Pretraga tekstova
Povjerenik EU za poljoprivredu Janusz Wojciechowski kritizira Privremeni krizni okvir EU, a ministri poljoprivrede traže jače promicanje upotrebe dušičnih gnojiva iz tekućeg stajnjaka.
Svoje nezadovoljstvo korištenjem Privremenog kriznog okvira EU podijelio je povjerenik za poljoprivredu Janusz Wojciechowski, na sastanku ministara poljoprivrede koji je ovaj tjedan održan u Luksemburgu. On smatra da od 435 milijardi eura kriznih fondova za podršku gospodarstvu kao rezultat ruske invazije na Ukrajinu, premalo novca ide industriji gnojiva i poljoprivrednicima, prenosi Agrarheute.
Europska komisija trenutno priprema popis utroška sredstava, a još u ožujku je odlučila o privremenom kriznom okviru za nacionalnu pomoć što je državama članicama dalo više slobode da zaštite svoju ekonomiju od posljedica rata u Ukrajini.
Kada je riječ o gnojivima, Brisel planira predstaviti strategiju 9. studenog, a izjave Wojciechowskog daju nadu da će Komisija zahtijevati veću podršku za njihovu proizvodnju, jer se sigurno opskrba hranom u Europi ne može bazirati na uvozu mineralnih.
"Ruska agresija u Ukrajini dovela je do smanjenja ponude što je uzrokovalo rast cijena. To utječe na sve europske poljoprivrednike i moglo bi ugroziti buduću žetvu, ne samo u Europi. Zato smo se složili da su potrebne daljnje mjere kako bi se osiguralo da gnojiva, kao i konačni poljoprivredni i prehrambeni proizvodi ostanu pristupačni", izjavio je na sastanku češki ministar poljoprivrede, Zdeněk Nekula.
U kontekstu ove teme, Belgija je Vijeću podnijela prijedlog za jače promicanje upotrebe dušičnih gnojiva iz tekućeg stajnjaka (RENURE). Istina, to je u suprotnosti sa specifikacijama EU direktive o nitratima, prema kojoj se prerađeni proizvodi i dalje klasificiraju kao gnojiva životinjskog porijekla. Inicijativu su podržale Nizozemska, Španjolska, Mađarska i Portugal.
"RENURE proizvodi su potpuna zamjena za kemijska. Mogu prehrambene sustave učiniti otpornima jer ovise o lokalno dostupnim resursima”, rekao je nizozemnski ministar Guido Landheer, čija je zemlja posebno pogođena rastućim cijenama, prenosi Euractiv.
No, Wojciechowski je objasnio da se više od 90 posto životinjskog gnojiva proizvedenog u EU već koristi u te svrhe. Upozorio je i na studiju Zajedničkog istraživačkog centra JRC Europske komisije i naglasio da je njihova upotreba povezana s relativno visokim emisijama amonijaka i da bi stoga zahtijevala stroge specifikacije. Zbog toga bi se sve moralo pažljivo ispitati kako se ne bi pogoršala kvaliteta vode i zraka.
Ministri poljoprivrede EU raspravljali su i o vezivanju ugljika u zemljištu. Poljski, češki, mađarski i slovački ministri su postavili zahtjev da poljoprivredne mjere za zaštitu klime ne bi trebalo financirati samo iz poljoprivrednog proračuna EU, već i iz drugih fondova. Podržale su ih Rumunjska, Bugarska, Slovenija i Hrvatska. Slovački ministar poljoprivrede Samuel Vlčan je rekao da su sredstva ZPP-a iscrpljena, zbog čega ih više nema dovoljno za plaćanje proizvodnje ugljika.
Wojciechowski je istaknuo da bi ciljano stvaranje ugljika u okviru ZPP-a moglo značiti vrijedan dodatni prihod za mnoge poljoprivrednike. Cilj je razviti tržište na kojem bi se trajnije skladištio u zemljištu kroz trgovinu certifikatima s CO2. Povjerenik nije naveo datum kada se može očekivati prijedlog Komisije EU na ovu temu, ali se podnesak nadležnihne očekuje prije kraja ove godine.
Tagovi
Janusz Wojciechowski Renure Stajsko gnojivo Europska komisija
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenica u ekološku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/
KOŠTICA
prije 2 godine
Potiču oni već stajnjak ali se kosi sa zelenom politikom koja kaže da treba smanjit broj stoke jer proizvodi stakleničke plinove. Čisti primjer Vam je Nizozemska. Ja neznam tko tu koga u zdrav mozak. A da bi ostvarili potporu za korištenje gnoja papirologije bespotrebne kolko ti srce želi. Sve samo u cilju da se dobivaju potpore na te mjere a da se smanje ove standardne potpre. Koliko Vas je dobilo manje potpore ove godine jer je novac otišao na koje kakve mjere?
Alfredo
prije 2 godine
uništili su stočarstvo, sada žele stajnjak na polja? Koji ? Puno "kakaju" u EU pa neka dovezu taj Renure, ko to može platiti 30 tona / hektar ako je 1 kubik sa dostavom 200 kn pa x minimalno 30 !
Marko Perković
prije 2 godine
Kolko ima stoke mozemo gnoj zaboravit
Marta Radić
prije 2 godine
Stvaranje humusa u tlu , ključan je faktor za razvoj biljke , a samim time i za poljoprivrednu proizvodnju. Postoje metode i načini kako povečati humus , stajnjakom samo jedan od metoda.
asd gfd
prije 2 godine
Haha a kao do sad su seljaci bacali stajnjak? Jao tko nam sudbinu kroji...
Stjepan Žunac
prije 2 godine
Kakav stajnjak? Pa zar krave ne uništavaju sve redom svojim ispušnim plinovima? Zar one nisu štetne? Tko će vam proizvoditi sttajnjak?