17 tisuća ugovora o zakupu zemljišta Agencija za zemljište planira podvrgnuti kontroli poljoprivrednih inspekcija.
Od 1. siječnja sljedeće godine kreće kontrola provođenja gospodarskih programa nad poljoprivrednim zemljištem u vlasništvu Republike Hrvatske, najavljuje za Agroklub ravnateljica Agencije za poljoprivredno zemljište Blaženka Mičević.
Pod povećalom će se naći zemljište u vlasništvu države koje je prodano sadašnjim vlasnicima ili dano u dugogodišnji zakup korisnicima. Informacije o neprovođenju gospodarskih programa, koji su sastavni dio svih ugovora čiji je predmet državno poljoprivredno zemljište, u početku će se prosljeđivati poljoprivrednoj inspekciji koja sukladno Zakonu o poljoprivrednom zemljištu provodi inspekcijski nadzor. Namjera je da se i taj kontrolni dio posla prebaci na Agenciju.
Državno poljoprivredno zemljište pod povećalom!
Aktualna situacija je takva da na terenu ima raznih malverzacija s poljoprivrednim državnim zemljištem koje je prodano ili dano u zakup. Zemljište se ne obrađuje, daje se u podzakup, gospodarskim programom predviđeno je podizanje trajnih nasada, a sade se povrtne kulture. To je samo dio crnog popisa stanja na terenu. Kontrola je bila slaba, funkcionirala je po principu dojave. Minus u njenom provođenju sigurno jest i nedostatan broj poljoprivrednih inspektora na terenu. Osobito je to slučaj u posljednje vrijeme kada su se inspektori djelom prebacili na kontrolu kultura prijavljenih u ARKOD-u i usporedbu podataka s robom kojom OPG-ovci prodaju na tržnici.
"Mi ćemo pročešljati sve ugovore i s našim saznanjima ići prema inspekciji. Agencija osniva podružnice koje će biti zadužene i za taj dio posla. Svaka podružnica kontrolirat će 100 do 150 tisuća hektara. Već imamo podružnicu u Osijeku, Slavonskom Brodu, Križevcima i u Pazinu. Na redu je osnivanje podružnice na jugu u Dalmaciji. Još razmišljamo hoće li biti samo jedna u Splitu ili ćemo osnovati više njih", kaže ravnateljica Mičević te dodaje:
"Naš cilj je da Agencija bude centralno tijelo koje će obavljati sav posao oko državnog poljoprivrednog zemljišta, pa tako i osigurati provođenje gospodarskih programa. Ako dajemo zemljište u zakup, da i kontroliramo njegovu upotrebu. Nije realno za očekivati da samo poljoprivredno inspekcija može pokriti 700.000 hektara na terenu, koliko bi trebalo biti u funkciji", kaže Mičević. Kontrolama na terenu prethodi trenutačna aktivnost Agencije, a to je stvaranje baze ugovora svih korisnika poljoprivrednog državnog zemljišta, bilo da se radilo o prodaji ili zakupu.
"U bazi će biti evidentirani svi ugovori potpisani od kada je stupio na snagu prvi Zakon o poljoprivrednom zemljištu 1991. godine. Neposredno uz to, povukli smo bazu svih uplata što se tiče raspolaganja od 2005. koje postoje u FINA-i. Podatke uparujemo da vidimo koliko ima dugovanja. Znat će se imenom i prezimenom tko duguje zakup, tko nikada nije plaćao, s kim ugovore treba raskinuti, koje tvrtke su otišle u stečaj ili ugašene a još uvijek imaju ugovore o zakupu. Do sada je evidentirano 17.000 ugovora. Radi se o ogromnom poslu i očekujemo da ćemo za dva tjedna biti gotovi. Osim što ćemo imati informacije o plaćanju i podlogu za kontrolu, dobit ćemo konačno podatak koliko je državnog poljoprivrednog zemljišta u funkciji", kaže Mičević.
U Agenciji su do sada imali uspjeha prilikom uvođenja reda u zamućenu vodu zvanu poljoprivredno zemljište u vlasništvu RH. Samo što su stavili pod kontrolu natječaje za isto, povećali su prihode u državni proračun za 81% u odnosu na prijašnje stanje. U prvih šest mjeseci 2014., naplata od raspolaganja državnim poljoprivrednim zemljištem u državni proračun bila je 55 milijuna kuna, a u prvih šest mjeseci 2015. naplata od raspolaganja u državni proračun iznosila je 101 milijun kuna što je za 81% više.
Foto: PIXSELL
Tagovi
Autor
pege25
prije 9 godina
Zašto sam ja na nuli ??????
pege25
prije 9 godina
Jako se veselim tim kontrolama nadam se da će nekima uzeti zemlju te je dati meni.
stršljen opaki
prije 9 godina
Dali se to odnosi i na novi agrar, žito, osatinu, agrokor itd itd ili će se opet iskaljivati na jadnicima i bjednicima dadada dobili su zemlju na 50 g koncesiju bez ikakih natječajaza siću evo odakle da krenete