Pretraga tekstova
FAO je predstavio e-learning platformu čiji je cilj da se pomogne poljoprivrednicima, ali i ostalim dionicima da što lakše usvoje parametre klimatski pametne poljoprivrede u praksi.
FAO (Organizacija za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih naroda) je tijekom klimatske konferencije COP 24 UNFCCC-a koja se održavala u Katowicama u Poljskoj od 3. do 14. prosinca 2018. predstavio četiri nova modula (o tlu, vodi, usjevima i stočarstvu) vezanih uz Klimatski pametnu poljoprivredu (Climate Smart Agriculture). Moduli se nalaze na njihovoj e-learning platformi. Na predstavljanju su također bili nazočni i predstavnici Svjetske banke te talijanskog Ministarstva okoliša i njemačkog Saveznog ministarstva za hranu i poljoprivredu kao partneri FAO u izradi modula. Cilj modula je da pomogne poljoprivrednicima, ali i ostalim dionicima da što lakše usvoje parametre klimatski pametne poljoprivrede u praksi.
Na ovom panelu raspravljalo se o važnosti klimatski pametne poljoprivrede (CSA u daljnjem tekstu) te o najboljim praksama za širenje i poticanje usvajanja CSA-a, uključujući pokretanje niza novih modula za on-line učenje na tu tematiku.
U uvodnom izlaganju, Zitouni Ould-Dada iz FAO-a, naglasio je kako se prehrambeni sustavi moraju mijenjati kao odgovor na klimatske promjene, što utječe na produktivnost i kvalitetu usjeva. Rekao je da je usvajanje CSA jedna takva promjena te da ona zahtijeva razmjenu znanja i prakse s poljoprivrednicima kao i između njih. Osvrnuvši se na tečajeve CSA e-učenja koje su razvili FAO i partneri, Ould-Dada je naglasio da je važno da su takvi tečajevi besplatni i lako dostupni kako bi maksimalni broj poljoprivrednika mogao imati koristi od njih.
U daljnjoj raspravi panelisti su razmotrili kako se razvoj CSA može kombinirati kao spoj modernog i tradicionalnog znanja; uloga nevladinih organizacija u razmjeni znanja; zašto bi razmjena znanja trebala biti stalni proces, a ne jednokratan; i kako se tehnologija može iskoristiti za širenje znanja, uključujući e-tečajeve, radio i mobilne telefone.
Federica Matteoli iz FAO je naglasila da se, bez obzira na način širenja, informacije i tečajevi moraju biti prilagođeni raznovrsnoj publici. Mi Nguyen, supredsjedateljica Global Alliance for Climate-Smart Agriculture (GACSA) je imala završnu riječ naglašavajući da je najbolji način da se CSA prihvati je uključivanje različitih profila poljoprivrednika u svakoj fazi procesa. Istaknula je da GACSA radi na regionalnoj razini kroz osam saveza za koje se nada da će biti središte za rješenja koja su razvijena diljem svijeta i da će ona biti upotrijebljeni u praksi.
Autorica: Saša Danon
Tagovi
COP 24 FAO E-learning platforma Online učenje Klima Pametna poljoprivreda
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/