Pretraga tekstova
Uprava tvornice John Deere u Zweibrückenu donijela je odluku kojom bi mogli biti zadovoljni i zaposlenici i tvrtka
Mnoge tvrtke koje se bave proizvodnjom poljoprivrednih strojeva suočavaju se s ozbiljnom krizom, a među njima je i John Deere, piše Farmer.
Kriza je osobito izražena u segmentu prodaje kombajna, uz izuzetno nisku potražnju na europskom tržištu. Iako je tvornica John Deere u Zweibrückenu u Njemačkoj, počela proizvoditi kombajne još 1960-ih godina, sadašnja situacija nikada nije bila ovako teška.
Ipak, umjesto masovnog ukidanja radnih mjesta, tvrtka je odlučila ponuditi zaposlenicima neobičnu opciju: dobrovoljni odlazak s posla uz određene pogodnosti.
Prema izvješću Saarländischen Rundfunks, svi radnici u tvornici imaju priliku prihvatiti ponudu da dobrovoljno napuste tvrtku na razdoblje od dvije do četiri godine.
U sklopu ove ponude, zaposlenici bi dobili otpremninu, a po isteku toga razdoblja jamči im se povratak na posao. Ovaj prijedlog je od obostrane koristi, zaposlenici mogu otići na privremeni odmor, a tvrtka izbjegava rad na pola radnog vremena i smanjuje rizik od gubitka kvalificiranih radnika.
Koliko ima registriranih kombajna u Hrvatskoj i koje brendove preferira domaći ratar?
Tvornica u Zweibrückenu koja proizvodi kombajne za marku John Deere već je dugi niz godina važan dio poljoprivredne industrije.
U 2024. su obilježili proizvodnju 150.000-tog kombajna, a 2023. godine 20.000 proizvedenih kombajna za žetvu krme. No globalna ekonomska kriza je učinila svoje i tvrtka je prisiljena učiniti sve kako bi opstala.
Kvalificirani radnici su na današnjem tržištu dragocjeni resurs, te uprava tvornice smatra da bi, u slučaju masovnog odlaska stručnjaka, mogli imati poteškoća s njihovim zamjenjivanjem kada se situacija u gospodarstvu poboljša.
Marc Möller, zamjenik predsjednika radničkog vijeća tvornice, komentirao je ponudu rekavši da je većina zaposlenika koji su prihvatili ponudu dobrovoljnog odlaska mlađe dobi, posebice bivši pripravnici koji su nedavno završili obuku.
"Ponudu su uglavnom prihvatili mlađi zaposlenici ili gotovo isključivo naši bivši pripravnici koji su nedavno završili obuku“, rekao je Möller.
Jedan od zaposlenika koji je iskoristio ovu ponudu je 25-godišnji Maurice Cornelisse, inženjer mehatronike, koji je odlučio napustiti posao na nekoliko godina kako bi se dodatno usavršavao.
"Još sam mlad. Preuzeo sam inicijativu i odlučio to učiniti. Sada se dodatno usavršavam, želim postati tehničar u Kaiserslauternu, a mogu se i vratiti u Zweibrücken“, izjavio je Maurice.
Tagovi
John Deere Zweibrücken Tvornica kombajna Otkazi Marc Möller
Autor
Više [+]
Diplomirani novinar, biciklist, hedonist (ne nužno tim redom). Dugogodišnji novinar i urednik u dnevnim tiskanim medijima, a posljednjih nekoliko godina radio je kao glavni urednik dvotjednog časopisa za poljoprivredu Agroglas.
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/
Marta Radić
prije 2 mjeseca
Nikad se više neće vratiti na posao..nada koja je obećana radnicima u biti je samo procjena..