi kako bi platili paušal na svoje kotlove za destilaciju. Za kotlove kapaciteta do 100 litara iznos paušala je 100 kuna, a za kotlove veće od sto litara paušal je 200 kuna.Treba napomenuti da mali proizvođači jakih alkoholnih pića ne mogu svoje proizvode stavljati na tržište.

Zakonodavac treba hitno pojednostavniti ovu proceduru, a do tada poljoprivrednici mogu potražiti pomoć u Ministarstvu poljoprivrede. Naime, Uprava za stručnu podršku razvoju poljoprivrede i ribarstva organizira tečajeve za registrirana poljoprivredna gospodarstva, na kojima se obrađuju teme odnosno zakonodavstvo od berbe do plasmana proizvoda na tržište, kao i označavanja proizvoda.

"Na internetskoj stranici Uprave  za stručnu podršku razvoju poljoprivrede i ribarstva poljoprivrednici mogu pronaći sve informacije, a mi im stojimo na usluzi“, zaključio je Ozren Hrsto.

Pogledajte video prilog:


Tagovi

Registracija destilatera Proizvodnja i prodaja alkohola sa OPG-a Uprava za stručnu podršku razvoju poljoprivrede i ribarstva


Autorica

Vesna Mijat

Više [+]

Zaljubljenica u prirodu, agronom po struci sa šarenim radnim iskustvom od znanstvenog rada u genetici, preko upravljanja poljoprivrednom zadrugom, pa do uvijek prisutnog poljoprivrednog novinarstva. Neispunjena želja joj je da radi direktno za hrvatskog poljoprivrednika.

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB

OPG Petrović već deset godina uspješno uzgaja šparoge u Šaptinovcima pored Našica. Njihove proizvode možete kušati u brojnim restoranima i kupiti u trgovačkim centrima. U prosjeku, godišnje uberu oko 2 tone po hektaru, ovisno o vremenskim u... Više [+]