Pretraga tekstova
Podatke o cijenama poljoprivrednog zemljišta, ali i zakupa na razini Europske unije objavio je Eurostat. Kako stojimo u odnosu na druge članice?
Eurostat je objavio podatke o cijenama poljoprivrednog zemljišta te njihovog zakupa na razini Europske unije (EU). Kako navode, one se razlikuju u pojedinim zemljama zbog zakonodavstva, klime, ali i kvalitete tla.
"Prosječna cijena za jedan hektar obradive površine u EU 2022. godine iznosila je 10.578 eura", iznijeli su podatak. Kako pišu, od ukupno 21 zemalja najniže cijene oranica bilježi Hrvatska gdje se hektar plaćao 3.700 eura.
Daleko najviše cijene bilježi Malta i to 233.230 eura po hektaru, a kako stoji u objašnjenju Eurostata to je zbog ograničene dostupnosti obradivih površina u toj zemlji i pritiska da se ono koristi u druge namjene.
U skupini najviših cijena su i Nizozemska, Luksemburg te Irska gdje se cijena hektara kretala u rasponu od 38 tisuća do 85 tisuća eura.
U Grčkoj, Češkoj, Poljskoj i Španjolskoj ona se kretala oko europskog prosjeka. Najbliže su Hrvatskoj po prosječnoj cijeni hektara Latvija i Slovačka, gdje je hektar stajao u prosjeku 4.420 odnosno 4.790 eura.
Međutim, Eurostat nije objavio podatke za Belgiju, Njemačku, Italiju, Portugal, Austriju i Cipar.
Na razini EU prosječna cijena zakupa obradivog poljoprivrednog zemljišta i/ili pašnjaka je u spomenutoj godini iznosila 199 eura po hektaru. Eurostat navodi da su i ovdje zabilježene značajne varijacije ovisno od zemalja i regija.
Među zemljama EU-a najjeftiniji je bio u Slovačkoj, gdje je za hektar u prosjeku trebalo izdvojiti 57 eura po hektaru. Blizu je i Hrvatska s prosječnom cijenom od 74 eura po hektaru.
Prema objavljenim podacima, zakup se najviše plaćao u Nizozemskoj i to u prosjeku 843 eura po hektaru.
U susjednoj Mađarskoj i Litvi prosječna cijena bila je gotovo izjednačena s prosjekom EU-a.
Valja napomenuti da Eurostat nije imao na raspolaganju podatke o cijeni zakupa za Belgiju, Cipar, Njemačku, Italiju, Poljsku i Rumunjsku pa stoga nisu objavili te podatke.
Tagovi
Eurostat Cijene Poljoprivredno zemljište Zakup zemlje Pašnjaci Europska unija
Autorica
Neka pati koga smeta.
Maja Celing Celić
prije 2 tjedna
Meni čak nije ni smiješno. U što mi ulažemo pare! Užas! Meni čak nije ni smiješno. U što mi ulažemo pare! Užas!
Đuro Japaric
prije 1 godinu
Na koji zakup mislite ? U vlasništvu BALKANSKOG SRANJA kojeg neki zovu rh ili privatne zemlje ! Samo morate znati i o KVALITETI zemlje , primjera u NIZOZEMSKOJ i DALMATINSKI KAMENJAR na kojem se OVCE uzgajaju ! Kolika je prosječna cijena kod kupnje u vlasništvu BALKANSKOG SRANJA ? Plenković i HDZ su 2018 išli sa IZMJENOM da lokalne vlasti koje hoće raspolagati za zemljom u vlasništvu BALKANSKOG SRANJA , moraju napraviti PROGRAM , a programom mogu predvidjeti do 25 % za prodaju , sa tim da parcela ne može biti veća od 10 ha i JEDNOKRATNA ISPLATA ! Da li je netko KUPIO od 2018 zemlju od SRANJA ? Ja to od 1999 NE MOGU !
slobodan rajić
prije 1 godinu
Za Hrvatsku sve netačno..