Pretraga tekstova
Tvrtka sa sjedištem u Alpenu kod Düsseldorfa najavila je dodatne mjere kako bi se nosila s "ekonomskim nesigurnostima" koje su je prisilile na oprezno planiranje proizvodnje
Njemačka tvrtka Lemken najavila je uvođenje skraćenog radnog vremena u listopadu, a što će pogoditi i proizvodni i administrativni sektor, priopćili su ovoga tjedna. Tvrtka, poznata po proizvodnji poljoprivrednih priključaka, priopćila je da će unatoč skraćenju, služba za korisnike i odjel rezervnih dijelova ostati potpuno dostupni, prenosi Rheinische Post.
"Očekujemo da će skraćeno radno vrijeme trajati do kraja godine. Međutim, ako se situacija s narudžbama oporavi brže nego što očekujemo, spremni smo fleksibilno reagirati i odmah prekinuti skraćeni rad kako bismo ponovno pokrenuli punu proizvodnju", izjavio je izvršni direktor Anthony van der Ley.
Unatoč izazovima, obiteljsko poduzeće vjeruje da će ove mjere dugoročno osigurati čvrste temelje za budući rast, iako je cijelo poslovanje pogođeno mjerama smanjenja troškova. "Moramo odgovoriti na napetu situaciju s narudžbama i pritiscima koje ona donosi", objasnio je suvlasnik Nicola Lemken, dodajući da je prva poduzeta mjera uvođenje skraćenog radnog vremena.
Tvrtka je istaknula da su uvjeti u poljoprivrednom sektoru postali sve nepovoljniji. Globalne političke krize i nestabilni okviri Zajedničke poljoprivredne politike EU-a kao i restriktivne politike kamatnih stopa stvaraju "ekonomske nesigurnosti" koje su prisilile tvrtku na oprezno planiranje proizvodnje.
Uz Lemken, kriza je ranije ove godine pogodila i Fendt, Claas, Kubotu i Krone. "Cijela industrija je trenutačno pod pritiskom, a to se odražava u značajnom padu potražnje na tržištima – ne samo u Europi, nego i globalno", naveo je Van der Ley.
U ovakvim uvjetima, proizvođači moraju biti spremni na brze prilagodbe proizvodnje, stoji u priopćenju tvrtke, koja nudi opremu za obradu tla, sijačice, sjekače, rasipače gnojiva te pametna rješenja za upravljanje podacima u poljoprivredi.
Sektor priključnih strojeva posebno je pogođen, a nakon nekoliko godina rekordnih prihoda, navode, pad na tržištu postao je očit.
Priključni strojevi igraju ključnu ulogu na regionalnim tržištima, no osjetljiviji su na ekonomske izazove u usporedbi s traktorima. "Trenutno je spremnost poljoprivrednika i pružatelja usluga za investicije vrlo niska, dok su zalihe kod trgovaca visoke, a troškovi financiranja su porasli", stoji u priopćenju.
Lemken, koji zapošljava oko 2.000 ljudi diljem svijeta, uključujući 1.200 u sjedištu u njemačkoj općini Alpen u blizini Düsseldorfa, osjeća posljedice trenutne situacije koja pogađa cijeli sektor.
Tagovi
Lemken John Deere Pad poljoprivredne proizvodnje Pad potražnje Njemačka Skraćeno radno vrijeme
Autor
Više [+]
Magistar novinarstva s iskustvom rada u domaćim i stranim medijima, ljubitelj prirode.
SVIM MASLINARKAMA I MASLINARIMA – Čestitam Svjetski dan masline! Od davnina masline su na našim otocima i zaobalju udomaćene uz ljude kao simbol mira, vjere i života. Njihovim listom hranilo se blago, drvo služilo za ogrijev, a ulje začin,... Više [+]
SVIM MASLINARKAMA I MASLINARIMA – Čestitam Svjetski dan masline!
Od davnina masline su na našim otocima i zaobalju udomaćene uz ljude kao simbol mira, vjere i života. Njihovim listom hranilo se blago, drvo služilo za ogrijev, a ulje začin, hrana, lijek i u stara vremena kao gorivo za svjetiljke. Uljanice.
Još jednom: Čestitam svima Svjetski dan masline!
Posebno ženama u maslinarstvu. Jer, prvu maslinu je i posadila žena – Božica Atena. Udarivši kopljem u stijenu učinila je da iz zemlje izraste prekrasno drvo: prva maslina. Od tada drvo masline osvjetljava noć, daje hranu, liječi bolest, nudi blagostanje i mir svima koji su je uzgajalili i uzgajaju.
U sklopu Svjetskog dana masline 26. studenoga obilježava se i 30ta obljetnica službene objave Piramide mediteranske prehrane - simbola koji je promijenio prehrambene navike milijuna ljudi. Čak i u zemljama koje ne proizvode masline, gdje je piramida odigrala ključnu ulogu u eksplozivnom rastu potrošnje maslinovog ulja. Svjetski dan maslina i 30tu obljetnicu Piramide mediteranske prehrane danas 26. studenoga slave u većini od 60-ak maslinarskih zemalja. Kad, nas, nažalost, ne. Hoće jednog dana, a možda i prije.
Zdravi i veseli bili, al neka nas maslina nadživi!
Agroklub® koristi internet kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva. Korištenjem stranica prihvaćate pravila privatnosti o kojima možete više saznati ovdje
SASA FRANIC
prije 1 mjesec
do dolaska lijevo komunistickih ludjaka Njemacka je bila pojam za napredak. a eto sto banda lijevih stetocinja moze uciniti u kratkom vremenu.
osijek 2012
prije 1 mjesec
neka se prebace proizvoditi pekarske strojeve bolje..ove poljoprivredne ako se ponovi jos jedna godina kao zadnje dvije moci ce jedino poklanjati jer nece ni belje imati da ih kupi a ne mali poljoprivrednici
Marta Radić
prije 1 mjesec
Ovo je tek početak domino efekta...Mnogi će osjetiti teško stanje u poljoprivredi.