Pretraga tekstova
POSTIGNUT DOGOVOR OKO OTKUPNIH CIJENA MANDARINKI
Unatoč ovogodišnjem rekordnom urodu mandarinka od čak 50.000 tona, dio ih, kako je obećavao metkovski gradonačelnik i saborski zastupnik Stipe Gabrić Jambo, ipak neće završiti na Markovu trgu u Zagrebu.
Proizvođači mandarinka i otkupljivači postigli su, naime, dogovor o zajamčenoj otkupnoj cijeni i količini roda 2008., priopćili su iz resornog Ministarstva poljoprivrede. Kroz mrežu otkupljivača u dolini Neretve očekuje se otkup 40.000 tona, od čega će oko 20.000 tona mandarinka završiti u izvozu.
Zajamčena otkupna cijena je 2,40 kuna za kilogram, u čemu će Vlada sudjelovati s potporom od 50 lipa za kilogram - s ukupno 20 milijuna kuna kako bi se osiguralo da se većina mandarinka plasira kroz legalne tržišne tokove, doznajemo od Krešimira Kuterovca, državnog tajnika u Ministarstvu poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja.
Oko 20 milijuna kuna, smatra on, bit će dovoljno da se vrati ono što će država izgubiti kroz prodaju “na crno”. Očekuje se, naime, da će oko 10.000 tona mandarinka završiti u “slobodnoj” prodaji. No kako je otkupna cijena mandarinke ove godine povećana sa 2,20 na 2,40 kuna za kilogram, na takav će se način ipak prodati manje mandarinka nego prijašnjih godina.
A ni Jambo, stranački partner ministra poljoprivrede Božidara Pankretića, pred Vladom, kako je najavljivao, neće istresati dva puna kamiona mandarinka ako se ne udovolji poljoprivrednicima s Neretve.
- Nisam siguran ni da ih Jambo toliko ima u Metkoviću - smije se K. Kuterovac. U Ministarstvu poljoprivrede navode kako je početak otkupa mandarinka, jedinog voća kojega imamo dovoljno za hrvatske potrebe i za izvoz, 1. listopada.
Lani je otkupljeno 28.000 tona mandarinka uz zajamčenu cijenu od 2,20 kuna po kilogramu, dok bi ovogodišnje povećanje cijena za 20 lipa trebalo pokriti troškove proizvodnje, da proizvođači ne budu na gubitku, a istodobno će cijenu mandarinka održati na razini prihvatljivoj domaćim potrošačima.
Konzum, najveće otkupljivačko poduzeće u dolini Neretve, ove će jeseni otkupiti oko 25.000 tona mandarinka, koje će plasirati u svojim maloprodajnim lancima te izvesti u EU, dok ostalih 10-ak poduzeća zajedno ne može otkupiti toliku količinu.
Stoga se Udruzi “Mandarina” u idućim godinama nadaju i nekim novim tvrtkama otkupljivača kako trud voćara ne bi bio uzaludan. Već za dvije godine u dolini Neretve očekuje se urod i od 70.000 tona toga voća.
Izvori
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Kestenijada u Svetom Ivanu Zelini na Kladeščici U nedjelju, 13. listopada 2024. održana je 26. Kestenijada u Svetom Ivanu Zelini. U subotu, 12. listopada, otvorena je obnovljena poučna ekostaza „Kroz Zelinsku goru“. Program pješačenja uklju... Više [+]
Kestenijada u Svetom Ivanu Zelini na Kladeščici
U nedjelju, 13. listopada 2024. održana je 26. Kestenijada u Svetom Ivanu Zelini. U subotu, 12. listopada, otvorena je obnovljena poučna ekostaza „Kroz Zelinsku goru“. Program pješačenja uključivao je pješačku turu kroz šumu s novim informativnim drvenim pločama, pružajući zanimljive informacije o biljnim i životinjskim vrstama. Za još bolju atmosferu i društvo pobrinuli su se Planinarsko društvo „Izvor” i Mario Valentić s edukativno-zabavnim programom koji je uključivao vježbe koje pomažu u unapređenju zdravlja, jačanju duha i tijela te povećanju vitalnosti. Šetnja kroz prirodu završila je na vrhu Kladeščice besplatnim ručkom na otvorenom.
Drugog dana, 13. listopada, Kestenijada je, osim mirisnih kestena, posjetiteljima ponudila bogat program namijenjen svim generacijama. Udruga Amanita i restoran 4M priredili su gastronomsku ponudu s gljivarskim gulašom, špek filekima, grahom, roštiljem i kolačima te izložbom gljiva i glazbom za sve prisutne. Moto klub Sv. Ivan Zelina uz kestene poslužio je i grah.
U lovačkom domu na Kladeščici, održalo se i natjecanje u kuhanju lovačkog kotlića, a članovi Lovačkog društva „Srndać“ podijelili su posjetiteljima taj gulaš. Uz natjecanje, lovci su održali i edukaciju o životinjama na kojoj se moglo saznati više o fauni ovoga kraja.
Obiteljsko-poljoprivredna gospodarstva ponudila su mlado vino, licitare, kolače od kestena i pogačice, a za ljubitelje piva točilo se craft pivo pivovare Angeluš.
Za najmlađe posjetitelje, Društvo „Naša djeca“ Sv. Ivan Zelina organiziralo je zabavne igre na otvorenom a Turistička zajednica grada Svetog Ivana Zeline osigurala je prigodne nagrade za najmlađe sudionike tih aktivnosti.
Savate klub Čigra organizirao je grupni dolazak na Kestenijadu, a ostali sudionici koji su i ove godine odlučili doći vlastitim automobilima imali su novu prometnu regulaciju koja je omogućila nesmetan protok vozila u oba smjer u dolasku i odlasku na Kladeščicu.
Organizatori ovog događanja bili su Grad Sveti Ivan Zelina i Turistička zajednica grada Svetog Ivana Zeline.
Pripremio: Tomislav Radić
Agroklub® koristi internet kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva. Korištenjem stranica prihvaćate pravila privatnosti o kojima možete više saznati ovdje