Pretraga tekstova
Koje uvjete mora ispunjavati hrvatski proizvođač da bi mogao prodavati na bečkoj tržnici?
Nedavni poslovni posjet Bečkoj veletržnici voća i povrća obogatio nas je novim saznanjima o tržištu poljoprivrednih proizvoda Austrije i ovog dijela Europe. Ne moramo posebno spominjati važnost ove tržnice koja hrani Beč sa okolicom, a naša misija je bila vidjeti mogu li se i naši proizvođači tamo pojaviti sa svojim proizvodima te koje prepreke moraju svladati na ovako zahtjevnom tržištu.
Povijest Bečke Veletržnice seže od vremena Austro-Ugarske monarhije, a temelji današnje veletržnice su postavljeni davne 1916. godine na lokalnoj tržnici voća i povrća, koja je u to vrijeme bila snabdijevana proizvodima domaćih proizvođača. Godine 1969. odlučeno je ovu privremenu i improviziranu veletržnicu voća i povrća smjestiti u južnom dijelu Beča - Inzerdofu, gdje i posluje do današnjih dana.
Ovaj impozantni poslovni prostor sa vrlo dobro uređenom infrastrukturom se proteže na 400.000 m2 - a na tržnici se nalazi i velika hala za veleprodaju cvijeća i raznog sadnog materijala na površini od 6.500 m2. U blizini veletržnice nalazi se i glavno skladište tvrtke Rewe Austrija, u čijem vlasništvu su Billa, Penny i još nekoliko poznatih tvrtki u poslovanju sa hranom.
Osim predstavnika velikih tvrtki koji se bave distribucijom svježeg voća i povrća, na veletržnici možete posjetiti i veliki broj malih tvrtki koji snabdijevaju zahtjevno bečko tržište restorana, hotela i malih lokalnih trgovina. Tržnica je otvorenog tipa, a glavno poslovanje i distribucija proizvoda se obavlja rano ujutro od 4 do 6 sati.
U razgovoru sa trgovcima većih i manjih posredničkih tvrtki, saznajemo da tržnica funkcionira prema vrlo dinamičnoj metodi ponude i potražnje. No vratimo se na našu glavnu misiju. Neki od proizvoda hrvatskih proizvođača jesu već na veletržnici Beča, no u vrlo malom broju i u malim količinama. Zašto je to tako, svima je već poznato. Malim proizvođačima je teško ispuniti zahtjev isporuke većih količina visoko standardiziranih proizvoda kakve mogu isporučiti tvrtke iz Italije, Španjolske, Turske. No saznajemo da se neki od proizvodi zbog blizine proizvodnje i brže isporuke ipak mogu ponuditi na tržištu. Uz visoke kriterije, kvalitete jedan od osnovnih uvijeta od strane kupaca je da proizvod mora imati Global GAP certifikat. Svi kupci zahtijevaju ovaj certifikat zbog već provjerenog tržišnog pravila koji zahtijeva distribucijski lanac u korist krajnjeg kupca.
Podsjetimo se da je cilj primjene Global GAP-a jačanje povjerenja kupaca u kvalitetu i zdravstvenu ispravnost poljoprivrednih proizvoda, smanjenje negativnog utjecaja konvencionalne poljoprivredne proizvodnje na okoliš te stalna briga o zdravlju i sigurnosti zaposlenika u poljoprivrednoj proizvodnji, kao i životinja u uzgoju.
U slijedećim izvještajima pratit ćemo daljnji razvoj prodaje nekih od proizvoda koji stižu sa hrvatskog tržišta, kao i mogućnosti prodaje ostalih proizvoda. U svakom slučaju preporučujemo zainteresiranim proizvođačima da posjete bečku veletržnicu i stupe u poslovne kontakte sa tamošnjim distributerima u cilju pronalaženja načina kako hrvatske proizvode prodati na austrijskom tržištu kao jednom od najzahtjevnijih tržišta Europe.
Tagovi
Rewe Beč Inzerdorf Bečka veletržnica Dinamika ponude Potražnja Hrvatski proizvodi Količine Voće i povrće Distribucija Global gap Rewe Billa Penny Zdravstvena ispravnost Kvaliteta
Autor
Više [+]
Damir je agronom s višegodišnjim iskustvom u standardizaciji kvalitete poljoprivrednih proizvoda. Hidroponski uzgoj povrća također je jedan od njegovih predmeta interesa.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Noćni leptir u akciji oprašivanja cvijeća. Istina, fotka nije najbolje kvalitete jer, bilo je već pola deset, leptir se mrda, jelte... Znala sam i da noćni leptiri oprašuju cvijeće, ali nisam nikada do sada vidjela. Tako da, kada ih vidite... Više [+]
Noćni leptir u akciji oprašivanja cvijeća.
Istina, fotka nije najbolje kvalitete jer, bilo je već pola deset, leptir se mrda, jelte...
Znala sam i da noćni leptiri oprašuju cvijeće, ali nisam nikada do sada vidjela.
Tako da, kada ih vidite po danu zavučene u kakav mračan kutak, samo ih pustite na miru jer oni noću obavljaju jako važan zadatak, kao i pčelice i drugi oprašivači danju.
Maja Celing Celić
prije 3 tjedna
Da, da,.tako kupe minerale koji im fale za razgradnju nektara. Da, da,.tako kupe minerale koji im fale za razgradnju nektara.
Đuro Japaric
prije 3 tjedna
Ima ta vrsta leptira iznimno brzo mahanje krilima kao ptice kolibrići pa to niste ni mogli snimiti ! Vole cvijet petunija ! Sutra mojim leptirima Više [+] topim zemlju u dijelu dvorišta u selu , doći će ih bar 7 vrsta ! Valjda kupe minerale ? Vole dolaziti i na blatnu zemlju !