Predstavnici triju udruga koje okupljaju mala obiteljska gospodarstva poslali su dopis Nacionalnom stožeru civilne zaštite i Ministarstvu poljoprivrede kojim traže nesmetano odvijanje proljetnih radova.
Omogućavanje nesmetanog odvijanja proljetnih radova i opstanka proizvođača hrane, zatražili su od Ministarstva poljoprivrede i Ravnateljstva civilne zaštite Ministarstva unutarnjih poslova, predstavnici triju udruga koje okupljaju mala obiteljska gospodarstva.
U dopisu kojeg potpisuju Robert Poturica, predsjednik Hrvatskog saveza udruga ekoloških proizvođača, Silvija Kolar-Fodor, predsjednica udruge Biovrt - u skladu s prirodom i Jurica Jašinski, tajnik udruge OPG-a Život, naglašavaju da postojeće propisane mjere o izolaciji i zatvaranju tržnica mnogima i dalje onemogućuju proizvodnju hrane i opskrbu kupaca osnovnim živežnim namirnicama.
"Prema Odluci o zabrani napuštanja mjesta prebivanja i stalnog boravka, zabrana kretanja dozvoljena je nositeljima i registriranim članovima obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava (OPG) ali ne i članovima obitelji i svima onima koji pomažu na gospodarstvima, a bitni su za nesmetano odvijanje poljoprivrednih radova.
Kao što znate, u Hrvatskoj 96,8% proizvođača čine uglavnom mala obiteljska gospodarstva s prosječno 5 ha površine na kojima većinu poslova obavljaju članovi OPG-a, najčešće uz pomoć svojih obitelji i prijatelja. Zemljišta su rascjepkana, često i kroz nekoliko općina odnosno županija. Velik je i broj proizvođača koji proizvode za vlastite potrebe i nemaju registriran OPG, a tu se nerijetko ubrajaju najranjivije skupine u društvu.
Zatvaranje tržnica praktički preko noći velik je udarac, posebno malim obiteljskim gospodarstvima koja gube mogućnost plasmana. Time se izravno pogoduje trgovačkim lancima na štetu malih proizvođača što najviše pogađa stariju populaciju koja se teže snalazi u online trgovini. Otvaranje specijaliziranih trgovina u sklopu tržnica nema nikakav utjecaj niti može pomoći većini obiteljskih gospodarstava koja direktno prodaju na tržnicama. Poljoprivredni radovi obavljaju se u najvećoj mjeri na otvorenom gdje je moguća primjena socijalne distance, a nerijetko zajedno rade članovi istog kućanstva", navode u dopisu.
Zbog toga mole sljedeće:
"Prema iskustvima, neki lokalni stožeri civilne zaštite su prepoznali da je uzgoj vlastite hrane vitalna potreba te izdaju propusnice za potrebe obavljanja poljoprivrednih radova građanima koji nemaju OPG, dok neki stožeri s manje razumijevanja to ljudima odbijaju. Treba nam jedinstveno pravilo za cijelu RH i definiranje uzgoja vlastite hrane kao vitalnu potrebu jednaku odlasku u dućan, inače se sve svodi na volju nekih pojedinaca.
Stožer civilne zaštite OBŽ: Propusnice i ako nemate OPG, ali imate vinograd, voćnjak
Ako se sada, tijekom travnja i svibnja ne dozvoli pojedincima odlazak na njihova imanja i ne dozvoli im se sjetva i sadnja, oduzet ćete im mogućnost da si uzgoje hranu za ovu godinu", naglašava se u dopisu.
Cjelovit dopis možete pročitati u dokumentu ispod teksta.
Dokumenti
Tagovi
Autorica
Đuro Japaric
prije 5 godina
Propusnicu za osobe koje zapošljava OPG ( dnevno ) treba pisati nositelj OPG , uz knjižicu i plaćenu markicu za dan na koji radi , pokaže se policiji !