Pretraga tekstova
Na razini Europske unije u 2020. je smanjena ukupna potrošnja energije, ali je u agrarnom i sektoru šumarstva bila veća
Europska unija je imala cilj smanjenja potrošnje energije još prije energetske krize. Pojava pandemije Covid-19 je mnogima promijenila radne navike. Ljudi su ostajali duže zatvoreni u kućama, pogođen je bio zračni promet, ali ne i ostali sektori, poput poljoprivrede i šumarstva.
Prema podacima Europskog statističkog ureda Eurostat, o ukupnoj potrošnji energije u EU, 2020. godine je potrošnja bila manja za šest posto nego 2019. godine.
Ipak, blagi porast potrošnje energije od jedan posto uočen je u poljoprivredi i šumarstvu. Treba napomenuti da na ovaj sektor inače otpada tri posto ukupno potrošene energije u 2020.
Uz izuzetak Švedske, koja je imala rast od jedan posto, sve ostale države članice su zabilježile pad potrošnje. Najveće smanjenje je imao Luksemburg (-14%), zatim slijede Španjolska (-11%) i Italija s (-9 %). Najmanje smanjenje zabilježila je Rumunjska sa stopom od jedan posto, dok Mađarska i Bugarska imaju stope smanjenja od dva posto.
Kada je riječ o poljoprivredi i šumarstvu, ova dva sektora su između 2019. i 2020. godine zabilježili oštar rast stope potrošnje. Najveći je ostvarila Malta s 10 posto, a slijede je Portugal (+8%) i Hrvatska (+6%).
Pad potrošnje u ovim sektorima zabilježen je u Belgiji (-11 %), Švedskoj (-6%) i Rumunjskoj (-5%).
Najveći udio ukupne potrošnje energije u 2020. bio je u Nizozemskoj od devet posto, a slijede Poljska i Latvija, obje s po šest posto. Podatak za Nizozemsku treba staviti u kontekst stakleničke proizvodnje koja je imala najveći utjecaj na potrošnju.
Najmanji udio u ukupnoj potrošnji imale su tri zemlje s udjelom od po jedan posto, a to su Luksemburg, Slovačka i Malta.
Tagovi
Eurostat Energija Potrošnja energije Poljoprivreda Šumarstvo
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenica u ekološku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Agroklub® koristi internet kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva. Korištenjem stranica prihvaćate pravila privatnosti o kojima možete više saznati ovdje