Agroklub je na adrese deset stranaka i koalicijskih partnera uputio 15 pitanja za budućnost hrvatske poljoprivrede. Pred vama su odgovori HDZ-a.
Pred nama su Parlamentarni izbori koji će se prvi puta održati srijedom i to iduće, 17. travnja. Kako bismo našim čitateljima, proizvođačima hrane i žiteljima ruralnih prostora, predstavili programe koji se tiču budućnosti hrvatskog agrara i sela, Agroklub je na adrese deset stranaka i koalicijskih partnera uputio 15 pitanja za budućnost domaće poljoprivrede.
Pred vama su odgovori HDZ-a.
Poljoprivrednici kažu da je današnji administrativni sustav prekompleksan i nedovoljno učinkovit. Mislite li unaprijediti i pojednostavniti sustav potpora agraru, i kako? Treba li smanjiti stope sufinanciranja kod investicijskih projekata, a povećati broj potencijalnih korisnika?
Svjesni smo kako su administrativni zahtjevi u sustavu potpora u određenom dijelu zahtjevni. Dio pravila smo stoga odlučili pojednostaviti i to smo već ugradili u posljednje izmjene Pravilnika o izravnim plaćanjima za 2024. godinu, primjerice, primjena geotagiranih fotografija, na koje su poljoprivrednici imali velike zamjerke. Otvoreni smo i za druge prijedloge ove vrste i spremni smo ih primijeniti gdje je to moguće.
Treba imati na umu kako glavninu pravila o potporama ipak ne propisujemo mi, nego se ona određuju na razini Europske unije. Mi smo stoga i na toj razini djelovali prijedlozima prema Europskoj komisiji i ona je najavila izmjene temeljne uredbe o strateškim planovima i prihvaćanje pojedinih hrvatskih prijedloga, posebno u dijelu kontrola uvjetovanosti (od kojih će biti izuzeti svi poljoprivrednici ispod 10 ha) te modifikacije pojedinih GAEC standarda, odnosno okolišnih zahtjeva za poljoprivrednike (npr. plodored, minimalni pokrov zemljišta, minimalni udio površina pod neproizvodnim obilježjima).
Što se tiče stopa sufinanciranja, Strateškim smo planom predvidjeli veće stope sufinanciranja koje su prilagođene potrebama malih poljoprivrednika. U svakom slučaju, razumijemo prijedloge koji u posljednje vrijeme stižu od predstavnika pojedinih sektora, a odnose se na niže stope sufinanciranja i širi obuhvat stoga će eventualno smanjenje stopa sufinanciranja ovisiti o rezultatima cjelovitog dijaloga koji uključuje sve poljoprivrednike iz svih sektora i svih krajeva Hrvatske.
Treba li uvesti tzv. capping, odnosno ograničiti maksimalni iznos potpora koje jedan poljoprivrednik može dobiti, da se tako više novca usmjeri u razvoj malih farmera?
Odluku o mehanizmima preraspodjele potpore prema malim poljoprivrednicima donijeli smo nakon dugotrajnih konzultacija u fazi izrade Strateškog plana. Odlučili smo se za model preraspodijeljenog plaćanja u kojemu se dodatnih 20% omotnice za izravna plaćanja namjenjuje za gospodarstva do 30 ha. Po ovoj razini preraspodjele mi smo pri vrhu među državama članicama.
Nadalje, dodatne mjere nacionalne potpore ili EU potpore (npr. mjere 21. i 22.) daju prednost malim poljoprivrednicima te malim i srednjim poduzećima. Istovremeno, nismo ograničavali najveći iznos potpore jer bi to bio veliki udarac za velike proizvođače u sektoru poljoprivrede, koji su ipak glavni opskrbljivači tržišta i glavni izvoznici. Dakle, u formuliranju mjera poljoprivredne politike treba naći ravnotežu između interesa velikih i malih proizvođača, i jedni i drugi su nam potrebni u ostvarivanju strateških ciljeva u poljoprivredi. No, ukoliko će takav biti prijedlog interesnih udruženja u poljoprivredi, prije svega HPK, HGK i HOK-a, spremni smo razmotriti i mogućnost uvođenja cappinga.
Poljoprivrednici traže ustrojavanje Uzajamnog fonda iz čijih sredstava bi se namirivali tržišni poremećaji, hoćete li podržati inicijativu (iz čega ju financirati)?
U ovom mandatu kao Vlada već smo se pozitivno izrazili o ovom prijedlogu, te smo i prije samog prijedloga o tome raspravljali i nakon toga je otvorena komunikacija s predstavnicima poljoprivrednog sektora. Uzajamni fondovi se u pravilu financiraju iz doprinosa članova fonda, u ovom slučaju poljoprivrednika koji se odluče na sudjelovanje u ovom sustavu. Dio sredstava može onda doći i iz javnih izvora. Provedba bi bila definirana Strateškim planom.
Treba li Hrvatskoj modernizacija Zakona o nasljeđivanju, odnosno treba li zabraniti cjepkanje postojećih ekonomskih cjelina kada je nasljeđivanje OPG-ova u pitanju, a u cilju okrupnjavanja i veće konkurentnosti domaćeg agrara na dugi rok?
Pitanje nasljeđivanja je osjetljiva i kompleksna tema koja nadilazi okvire poljoprivredne politike te je ovo pitanje koje treba komunicirati i s drugim sektorima, ali svakako smo za to da se tema pokrene. Mi smo također pokrenuli poticanje komasacije, kojom se izravno doprinosi okrupnjavanju poljoprivrednog zemljišta. To je složeni projekt, koji u Hrvatskoj nije provođen više od 4 desetljeća te je odobren i financiran sredstvima EU-a kroz Nacionalni program oporavka i otpornosti.
Na adrese stranaka i koalicija poslali smo 15 pitanja o budućnosti hrvatske poljoprivrede
Navedenom reformom planiramo komasirati najmanje 18.000 ha poljoprivrednog zemljišta, ali i pokrenuti procese koji bi nakon završetka ovog programa bili kontinuirani, a sve u cilju racionalizacije poljoprivredne proizvodnje, i uklanjanja barijera koje donosi usitnjenost poljoprivrednih parcela koja utječe na ekonomiku proizvodnje.
Imamo tisuće hektara nekadašnjih poljoprivrednih površina danas zaraslih u šikare i šume. Treba li uvesti porez na neobrađeno zemljište? Odnosno na koji način mislite staviti iste u funkciju?
Vlada je kao jedan od prioriteta u sadašnjem mandatu imala porezno rasterećenje i tu je napravljen veliki iskorak, a kroz izborni program HDZ-a najavili smo nastavak takve politike. Dakle, nije predviđeno uvođenje poreza na neobrađeno zemljište, a poticanje povećanje poljoprivredne proizvodnje i stavljanje u funkciju neobrađenog zemljišta poticat će se subvencioniranim zajmovima i bespovratnim potporama. Time će se staviti u funkciju 50 tisuća hektara zapuštenog poljoprivrednog zemljišta, u što ćemo uložiti više od 60 milijuna eura. Kako bi se napokon otvorilo u pravom smislu tržište poljoprivrednim zemljištem potrebno je uvesti i pojačane mjere kontrole raspolaganja privatnim poljoprivrednim zemljištem na svim razinama.
Uz navedeno planiramo dodatno ojačati zakonodavne okvire i provedbene mehanizme kako bi se zapušteno poljoprivredno zemljište brže vraćalo u funkciju, posebno uzevši u obzir rješavanje problema zakorovljenih i zaraslih površina koje utječu na zdravlje i sigurnost građana.
Hoćete li i kada ukinuti plaćanje poreza na promet nekretnina kod zamjene poljoprivrednog zemljišta (po uzoru na komasaciju)?
Taj prijedlog se već razmatra i oko istog je pokrenut dijalog s resornim ministarstvom.
Raste broj nenastanjenih i ruševnih objekata u brojnim općinama, pokazuju podatci DZS. Što planirate poduzeti po tom pitanju koje koči razvoj tih sredina?
To je pitanje usko povezano s demografskom revitalizacijom, koja je u vrhu prioriteta izbornog programa HDZ-a. Provedba demografske strategije, koja je nedavno usvojena, najvažnije je pitanje oko kojeg moramo ostvariti društveni konsenzus. Dužni smo osigurati ostanak mladih u Hrvatskoj uz istodobno privlačenje naših iseljenika i njihovih potomaka koji žele život i karijeru ostvariti u Hrvatskoj, kao i osigurati kontrolirano i promišljeno useljavanje.
U sljedećem mandatu usvojit ćemo Nacionalni plan stambene politike kojim ćemo, između ostaloga, povećati ponudu stambenih jedinica. U tu svrhu aktivirat ćemo dio nekorištenih stambenih jedinica, prenamijeniti i rekonstruirati postojeće zgrade, graditi nove stambene zgrade, povećati kapacitet studentskog smještaja i smještaja za starije osobe te smanjiti broj stanova u kratkoročnom najmu.
Mislite li ponuditi stimulaciju mladim obiteljima koji dolaze živjeti na selo ili pak ostaju raditi na selu?
To je usko povezano s prethodnim pitanjem, dakle mjere stambene politike koja je prethodno opisana vrijede za cijelu Hrvatsku, pa i za ruralna područja. U mandatu ove Vlade oko 35 tisuća mladih obitelji osiguralo je svoj dom putem mjere subvencioniranih stambenih kredita, a još 2 tisuće putem programa Društveno poticajne stanogradnje.
Govoreći o mladima u poljoprivredi, tu nam je isto jako bitna generacijska obnova, a neke pozitivne trendove već bilježimo zahvaljujući mjerama poljoprivredne politike koje daju prednost mladim poljoprivrednicima (npr. veća stopa sufinanciranja za investicijske projekte mladih poljoprivrednika, prednost pri dodjeli poljoprivrednog zemljišta u državnom vlasništvu). Broj mladih poljoprivrednika se u razdoblju od 2016. godine povećan je za trećinu, na sadašnjih 24 tisuće te je udio mladih u ukupnom broju poljoprivrednika u Hrvatskoj 14,3%, što je iznad prosjeka EU-a.
Osigurali smo također i milijun eura u proračunu u sklopu nove nacionalne mjere potpore koja ima za svrhu poboljšanje uvjeta života, odnosno stanovanja mladih poljoprivrednika.
Cilj je mladim poljoprivrednicima koji žive u ruralnim područjima gradova i općina, a koje su donijele program potpore za unapređenje stanovanja mladih obitelji, omogućiti dodatnu potporu za mlade poljoprivrednike za kupnju, izgradnju ili rekonstrukciju objekta za stanovanje. Ovom potporom želi se doprinijeti odluci mladih obitelji koje se bave poljoprivredom da ostanu živjeti u ruralnom području i proizvode hranu, ali i daju usluge u tom području.
Radit ćemo više i na privlačenju mladih za školovanje u poljoprivrednim strukama. Pokrenut ćemo financiranje učeničkih zadruga i proširiti program stipendiranja studenata iz područja poljoprivrede, šumarstva i drvne tehnologije te veterinarske medicine kako bismo njime obuhvatili sve redovite studente ovih studija. U prvoj godini novog mandata pokrenut ćemo sveobuhvatan program stipendiranja studenata iz područja poljoprivrede, šumarstva i drvne tehnologije te veterinarske medicine u cijeloj Hrvatskoj i njime obuhvatiti 4.000 studenata godišnje.
Bilježimo neravnomjeran razvoj Hrvatske. Od sredina koje razvijaju elitni turizam i bilježe odlične rezultate do onih koje ekonomski i demografski potpuno propadaju. Je li današnja Lijepa naša previše centralizirana, odnosno kada i kako mislite postići ujednačeniji razvoj?
Ravnomjerni regionalni razvoj potiče se nacionalnim i EU sredstvima, fiskalnom i funkcionalnom decentralizacijom, ulaganjem u infrastrukturu i osiguranjem pristupa javnim uslugama u svim dijelovima Hrvatske.
Iako najmlađa članica Europske unije, dobrom organizacijom sustava europskih fondova u cijelosti smo iskoristili financijsku omotnicu sredstava te smo je završili u plusu većem od 14 milijarda eura. Izmjenom karte regionalnih potpora i podjelom Hrvatske na četiri NUTS2-regije stvoreni su preduvjeti za povećanje stopa sufinanciranja za sve regije.
Ova je Vlada uspostavila prvi strateški okvir za upravljanje razvojem te je usvojen najvažniji nacionalni dokument strateškog planiranja, Nacionalna razvojna strategija do 2030. Osigurali smo ujednačen razvoj svih krajeva Hrvatske realizacijom više od 5.000 infrastrukturnih projekata važnih za podizanje kvalitete života i razvoj brdsko-planinskih, potpomognutih i otočnih područja. Pokrenuli smo razvojne programe za Slavoniju, Baranju i Srijem te posebne programe za Dalmatinsku zagoru, Liku, Gorski kotar, Banovinu, Ravne kotare, Bukovicu i Neretvansku dolinu. Više od tri milijarde eura uloženo je u razvoj otoka, a omogućili smo i poseban program u kojem otočani sami odlučuju o ulaganjima u javno-društvenu, kulturno-turističku i poslovnu infrastrukturu.
Kroz programe i mjere koje se financiraju iz fondova kojima upravlja Ministarstvo poljoprivrede i dalje ćemo, kao i do sada dodatno nagrađivati aktivnosti i projekte koji se pokreću u slabije razvijenim sredinama bilo da se radi o primarnoj proizvodnji, preradi ili o diversifikaciji poljoprivredne proizvodnje.
Što mislite učiniti u cilju poboljšanja pozicije domaćeg proizvoda na tržištu?
Tome neizravno doprinosi čitav sustav potpora poljoprivredi, kojim je za hrvatske poljoprivrednike kroz Strateški plan osigurano 740 milijuna eura potpora godišnje do 2027. godine. Tome treba dodati sredstva državnog proračuna namijenjena za potpore poljoprivrednicima, a prošle godine za ove svrhe Vlada je odobrila oko 250 milijuna eura. Smanjen je PDV na poljoprivredne inpute, tako da smo smanjili troškove proizvodnje za poljoprivrednike. Također, puno radimo na prepoznatljivosti hrvatskih proizvoda kroz nacionalni i EU sustav zaštite kvalitetnih proizvoda, i tu smo među državama članicama u gornjoj trećini po broju zaštićenih oznaka. Radimo i na unaprjeđenju položaja poljoprivrednika na tržištu putem Zakona o zabrani nepoštenih trgovačkih praksi, koji je uveo stroža pravila od onih koja vrijede u drugim državama članicama.
Dakle, stvorili smo okvir u kojemu osiguravamo poljoprivrednicima stabilniji dohodak, kompenziramo ih za nastale dodatne troškove koji su rezultat poremećenih globalnih kretanja, potičemo ih na ulaganja u kvalitetu.
Naravno, svoj dio moraju odraditi i sami proizvođači na način da bolje prilagode svoju ponudu zahtjevima potrošača i kroz proizvođačke organizacije bolje promoviraju i plasiraju svoje proizvode. Važnu ulogu na kraju imaju i potrošači odabirom domaćih proizvoda, umjesto uvoznih koji su možda marketinški atraktivniji, ali su često niže kvalitete od onih proizvedenih u Hrvatskoj.
Osim kontinuiranog ulaganja u povećanje proizvodnje, inovacije i nove tehnologije, stvaranje pretpostavki za konkurentnost, i dalje ćemo inzistirati na boljem položaju i prepoznatljivosti domaće proizvodnje. Na nama je da stvaramo okvire i nudimo modele, a sigurni smo da će to poljoprivrednici sami prepoznati i prihvatiti, kao što su i do sada, no veliku ulogu u tome imaju i sami potrošači, kod kojih moramo svi zajedno podizati svijest o društvenoj važnosti potpore domaćim proizvođačima u vidu jačanje njihove pozicije na tržištu, kao i njihove uloge u očuvanju našeg sela, tradicije i kulture, odnosno identiteta.
Kako planirate zaustaviti pad proizvodnje grožđa, naime, podatci govore da ostajemo bez vinograda, da svake godine izgubimo i 1.000 hektara nasada vinove loze?
Nije točan podatak da se godišnje smanjuju površine pod vinogradima za 1.000 hektara. Naprotiv, podaci Državnog zavoda za statistiku, koji su jedini cjeloviti i službeni izvor podataka u Hrvatskoj, pokazuju da su površine pod vinogradima već niz godina stabilne na oko 21 tisuću hektara.
Varijacije u proizvodnji proizlaze iz prinosa po trsu. Oni se iz godine u godinu razlikuju najviše zbog vremenskih prilika, koje su nekada više, a nekada manje povoljne za vinogradarsku proizvodnju. Prošle godine primjerice u kontinentalnom dijelu Hrvatske nastale su velike štete na vinogradima zbog olujnog vremena i pojave bolesti.
Isto tako, prinos ovisi i o samoj proizvodnoj tehnici, npr. u Istri vinogradari ostavljaju samo čokote s najboljim grožđem i tako sami smanjuju prinos kako bi povećali kvalitetu vina. Što se tiče mjera potpore, one su osigurane kroz tzv. Vinsku omotnicu u iznosu od oko 10 milijuna eura godišnje te Strateški plan ZPP.
Što planirate učiniti po pitanju niske samodostatnosti u proizvodnji mesa?
Za stočarstvo smo osigurali dodatne potpore kroz plaćanja za osjetljive sektore i proizvodno vezane potpore. Također, Vlada je usvojila niz programa koji se financiraju iz državnog proračuna, a imaju za cilj pomoći stočarskom sektoru, osobito u svinjogojstvu koje je pogođeno nedavnom pojavom afričke svinjske kuge, ali i u drugim stočarskim sektorima.
Sve ove mjere su razvijene u konzultacijama s predstavnicima proizvođača, dakle radi se o mjerama koje su u ovom trenutku najviše potrebne našim stočarima.
Kroz proteklo razdoblje, kroz niz interventnih mjera pomoći, kako bi sanirali tržišne poremećaje nastale uslijed kriznih događanja (COVID pandemija, rat u Ukrajini), te sektorske natječaje kojima smo nastojali dodatno ojačati sektore mliječnog govedarstva, svinjogojstva i peradarstva, kao i ulaganjima u preradu (prije svega mesa i mlijeka) zastavili smo negativne trendove. To ćemo činiti i dalje, a nastojati ćemo i dodatno kreirati mjere kojima ćemo ciljano pomoći pojedinim sektorima, kao što smo nedavno donijeli Program razvoja sektora mljekarstva, kojim želimo osigurati stabilnost i preokrenuti trendove u proizvodnji kravljeg, ovčjeg i kozjeg mlijeka.
Možete li procijeniti koliko će poljoprivrednika biti u Hrvatskoj za 10 godina? Više ili manje no danas?
Trend u Hrvatskoj i u cijeloj Europskoj uniji je takav da se smanjuje broj poljoprivrednika, ali rastu površine po poljoprivrednom gospodarstvu. Dakle, ide se prema gospodarstvima srednje i veće veličine, koja se lakše nose s konkurentskim pritiscima i lakše ispunjavaju zahtjeve koji se postavljaju pred poljoprivrednike.
Kod nas je takav trend isto prisutan, pri čemu se vrijednost poljoprivredne proizvodnje povećava, dakle, smanjenje broja poljoprivrednika nije rezultiralo smanjenjem poljoprivredne proizvodnje, a to je najvažnije. Imajući na umu navedeni trend, trebamo raditi na stvaranju dodatnih gospodarskih mogućnosti u ruralnim prostorima, kojima će se zaustaviti iseljavanje stanovništva i pružiti prilika obiteljima koje ne vide svoju budućnost u poljoprivredi.
Unatoč trendu okrupnjavanja poljoprivrednih gospodarstva, prije svega radi ekonomičnosti proizvodnje i jačanju konkurentnosti, smatramo da se broj poljoprivrednika neće znatnije smanjivati, posebno uzevši u obzir činjenicu kako je, bez obzira na izazove kojima se današnji poljoprivrednici susreću, proizvodnja hrane za tržište, pa i za vlastite potrebe (kod tzv. samo opskrbnih gospodarstava) strateško pitanje.
Uzevši u obzir da je kod nas više od 60% malih poljoprivrednika, koji obrađuju svega nekoliko ha poljoprivrednog zemljišta, ili proizvode relativno mali volumen proizvoda, izvjesnije je da će poljoprivrednici prije mijenjati svoju proizvodnju, u korist dohodovnijih proizvodnji nego odstajati od proizvodnje. Našim politikama i mjerama nastojat ćemo ih što više poduprijeti kako bi im olakšali poslovanje ali osigurali stabilniji i veći dohodak.
Kako ocjenjujete rad Ministarstva poljoprivrede u proteklom razdoblju?
U proteklom smo razdoblju definirali, po prvi puta u zadnjih 20 godina, temeljne smjernice razvoja poljoprivrede kroz novu Strategiju poljoprivrede (usvojenu 2022. godine) te smo osigurali dodatno financiranje mjera za ostvarenje naših strateških ciljeva iz EU i domaćeg proračuna kroz Strateški plan do 2027. Naši su osnovni ciljevi povećanje vrijednosti poljoprivredne proizvodnje, osobito u sektorima gdje je Hrvatska danas još uvijek deficitarna, kao što je stočarska proizvodnja ili proizvodnja voća i povrća. Za ostvarenje ovih ciljeva imali smo objavljen veliki broj natječaja i nikada ranije nisu u poljoprivredu uložena tolika sredstva kao što su bila za vrijeme mandata ove Vlade.
Pri tome moramo imati na umu da je Ministarstvo poljoprivrede djelovalo u iznimno teškim uvjetima, koji su se osobito jako odrazili na sektor poljoprivrede. Prvo je to bila pandemija korone, koja je bila na samom početku mandata Vlade. Zatim je zabilježeno višestruko povećanje troškova energije, a onda i rat u Ukrajini, koji je potpuno poremetio tijekove međunarodne trgovine poljoprivrednim proizvodima. Činjenica da smo i u takvim uvjetima uspjeli zadržati i povećati razinu poljoprivredne proizvodnje govori da smo odradili dobar posao.
Kroz nekoliko vrlo nezahvalnih, iznad svega neizvjesnih i nepredvidljivih godina, kako u pogledu vanjskih globalnih utjecaja koji su poremetili tržišne tokove, pa tako i lokalnih nastalih uglavnom kriznim situacijama i vremenskim nepogodama uslijed klimatskih promjena, koji su direktno utjecali na uvjete proizvodnje, nastojali smo odgovoriti adekvatnim, konkretnim, ciljanim intervencijama i mjerama pomoći, prilagodbom postojećih programskih okvira, te usudim se reći i izdašnim financijskim sredstvima.
Paralelno s time u razdoblju obilježenom krizama, sukladno planiranom, bez odgoda i kašnjenja donijeli smo Strategiju poljoprivrede do 2030 godine, Strateški plan zajedničke poljoprivredne politike do 2027 godine, Program za pomorstvo i ribarstvo do 2027. godine, te pripremili sustave za provedbu istih. Time smo stvorili sve preduvjete za kontinuiranu potporu očuvanju dohotka, mogućnosti daljnjeg razvoja i jačanja svih grana naše poljoprivrede, ribarstva i akvakulture, te očuvanja našeg sela. Sve to ne bi bilo moguće, bez stabilnog gospodarskog, financijskog i političkog ozračja u našem društvu, ali i stručnih i kompetentnih ljudi, timova koji rade u Ministarstvu i pratećim agencijama.
Napomena: Iz HDZ-a nisu odgovorili na pitanje Tko je vaš kandidat za funkciju ministra(cu) poljoprivrede, a tko su ključni stručnjaci, budući državni tajnici, ravnatelji, savjetnici? Na naš ponovljeni upit je li ono izostavljeno slučajno ili namjerno, nismo dobili odgovor.
Tagovi
Autorica
Đuro Japaric
prije 11 mjeseci
Makeba i ostali , izbori bez izbora , nakon istupa Milanovića , bili su usmjereni da što više raje zaokruži listu raspalog SDP , a to je motiviralo kontra stranu da ih što više zaokruži listu HDZ ! ŠKORINO rasulo zvan Domovinski pokret imali su novaca . Sa Kovačem sam bio u Sl. Brodu , sa Robertom Hadžićem sam se čuo , a Pokrovac i Tešija koliko znam nisu bili na listama ! PROMJENA u poljoprivredi ne vidim , a IZUMIRANJE sela i GRADOVA nastaviti će se se bez AGRARNE reforme i INDUSTRIJSKOG razvoja ! Odgovorio sam Damiru , da Hrvatska nije zemlja HRVATSKOG naroda , prolazni smo na ovim prostorima ! Pa ove godine imamo IZNIMNO malo rođenih u Hrvatskoj , ali zato HRVATICE rađaju u INOZEMSTVU !
Makeba
prije 11 mjeseci
Eto ja bi zamolio novinara da analizira rezultate izbora za vođe u pokušaju promjena na selu , kao što su spomenuti Kovač, Pokrovac, Tešija.... koji su spomenuti u agroklubu , kao i Agrarna stranka. Pa da vidimo koliko su preferencijalnih glasova dobili kao i lista na kojoj smo bili.. Nakon toga možemo analizirati koliko su uopće seljaci zainteresirani da nešto mijenjaju. Takvi kakvi su pa nisu blesavi da idu za nekoga na cestu ,za nekoga ko doma kmeći m a ni opciju HPk ne koristi.
Đuro Japaric
prije 11 mjeseci
Damire , ne sekiraj se , nije Hrvatska bila zemlja HRVATSKOG naroda , prolazni smo na današnjim prostorima ! A sela su osuđena na IZUMIRANJE bez AGRARNE reforme i INDUSTRIJSKOG razvoja . Sela su u Slavoniji počela izumirati 1945 i taj je proces otišao najdalje u današnjim općinama Levanjska Varoš i Čaglin ! U Srpsko - Hrvatskom ratu isto je puno sela uništeno ! A , dodatni poticaj dali su HDZ samostalno pa SDP i HDZ u koalicijama od 2001 !
Damir Senjan
prije 11 mjeseci
Đuro Japaric Ti ovo bolje znaš od svih nas ali oni od 1990 stvaraju i imaju svake godine sve bolja rešenja kako uništiti selo. Svih ovih godina nitko nije ništa napravio pa neče ni za 500 god. sve dok ne ostane velika pustoš od sela.
Đuro Japaric
prije 11 mjeseci
Sa dirigiranim mjestom na listi , gospođa Vučković stekla je mogućnost da bude zastupnica !O poljoprivredi ona nema pojma ! Zakon o komasaciji imamo još iz BROZOVE Jugoslavije , ali i VIŠE zakona koji OMOGUĆAVAJU povećanje broja vlasnika zemlje i USITNJAVANJE ! *O Zakonu o nasljeđivanju , javno sam rekao još 95 ! Gospođa Vučković preložila je izmjene preko 60 članaka Zakona o poljoprivrednom zemljištu na temelju kojeg lokalne vlasti NE MORAJU raspolagati sa državnom zemljom , NE moraju ni utvrditi da li imaju državnu zemlju !Preći na dohodovnije kulture bez navodnjavanja nije moguće ! U svakom slučaju pod vodstvom HDZ ili SDP nema bitnih promjena ! Krećem u košnju trave , hladno , bagrem u punom cvatu i pčele na intervale kada malo zatopli izlete po vodu , a neke i na cvijet ! SREĆOM AGROKLUB putem plakata propagira zaštitu poljoprivrednika , NARAVNO štiti ćemo one u INOZEMSTVU - UVOZOM !
Đuro Japaric
prije 11 mjeseci
Makeba i ostali , prelijep dan u Brdskoj Slavoniji sve puno mirisa jasena , bagrema i ostalih biljaka , ali i ISPUCALA zemlja od suše ! * PUNO je ljudi došlo i na Sovsko jezero , čije je spašavanje počelo 1988 sa ručnim iskopom kanala za VODOVOD a da nismo imali ni tada jedan dinar za cijevi ! * Pa KADA sam napisao da ŽELIM biti PRIVREMENI ministar poljoprivrede 90 dana , valjda znam ŠTO MOŽEMO NAPRAVITI SA HRVATSKOM AGRARNOM REFORMOM !
Makeba
prije 11 mjeseci
I tebi Đuro ugodan dan i nemoj se živcirati.
Đuro Japaric
prije 11 mjeseci
LIJEP je dan , krećem u EPICENTAR Slavonske uništenosti ! KOLIKO će PRAZNIH kuća biti za 10 godina i manje poljoprivrednika ? JAKO PUNO ! Ugodan dan svima !
Đuro Japaric
prije 11 mjeseci
Ministrice , koliko lokalnih vlasti nema državnu zemlju ? Pa znate gospodine Japarić , da Zakon nema kazne za lokalne vlasti , pa mi nisu taj podatak dostavili , stoga Vam na građansko pitanje ne mogu odgovoriti ! * Ma ZAUZETI ću se da UVEZEMO 556 VRIJEDNIH Japanaca da rade posao načelnika i gradonačelnika !
Đuro Japaric
prije 11 mjeseci
Piše Vučković i o demografskoj strategiji pisanoj po NARUDŽBI Vlade , a prihvaćene od VEĆINE kriminalaca zvanih zastupnici ? Samo nisu me uvjerili KAKO VRATITI ŽIVOT DIJELA LJUDI U 195 IZUMRLIH SELA ? *Kao PRIVREMENI ministar poljoprivrede , ponudi ću model Moamer El Gadafija kojega sam vidio u LIBIJI dok je on bio živ ! KOŠTATI će to , ali košta i 12 polovnjaka iz Francuske !
Damir Senjan
prije 11 mjeseci
Marta Radić Mnogo toga oni nisu isplatili niti do onoga minumuma što imaju u tablicama, jedino je naš problem kako oni misle da neznamo čitati i računati. Kod njih je bitno da dobiju plaču i da nas farbaju kako im odgovara.
Damir Senjan
prije 11 mjeseci
mali poljoprivrednik Nemoj se zezat oko datuma za poticaje jer mnogima ovisi sadnja iz tih poticaja a ono što sam i pročitao, prioritet im je trenutno zahtjevi za poticaje pa po tome možda si i u pravu da naše potpore za 2023 god. potroše na izbornu šutnju po kafičima ili restoranima.
Đuro Japaric
prije 11 mjeseci
Marta i mali poljoprivredniče , djeci se obećava , pa i djeca onda shvate da im se LAŽE ! Zaokružite HDZ , ja nisam nikada , jer su GROBARI HRVATSKE !
Đuro Japaric
prije 11 mjeseci
Gardunko , poznanici mi dali kapu sa amblemom HDZ , ja ju stavio i onda me napala dva očeva psa , skinuo sam ju i onda je nastao mir !Raspadom SKH , većina komunista zamijenila je knjižice SKH u HDZ ili SDP i od INDUSTRIJSKI relativno razvijene SRH i racionalno ustrojene , sada je RH ispod siromašnih država AFRIKE ! U poljoprivredi smo u SELJAČKOM sektoru uglavnom za muzej , pogotovo SLAVONIJA u kojoj su najgore prošli starosjedioci Hrvati koji nisu od 1536 prešli na islam i doseljeni Vlasi i Srbi od 1536 ! Tko to želi shvatiti neka se proveze od Đakovo - Levanjska Varoš , Ruševo i sela oko Čaglina ! A ova kvazi ministrica NEMA veze o poljoprivredi , pa bila je pomoćnica Tolušića i sudjelovala je u OBRANI IZMENE Zakona za državnu zemlju , pa je onda kao ministrica mijenjala preko 60 članaka ! * Inače puno puta sam prešao PJEŠICE od Sl. Broda do Đakova održavajući 2 dalekovoda koji prolaze sjeverno od Garčina ! Jeo sam voće i grožđe u voćnjaku UNIŠTENOG Jasinja u Općini Bukovlje , gdje je stolovao Jakovina kao načelnik ! SADA JE NA BRDU Igrač ŠIKARA ! Kako ministrica ispod pameti GUSKE misli da idemo na DOHODOVNIJE kulture kada nemamo vodu ? Neka Plenković i ona naprave spot na brani > akumulacije > Londža koja može imati preko 20 milijuna kubika vode , ili na ULUPANIM novcima prošle godine za branu na potoku Glogovica ! **Veću su štetu SLAVONIJI napravili HDZ i SDP nego ČETNICI 91 , to zna i dio VATRENIH članova HDZ koji su NAPUSTILI Hrvatsku ! **Javno sam kao ne partijski kandidat 95 , iznio PROGNOZU o ISELJAVANJU iz Slavonije ! Samo ljudi su bili ZATUPLJENI i u EKSTAZI poslije OLUJE , pa nisu shvatili što Tuđman i ekipa rade ! **Neka vječno vlada HDZ , PRIJE ĆE HRVATSKA IZUMRIJETI !
Marta Radić
prije 11 mjeseci
Pa oni od ppticaja gotovo nisu platili ni jednu eko shemu..samo raznolikost , nisu platili ekološku , nisu platili neka vezana plačanja...tako da brdo toga nije plačeno...ošle pare za promiđbu...koga briga za poljoprivredu , a svi obečaju brda i doline.
Makeba
prije 11 mjeseci
Gardunko ,zato ja poludim kad počnu spominjati stočarstvo. Čudo je da itko više drži stoku.
mali poljoprivrednik
prije 11 mjeseci
Najavili su isplatu poticaja za 15.04. pa su sada pomakli na 01. svibanj i to mi ne miriše ns dobro.Nešto tu gadno smrdi i bojim se da će mo debelo izvisiti.Da je sve u redu ne bi oni propustili priliku sa isplatom prije izbora.
Đuro Japaric
prije 11 mjeseci
Gardunko , zašto zločinačka organizacija HDZ ? Pa od 2001 zamijenio ih je SDP i > čuvena > HSS osnovana od Radića , imala je ministra poljoprivrede Božidara Pankretića koji je onda i u Vladi HDZ bio ministar poljoprivrede do Čobankovića ! Štitili su ga i likovi iz HSS - seljačkog saveza ; Kolar , Grivičić , Kuterovac ! NASUPROT toga dio nas smo tražili da reagira Predsjednik Mesić , a što on nije učinio iako mu USTAV OMOGUĆAVA ! Pa ZLOČINAČKA organizacija od 91 su ; svi zastupnici , svi ministri i predsjednici Vlada i predsjednici RH od Tuđmana pa do ovog LAKRDIJAŠA zvanog Zoran Milanović ! I PROTIV njih se MOŽE ići samo MASOVNIM prosvjedom , a za to RAJA nije ili sakupljanjem ŠEKSOVIH 10 % POTPISA birača , kojim se NE HRVATSKI sabor MOŽE natjerati da o BITNIM zakonima i USTAVU raspiše REFERENDUM ! Pa upravo ja pojašnjavam da se IDE NA REFERENDUM o BITNIM , POVJESNIM ZAKONIMA ZA POLJOPRIVREDU , A I RURALNI PROSTOR !
Makeba
prije 11 mjeseci
Marija 125 vi ste dobri kod mene jedan mljekar veći na Opčini
Matija125
prije 11 mjeseci
Gardunko potpuni si u pravu. Dolazim sa sela u kojem je ostalo sedam mljekara koji predaju mlijeko i još njih petero koji sitno prerađuju. U selu ostalo nekoliko jačih stočara i ratara, a i kod njih je neizvjesno. Preostalo su zaposleni, penzioneri ili oni kojima malo treba do penzije. Većina penzionera dalo je zemlju u najam bez ugovora tako da ispada da ne rade zemlju, dobivaju najamninu od po 100€/jutro te ubiru poticaj (nafta i sve subvencije). Narod je naučen da samo dobiva gotove novce. Nedavno sam pisao u jednoj Fb grupi o tome i većinom sam dobio negativne komentare (po njihovim slikama vidio sam da spadaju u onu grupu kojoj samo pare trebaju). Jedini pozitivan komentar bio je od jednog stočara. Isto tako, smeta mi što država objavljuje prosječne cijene poljoprivrednog zemljišta (koliko se sjećam zadnja je bila malo iznad 3000 € po hektaru) dok je u isto vrijeme cijena na lokalnoj razini i iznad 10000 € po JUTRU!
Đuro Japaric
prije 11 mjeseci
Od doseljavanja Hrvata na brdoviti Balkan u stoljeću sedmom , sve je poznato ! VELIKO usitnjavanje u Slavoniji i Baranji imamo nakon 1918 i SRPSKO - hrvatske AGRARNE reforme ! Nacionalizacija zemlje koja je od okupacije Slavonije i Baranje od strane Carske Austrije , početkom 18 stoljća , bila u vlasništvu VELEPOSJEDNIKA ! I onda su Hrvati NAGRADILI Solunske borce među kojima su većinom bili Srbi iz Hrvatske i Srbije sa po 8 jutara zemlje , a bez zemljaše sa 5 ! USITNJAVANJE se u Slavoniji vrši i POVEĆANJEM stanovnika , da NE objašnjavam sve ! HRVATI imaju 2 izbora ; 1 . da ostane postojeće stanje , 2 . HRVATSKA AGRARNA REFORMA , KOJU JA PREDLAŽEM i ODLUKA PUTEM REFERENDUMA ! Divota danas u EPICENTRU SLAVONSKE UNIŠTENOSTI , šumske vrste u cvatu , jasen , bagrem , ZEMLJA ISPUCALA !
Makeba
prije 11 mjeseci
Toliko su nas farbali .ali lani nakon pada cijena za 50 posto , mi smo se umili ledenom vodom izbečili smo oči i gledamo te idiote i pitamo se na čemu su oni? Sad samo čekam da počnemo urlati.
Damir Senjan
prije 11 mjeseci
Da mi je samo znati tko ovoj piše na blesimetar ovakve gluposti što izjavljuje. Fondovi, koji fondovi u fondove se upumpavaju dionice velikih kompanija a ne ovo što ona melje. Ovaj dio oko stočarsva napravili su veliki posao, toliko su taj sektor podupirali da od jada ljudi sve raprodali. Prošao sam ovih dana jedan krug od 70 km stoke nigdje nema po selima. Bio sam u jednom selu koje je još prije 2 god. imalo 3000 krava sada nema ni jednu. Da sam obavljao agencijske kontrole na tim terenima trebalo bi mi bar 3 mjeseca da napravim kontrole. Dok sve sagledam lažu nas i mažu sa svih strana kako znaju i umiju ali u svoju korist, da bi njima bilo bolje a ne nama.
Makeba
prije 11 mjeseci
Političari ne mogu stvoriti dobru atmosferu ,a u očima proizvođača seljaka ispadaju cirkusanti ,pa imate dojam da živite u ludari. Osim kod onih koji su u poliop. da maznu lovu i natragom nestanu.
Makeba
prije 11 mjeseci
Mi smo moderni kmetovi koji smo htjeli biti svoji gazde ,imati svoj mir I živjeti sa prirodom .
Marta Radić
prije 11 mjeseci
Umreženost politike i biznisa , trgovac je poznata. Političari stvaraju neralno dobru atmosferu oko poljoprivrede..givore kako treba proizvoditi više , pa nabrajaju...nedostatni smo u tome i tome i dr. Sve to ljudi slušaju pa misle , idemo proizvoditi više...ulože vise gnojiva , pesticida , goriva i dr.. U cijeloj priči u biti trgovci trljaju ruke i otkupljivači. I na kraju mi proizvedemo više..tada se političari hvale kako nam je porasla proizvodnja i vrijednost poljoprivredni proizvoda..Te sve je super..brojke govore. A sada gdje je tu poljoprivrednik...nasjeo na priču..uložio navca i truda , a rezultat , grbava lrđa i prazan račun.. Zato pustite političke priče i trgovačke makinacije. Poljoprivreda je iznimno rizičan biznis
Đuro Japaric
prije 11 mjeseci
Makeba , Hitler je imao Gebelsa , ministra propagande i narodnog prosvjećivanja ! Nesposobna ministrica dobije prostor u medijima , kaže što hoće jer nasuprot sebe nema nikoga iz SDP > oporbe > i civilnog sektora zvanog HPK ! Idem u EPICENTAR Slavonske uništenosti , bacati gnojivo za božićna drvca i neke voćne kulture , kaže da će možda kiša ? VODA otječe u Crno i Jadransko more jer NEMAMO AKUMULACIJE , a ministrica PROPAGANDE , govori o dohodovnijim kulturama !Dragi BOŽE , molim TE prosvijetli vlasnike i članove OPG , da NE ZAOKRUŽE liste SDP i HDZ , pa od 91 NE RADE u interesu OPG , ali ni poljoprivrednih poduzeća !
Makeba
prije 11 mjeseci
Pa rekla je prije mjesec dva, da je stanje u poljoprivredi odlično. I onda mi kaže gospođa u polj.apoteci da proda vrećicu dvije sjemena kukuruze na dan..
SASA FRANIC
prije 11 mjeseci
ova gamad nemaa stida.
Đuro Japaric
prije 11 mjeseci
Gardunko , kao PRIVREMENI ministar poljoprivrede do 90 dana , nudim jednostavan prijedlog , da se u tom roku NAPIŠU nacrti zakona za HRVATSKU AGRARNU REFORMU - STRATEGIJU RAZVOJA POLJOPRIVREDE i da se o TAKO BITNIM ZAKONIMA RASPIŠE REFERENDUM ! *** Sve je poznato od doseljavanja Hrvata na Balkan , a meni da su 2 partije , HDZ i SDP bile PRIMORANE izmijeniti Članak 87 svojeg REŽIMSKOG Ustava , u smislu da bi OBVEZUJUĆI Referendum o odlučivanju o ulasku u EU , mogao biti USTAVNO valjan u smislu ODLUČIVANJA izašlih birača ; > Na referendumu se odlučuje većinom birača koji su pristupili referendumu ! Slijedom toga postavljaju se pitanja ; 1. Da li ste za Zakon o poljoprivrednom zemljištu , kojega predlažu ; Vlada RH i svi Klubovi zastupnika Hrvatskog sabora ? Za ------Protiv , 2. Da liste za Zakon o nasljeđivanju ? 3 . Da li ste za Zakon o vodama , itd ! Sabor je kroz povijest dokazao svoj SLUGANSKI status a u RH , su nam NAMETNULI dio zakona donesenih u Beogradu koji nemaju veze o ekonomiji ! U Zagrebu su 1991 napisali PRVI Zakon o poljoprivrednom zemljištu , kojega > usavršavaju > na način da NESPOSBNO Ministarstvo piše izmjene , a onda glasačka većina u NE hrvatskom saboru na pitanje presjedavajućeg NE hrvatskog sabora ; Tko je za izmjene Zakona o poljoprivrednom zemljištu , kojega predlaže Vlada RH , njih minimalno 76 dignu ruke ! * Vezano za ministre , PROBLEM su i Tarnajevi pisci 1994 ; 1. Tehnička izvješća pripremljena od strane NACIONALNIH konzultanata - nabraja ih se 19 , pa 2. Tehnička izvješća pripremljena od strane međunarodnih konzultanata , nabraja ih se 10 ! * U tim tekstovima iznijeli su da je prosječna veličina OPG bila 2, 8 ha , te da se sa PRIVATIZACIJOM državne zemlje daje mogućnost za povećanje ! ** NAKON što sam to pročitao i vidio raspravu u Saboru o tom , Tuđmanu sam napisao da tu nema ni S od strategije ni V od vizije , TE PRELOŽIO MOJ MODEL , a on je jednostavan , 1. da se dio državne zemlje ustupi poljoprivrednim poduzećima sa drugačijom privatizacijom , 2 . da se ide na prodaju sa ostalom zemljom OPG sa rokom isplate na 20 godina i REZ sa ZAKONIMA ZA PRIVATNU ZEMLJU , te NACIONALNI PROGRAM USPOSTAVE OPG na bazi PRIVATNE i državne zemlje , jer smo mi iz Brozove Jugoslavije u BITI IZAŠLI BEZ OPG u odnosu na države Zapadne EUROPE ! Nisu slušali Predsjednici , kod Mesića sam bio , nisu slušali zastupnici , nisu slušali ministri ! I rezultate SVI u Hrvatskoj vidite ! **U Hrvatskoj je NEMINOVNO daljnje IZUMIRANJE SELA i GRADOVA , bez industrijskog razvoja i AGRARNE reforme ! NE možeš mlade zadržati na selu bez razumnog PRIHODA i sa PONIŽAVANJIMA ! Pa ako se NIŠTA NE PROMIJENI , NEKA MASOVNO NAPUSTE OVU KVAZI DRŽAVICU , to im OČINSKI SAVJETUJEM ! Pa i sin mi je prošle godine otišao u Njemačku ! Od 91 OSTARILI smo , a nismo riješili ni pitanje državne zemlje ! MUKA mi je od pisanja , oduze mi to puno vremena ! HVALA AGROKLUBU na pitanjima !
Đuro Japaric
prije 11 mjeseci
IZUMIRANJE SELA SLAVONIJE , započelo je 1945 i najdalje je otišlo u sadašnjim općinama Čaglin i Levanjska Varoš ! U Općini Čaglin namjerno je uništena velika pilana 1945 , sela su ostala sa malim gospodarstvima od kojih neki sa malo zemlje nisu mogli držati ni konje za obradu zemlje !UNIŠTENEJM industrije u RATU i LOPOVSKOJ privatizaciji u Slavoniji imamo EGZODUS zvan ISELJAVANJE ! Plenkovićevi > projekti > su uglavnom INFRASTRUKTURA koju neće imati ni tko održavati ! Promašenom privatizacijom poljoprivrednih poduzeća , UNIŠTENO je JASINJE u Sl. Brodu , a u nekim drugim raditi će strani radnici ! SVAKIM danom POVEĆAVA se broj praznih kuća u selima i gradovima i tu smo GUBITNICI sa padom cijena nekretnina ! O kojem to projektima govori nesposobna ministrica za Slavoniju i Baranju ? O muzeju bećarca u Pleternici ? Pa većina je SLAVONIJE za MUZEJ ! Akumulacija Londža , započeta još u Brozovoj Jugoslaviji , nema ni kapi vode ! Retencija na potoku Glogovica , ULUPAN novac prošle godine , a SUŠA U ČETVRTOM MJESECU ! Žitarice niskog rasta , a vjerovatno i sitnog zrna !NIKADA U GOROJ DRŽAVI NIJE BILA Slavonija od Hrvatske i ove EU !
Đuro Japaric
prije 11 mjeseci
Nesposobna ministrica bila je i pomoćnica nesposobnom Tolušiću , nema veze o poljoprivredi ! ZAKON o komasaciji imali smo i u BROZOVOJ Jugoslaviji ! Ali iz BROZOVE Jugoslavije IMAMO i NIZ zakona koji OMOGUĆAVAJU USITNJAVANJE I POVEĆANJE BROJA VLASNIKA ZEMLJE ! Pa se PRVO MORA zaustaviti USITNJAVANJE i povećanje broja vlasnika i onda na VIŠE načina ići u OKRUPNJAVANJE PARCELA ! > Demografska > strategija je PAMFLET koji je bio u E- savjetovanju u kojem sam NAPISAO da BEZ INDUSTRIJSKOG razvoja i HRVATSKE AGRARNE REFORME , od toga nema ništa ! Pa kako VRATITI dio ljudi u 195 IZUMRLIH SELA , preko 80 sa jednim stanovnikom 2021 ? To se MOŽE samo AGRARNOM REFORMOM ! *Pitanje nasljeđivanja NIJE OSJETLJIVA TEMA , JA SAM TO NAČEO 1995 , ali nisam kriv što su hrvatski političari POSRBLJENI 1918 , stupanjem u SAVEZ sa Srbijom , pa od tada NISU NIŠTA RJEŠAVALI U KORIST OPG ! *> PROTOTIP > Zakona o poljoprivrednom zemljištu > proizveden > je u Zagrebu 1991 , a NESPOSBNA ministrica > usavršavajući > Zakon , piše da joj lokalne vlasti moraju dostaviti podatak ako nemaju državnu zemlju ! AKO to NE dostave , nikome ništa i NESPOSOBNA ministrica 2024 NE ZNA NI KOLIKO LOKALNIH VLASTI IMA DRŽAVNU ZEMLJU ! * I takva će putem INŽINJERINGA , steći pravo da bude zastupnica , pa ako HDZ bude formirao Vladu može ju opet Plenković predložiti za ministricu ! MOŽE , ALI DA JA PRIJE BUDEM PRIVREMENI MINISTAR kako bi se NAPISALI POVIJESNI ZAKONI !
Đuro Japaric
prije 11 mjeseci
Linus , moj će OPG biti vjerovatno zatvoren kada umrem , sada ODRŽAVAM dio svoje zemlje i desetak drugih koje sam uzeo u zakup da SMANJIM ruglo zvano ŠIKARE ! U idućih 10 godina VEĆINA nas starih nositelja OPG , postajemo RADNO NESPOSOBNI i MNOGI ĆEMO UMRIJETI ! A nama koji smo OSTARILI ONEMOGUĆENO je da od 2001 riješimo bar državnu zemlju , a za PRIVATNU nisu potakli kupnju , zakup i sređivanje CIRKUSA kojeg imao radi DVOSTRUKE evidencije zemlje i PROMAŠENOG Zakona o nasljeđivanju !PLENKOVIĆ lupa novce u INFRASTRUKTURU ,a NE u izgradnju velikih i malih akumulacija ! Pa kako da se pređe na DOHODOVNIJE kulture o kojim lupeta NESPOSOBNA ministrica ? Imao sam PLANTAŽU jagoda 5 godina sa VODOVODOM na njivi , PA ZNAM da sa IZGRADNOM AKUMULACIJA možemo riješiti VODU za više desetaka tisuća hektara !
Linus
prije 11 mjeseci
Toliko mi je dobro da zatvaram opg, prodajem stoku i idem na bauštelu.
Đuro Japaric
prije 11 mjeseci
ZAŠTO izumiru sela ? Izumiru prvenstveno iz EKONOMSKIH razloga jer je na području HRVATSKE , sa prihodom od poljoprivrede ZASNOVAN prevelik broj obitelji na BAZI Hrvata , doseljenika iz Srbije , Bosne i inozemstva u organizaciji Carske Austrije početkom 18 stoljeća ! VELIKO USITNJAVANJE u Slavoniji ( nizinski dio ) te u Baranji imamo nakon 1918 i PROMAŠENE Srpsko - hrvatske AGRARNE REFORME ! USITNJAVANJE se nastavilo i nakon 1945 sa PROMAŠENIM zemljišnim maksimumom od 10 ha koji je kasno ukinut 1991 i PROMAŠENIM Zakonima za PRIVATNU ZEMLJU , a IZUMIRANJE SELA U SLAVONIJI POČELO JE 1945 ! Ne zna NESPOSOBA ministrica povijest , ne razumije sadašnjost pa nije sposobna predložiti ništa ni za budućnost ! Očito je završila školu DEMAGOGIJE u klasi IVICE RAŠANA u Kumrovcu ! Ja sam ŠKOLU u poljoprivredi počeo UČITI u ŠESTOJ godini u vrijeme petrolejki , konjskih i volovskih zaprega , pa onda sam PUNO vidio po državama EUROPE te na sjeveru AFRIKE u LIBIJI i model ubijenog MOAMER EL GADAFIJA ! Pa posebni članci ZA IZUMRLA I IZUMIRUĆA SELA i MODEL GADAFIJA !
Đuro Japaric
prije 11 mjeseci
HDZ za sve izazove ! Pa bacio sam Vam najveći IZAZOV ! D se čita demokratska , pa postanite DEMOKRATSKA i pustite sa SVIMA da se o POVIJESNIM zakonima ODLUČI putem REFERENDUMA !
Đuro Japaric
prije 11 mjeseci
Gazdi nesposobne ministrice Vučković , Andreju Plenkoviću ,poslao sam službeni prijedlog da budem privremeni ministar poljoprivrede do 90 dana sa CILJEM da se napišu NACRTI zakona za HRVATSKU AGRARNU REFORMU - STRATEGIJU RAZVOJA POLJOPRIVREDE , te da se o TAKO BITNIM ZAKONIMA RASPIŠE REFERENDUM ! 1. Hdz 91 ukida zemljišni maksimum za seljake od 10 ha , ali ne donosi maksimum od primjera 70 ha , pa sada TREND FORMIRANJE VELEPOSJEDNIKA ! 2. HDZ 91 donosi Zakon o poljoprivrednom zemljištu kojim počinje podržavljenje , 2024 NESPOSOBNA ministrica Vučković i gazda joj Plenković , a i državljani RH NE ZNAMO ni koliko lokalnih vlasti od megalomanskih 556 ima podržavljenu zemlju ? HDZ nakon Račana dopušta NE OBVEZUJUĆE RASPOLAGANJE sa podržavljenom zemljom ! 3. HDZ 1994 u organizaciji Ministarstva poljoprivrede , 1994 godine NARUČUJE ; Popis domaćih i stranih autora koji su sudjelovali u izradi PROJESKTA TCB / CRO / 2351 > Pregled stanja i strategija razvoja poljoprivrede RH > , na preko 80 stranica ! Tu je OPISANO stanje da je prosječna veličina OPG 1994 bila u 2, 8 ha u 5 parcela itd ! NI V od vizije , ni S od STRATEGIJE ! Nasuprot toga Tuđmanu sam 95 napisao KONKRETNE poteze , a to je proslijeđeno i ministru Gažiju , koji je 95 rekao da će se ići na PRODAJU državne zemlje sa rokom OTPLATE do 20 godina , TE O ZAKONU o nasljeđivanju u kontekstu ; JER AKO sada prodamo državnu zemlju , opet će nam se vratiti proces USITNJAVANJA , MORAMO sačuvati značajke pravih obiteljskih farmi a NE njihovo USITNJAVANJE , ZATO je bitan Zakon o nasljeđivanju ! > NESPOSOBNA ministrica i PLENKOVIĆ znaju za RIJEČI sada pokojnog Gažija ! Plenković NIJE htio narediti NESPOSOBNOM Malenici da u ime VLADE ide sa pisanjem IZMJENA Zakona o nasljeđivanju ! To nije tražila ni NESPOSBNA ministrica ! Inače u resoru Ministarstva pravosuđa su 4 ZAKONA bitna ZA BUDUĆNOST OPG ALI I SVIH VLASNIKA ZEMLJE ;Zakon o nasljeđivanju , Zakon o vlasništvu i drugim stvarnim pravima , Zakon o zemljišnim knjigama i Zakon o državnoj geodetskoj izmjeri te DVOSTRUKA evidencija zemlje nametnute od strane CARSKE AUSTRIJE ! **Kao PRIVREMENI ministar poljoprivrede , predlažem UKIDANJE dvostruke evidencije zemlje , a što je u interesu SVIMA , Izmjene Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima kojim moramo ZAUSTAVITI povećanje broja vlasnika i usitnjavanje , Isto će se zaustaviti i sa Zakonom o nasljeđivanju !NARAVNO mijenja se i SMEĆE zvano Zakon o poljoprivrednom zemljištu , štetan za OPG ali i POLJOPRIVREDNA PODUZEĆA ! **Nadam se da punoljetni državljani RH , razumiju da HRVATSKU AGRARNU REFORMU mogu INICIRATI samo ja , a na VAMA je da na pitanja ; 1 . Da li ste za Zakon o poljoprivrednom zemljištu , kojega predlažu ; Vlada RH i svi zastupnici Hrvatskog sabora putem Klubova zastupnika ? ZA-------PROTIV ? 20 . SIJEČNJA 1961 . John F . Kenneddy u atentatu ubijeni Predsjednik SAD ; > Ne pitajte što vaša zemlja može učiniti za vas , pitajte što vi možete učiniti za svoju zemlju > ! Pa ako i Vi Hrvatsku SMATARTE Vašom zemljom , jasan je moj prijedlog !
Makeba
prije 11 mjeseci
Ispričavam Nemam naočale ,a ovaj svašta prebaci.
Makeba
prije 11 mjeseci
Jesi sigurno nisi dobila plaču ova 4 mjeseca ko I seljaci ups nisam gledao u dva sata jel išta sjelo, Ako je duboko se sprečava. Nek neko javi!